استاد فاضل لنکرانی:

شهدای روحانیت سرمایۀ مردم و دین است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد محمدجواد فاضل لنکرانی رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در یادواره شهدای روحانی شهرستان قوچان گفت: امروز اگر اسلام و دین در اختیار ما هست به برکت خون همین شهدا است.شهدای این شهرستان خصوصاً شهدای روحانیت، علما و طلابی که با خون خودشان این مسئولیت بزرگ را امضا کردند.

به گزارش شفقنا، وی با بیان اینکه شیعه مفتخر است که رهبران و ائمه ای داریم که نه قبل از آن ها در طول تاریخ و نه بعد از آن ها نظیری برای این افراد پیدا نمیشود، ابراز کرد: تاریخ برای امام صادق (ع) غیر از خود ائمه معصومین (ع) دومی را به ما معرفی نمیکند.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: اگرچه شیعه امیرالمؤمنین (ع) هستیم اما حقیقت و زوایای مذهب، تا زمان امام باقر و امام صادق برای بشر بیان نشد و امکان بیانش نبود برای مثال تا زمان امام باقر (ع) هنوز مردم نمی‌دانستند چگونه حج انجام بدهند.

وی با بیان اینکه بیش از 90 درصد از احکام حج در زمان امام باقر و امام صادق علیه‌السلام السلام بیان شد، اظهار کرد: جهاد تبیین، تبیین دین، بیان حقیقت قرآن تا زمان امام باقر و امام صادق علیه‌السلام السلام امکان بیان حقیقت دین نداشت، بعد از ارتحال یا شهادت پیامبر اکرم(ص) حکومت بنی امیه و تاریخ اسلام را مورد تحریف قرار داد که چیزی از اسلام چیزی باقی نمانده بود.

شهدای روحانی از افتخارات روحانیت شیعه است

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با استناد به احادیث و روایات، نقش ائمه اطهار در ماندگاری دین و احکام اسلامی را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: انس بن مالک می‌گوید تمام آنچه که پیامبر (ص) آورد در آن چند دهه بعد از رحلت پیامبر از بین رفت و غیر از نماز (آن هم ظاهری از نماز) چیزی باقی نمانده بود.

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با تأکید بر اینکه سیاستی که امروز به دست مبارک امام رضوان الله تعالی علیه و با خون این شهدا در حکومت اسلامی تجلی پیدا کرد آن قدم‌های اولیه اش در زمان امام صادق (ع) برداشته شد، ابراز کرد: دستورهای اصلی را امام صادق داد، ایده ی اصلی مراجعه ی به حاکم اسلامی یعنی آن حاکمی که خدا می گوید، این را امام صادق بیان کرد، امام صادق فقط برای ما احکام نماز و روزه و حج را بیان نکرد، فقط اخلاقیت را بیان نکرد، آنچه که مهمتر از اینها بود مسألۀ عدم رجوع به حاکم ظالم بود.

وی با اشاره به اینکه امام صادق (ع) حق بزرگی بر بشریت دارد، عنوان کرد: ما امروز آنقدر در مسائل اعتقادی از امام صادق علیه السلام روایت داریم که هیچ مذهبی ندارد، هیچ فرقه ای نمیتواند آنچه را که امام صادق و امام باقر و ائمه ما علیهم السلام در مورد خدا بیان کردند، در توحید، نبوت، امامت و معاد بیان کردند در هیچ مذهبی وجود ندارد، قدر مذهب خودمان را بدانیم، قدر شیعه بودن خودمان و جعفری بودن خودمان را بدانیم.

آیت الله فاضل لنکرانی با تاکید بر اینکه امام اگر این انقلاب را رهبری کرد و مردم را به میدان آورد و جوانان و روحانیون در این راه به شهادت رسیدند از برکت سفره امام صادق (ع) است، تصریح کرد: کار و خدمتی که امام کرد به برکت سفره علمی امام صادق (ع) است، ما قبل از انقلاب دین را چطور می شناختیم؟ قبل از انقلاب می‌گفتیم یک افرادی در زمان امام حسین علیه السلام بودند در عاشورا و در کربلا شهید شدند و ما هم عزاداری میکردیم و فکر نمیکردیم امروز هم باید برای دین خون داد.

وی ادامه داد: طاغوت با نماز ما مخالف نبود، با مساجد ما مخالف نبود، پس با چه چیزی مخالف بود؟ طاغوت می‌گفت من هر کاری بخواهم به عنوان سلطنت کنم، به عنوان حکومت کنم، هر ظلمی بخواهم بکنم به عنوان حکومت باید انجام بدهم، امام در مقابلش ایستاد، اصلاً طاغوت یعنی حکومت غیر مشروع، در مقابل حکومتی است که به خدا متصل باشد و ما این افتخار را داریم به برکت انقلاب و به برکت شهدا، این حکومت تجلی و تحقق پیدا کند.

این حکومت به برکت انقلاب و به برکت شهدا تجلی پیدا کرد

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به اینکه شهدا فریاد آزادی خواهی و آخرت گرایی امام راحل را با همه وجود متوجه شده بودند، اظهار کرد: شهدا چگونه به این مرحله رسیدند، آنها سخن و حرف امام را فهمیدند که امام برای قدرت طلبی به میدان نیامده است، امام به دنبال کسب مقام دنیوی نیست بلکه او آمده فریاد هدایت بشر را سردهد.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: امام راحل آمده بود کشور را از یوق یک حکومت غیر مشروع خارج کند، اینها حرف امام را زودتر از دیگران فهمیدند و رفتند ایثار کردند و جان خود را دادند.

