استاد حسینی بوشهری:

حرمت و جایگاه امام را در حوزه و جای جای کشور پاس بداریم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سید هاشم حسینی بوشهری در مراسم افتتاح نمایشگاه «حضور صدساله خورشید» که در سالن همایش های غدیر قم برگزار شد، با اشاره به آیه «قل اعظکم بواحده، ان تقوموا لله مثنی و فرادی» اظهار داشت: امام خمینی (ره) بارها و بارها در بیانات و سخنان خود به این آیه استناد می کردند. شاید منظور از قیام فردی، مبارزه با نفس و مقصود از قیام جمعی، مبارزه علیه مستکبران و شیاطین زمان است.

او با بیان اینکه جهاد معنای وسیع و گسترده ای دارد، گفت: جهادی مورد رضایت خداست که برای خدا باشد. جهاد اکبر یعنی انسان دل به عقل و برهان نبندد، بلکه عاشق ذات پروردگار عالم شود، جهاد اصغر مبارزه با دشمن بیرونی، جهاد اوسط مبارزه با نفس است. ما معتقدیم حضرت امام (ره) هر سه مرحله جهاد را به خوبی دارا بود.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به نمونه اخلاص امام اشاره و ابراز کرد: شهید محلاتی می گوید که در کوران مبارزه ما را جمع کرد و گفت: اگر برای من می خواهید کار کنید و انتشار پاداش و اجر از من دارید، مطمئن باشید از ناحیه من پاداشی به شما نمی رسد، من سعی می کنم برای خدا کار کنم، شما هم برای خدا کار کنید.

او ادامه داد: سیاستمداران عالم برای رسیدن به اهداف خود از کوچکترین فرصت استفاده می کنند، حاج احمد آقا می فرماید: 100 دوربین در فرانسه پیام امام را به دنیا مخابره می کردند، من کنار امام نشسته بودم، امام سوال کرد که وقت ظهر رسیده است؟ گفتم بله. یکدفعه سخن خود را قطع کرد و فرمود: والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته. وقت نماز است باید به نماز برسم.

آیت الله حسینی بوشهری در مقام توصیف امام خمینی (ره) بیان کرد: حضرت امام، عارفی واصل، حکیمی متاله، فقیهی جامع الشرایط، تجسم ارزش های اخلاقی، مجدد و احیاگر دین، معنویت انسان معاصر و بزرگ شخصیتی بود که یاد و نام او از خاطره ها نخواهد رفت.

او خطاب به انقلابیون و مبارزان گفت: انقلابی بودن را اینگونه بیاموزیم؛ چون کسانی که در عرصه مبارزه و جهاد قدم برمی دارند از حوزه درس و بحث و تحقیق و پژوهش باز می مانند اما شخصیتی خودساخته به مرحله عالی علم رسیدن و در تبعید و زندان کتاب نوشتن و به عنوان چهره مبارز در مقابل تمام دنیای کفر ایستادن، این نماد واقعی یک چهره انقلابی است و آن کسی غیر از امام خمینی نیست.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز کرد: او تنها در فقه و اصول و فلسفه و عرفان پیشتاز نیست، در 23 سالگی تا 30 سالگی یک اثر بزرگ عرفانی با عنوان «مصباح الهدایه الی الخلافه والولایه» نوشت. طلاب و فضلای ما علاوه بر درس استکبارستیزی و مبارزه با دشمن و ادامه راه انقلاب در سایه رهبری باید بیاموزند این حوزه جای تحصیل و تعلیم و تعلم و رسیدن به قله های عالی علم و دانش است.

او افزود: انقلابیون باید بیاموزند که زیر لوای امام و رهبری باهم باشیم و این انقلاب را ما باید ادامه دهیم؛ اول خود را بسازیم، دلها را به هم نزدیک کنیم و در حوزه و جای جای کشور، حرمت و جایگاه امام را پاس بداریم.

ش, 03/07/1401 - 08:12