شهدای روحانیت اوراق زرین روحانیت است

وی با اشاره به تاریخ پرفروغ روحانیت گفت: روحانیت در طول تاریخ هر جا باید برای حفظ دین جان خودش را فدا کند به میدان آمده است، شهید اول و شهید ثانی جزء طراز اول های فقهای ما هستند، در میان فقها ما مثل شهید اول به عدد انگشتان یک دست نداریم! اما به مقام شهادت می‌رسد و من با صدای بلند میگویم این افتخار مختص روحانیت شیعه است.

وی با بیان اینکه امام در طول حیات خود آماده شهادت بود، ابراز کرد: خدا این مقام را به فرزند او مرحوم آیت الله شهید حاج آقا مصطفی خمینی رضوان الله تعالی علیه داد، مرحوم حاج آقا مصطفی کسی بود که اگر میماند یکی از مراجع مسلم تقلید بود، از نظر درجه علمی در این رتبه بود.

آیت الله فاضل با اشاره به اینکه شهدا سخن امام را زودتر از دیگران دریافت کردند، تصریح کرد: در انقلاب خودمان در دوران طاغوت در زندانها چه کسانی شهید میشدند؟ شهید سعیدی، شهید غفاری، این شهدایی که در زندانهای مخوف شاه به شهادت رسیدند و پای اسلام و شیعه ایستادند، بعد از انقلاب،شهید بهشتی ها، شهید مطهری ها، این همه شهدا و شهدای پرافتخار قوچان شما که این شهر را مزیّن کرده اند به نام خودشان و با رنگ خون خودشان اسلام را برای همیشه زنده کردند، اینها زودتر از ما و دیگران حرف امام را فهمیدند.

وی با تاکید بر جمله ای از شهید سردار سلیمانی عنوان کرد: حاج قاسم جمله زیبا و پرمعنایی دارد که می فرماید شهید قبل از آنکه به شهادت برسد باید شهید بشود، بسیار حرف درستی است، شهید قبل از آنکه به شهادت برسد باید قابلیت تزریق خون خودش را به نفع اسلام ببیند و لذا شهدای ما قبل از شهادت میدانستند به مقام شهادت میرسند.

استاد درس خارج حوزه علمیه با اشاره به اینکه شهادت افتخاری برای روحانیت و حوزه های علمیه است، اظهار کرد: روحانیت در طول تاریخ هر جا باید برای حفظ دین جان خودش را فدا کند به میدان آمده، این افتخار برای روحانیت است که از طلبه سال اول تا مجتهد درجه اول در صف شهدا را داریم و این برای روحانیت افتخار است که آمار صنفی روحانیت نسبت به جمعیتی که دارد بر حسب آنچه که میگویند شش برابر سایر گروه ها است، یا برخی دقیقتر میگویند ده برابر سایر گروه ها است.وی جدایی از علم را بسیار سخت دانست و اذعان کرد: کسی که طعم علم را بچشد نه شب دارد نه روز دارد، دنبال علم است دائماً و عاشق علم میشود، افرادی که دنبال مال دنیا هستند خیلی هایشان هم عاشق مال نیستند، ولی کسی که دنبال علم است عاشق علم است، اما یک طلبه‌ای می‌آید این مقام را رها میکند، جان خودش را فدا میکند و با افتخار و با عشق بیشتر خون خودش را میدهد برای اینکه این حکومت اسلامی باقی بماند.

وی با اشاره به به اینکه باید این نظام را و این حکومت را با همه وجود حفظ کرد، اظهار داشت: باید این نخاله‌های که میخواهند از خون شهدا سوء استفاده کنند، دنیاطلبان و هواپرستان خائن غربال و از جامعه انقلابی جدا شوند، باید این حکومت و انقلاب بماند، این یک امانتی است که ائمه و شهدا به دست من و شما داده‌اند.

آیت الله فاضل لنکرانی وظیفه علماء روحانیت و هر ایرانی را پاسداری از خون شهدا برشمرد و تصریح کرد: وظیفه ما این است که امروز با همه وجود از خون این شهدا پاسداری کنیم،دین را مراقبت کنیم اشتباهات افراد زیادی که در این چند دهه آمدند مسؤولیت داشتند را به حساب دین نگذاریم و این توطئه بزرگی که امروز دنیا علیه روحانیت شیعه دارد، این را باید بیدار باشیم، میخواهند بین روحانیت و مردم جدایی بیندازند، میخواهند بین رهبری و امت جدایی بیندازند، فتنه‌ها و توطئه‌ها میکنند و نقشه‌ها می کشند، البته مردم ما به لطف خدا آگاهند ولی توطئه دشمن قوی است،نقشه های دشمن بسیار قوی است.

وی خدمتگزاری به مردم را افتخاری برای روحانیت دانست و گفت: ادعای روحانیت برای خدمتگزاری به مردم شعار نیست، یک واقعیت است، شهدای روحانیت سرمایۀ مردم و دین است نگذارید این سرمایه را متزلزل کنند، تمام نقشه‌ها امروز دشمن برای همین است لذا باید مراقب باشیم، خود روحانیت وظیفه‌ای دارد به وظیفۀ انقلابی و علمی‌اش باید عمل کند، به وظیفه‌ی خدمتگزاری اش باید عمل کند ولی وظیفه‌ی مهم مربوط به مردم است که مراقب باشند این سرمایه بزرگ مورد تزلزل قرار نگیرد.

س, 03/10/1401 - 08:01