استاد لک زایی:

امنیت ما در دنیا و آخرت در گرو توحید ملازم با امامت است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد نجف لک زایی در آئین رونمایی پوستر «کنگره بین المللی مهدویت و انتظار در اندیشه آیت الله العظمی صافی گلپایگانی» که در دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: در بحث حج این روایت آمده است که «تمام الحجّ لقاء الامام». شان روایت این است که مومنین وقتی به حج مشرف می شدند، بعد از پایان حج محضر امام (ع) می رفتند و تا اعتقادات خود را بر امام عرضه کنند و پیام های امام را دریافت کنند. و درواقع فروع دین توام با اصول و بویژه امامت است.

او ادامه داد: در حدیث سلسله الذهب هم این مسئله تاکید شده است و امام رضا(ع) از پدرانشان نقل می کند که خداوند متعال می فرماید: توحید ملازم با امامت باید باشد تا راهگشا باشد: «کلمه لااله الا الله حصنی». یعنی اگر می خواهید به امنیت دنیوی و اخروی برسید باید موحد باشید. و شرط آن را امامت عنوان کردند.

معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی گفت: امنیت ما در دنیا و آخرت در گرو توحیدی است که ملازم با «امامت» باشد. بنابراین از تکالیف ماست که درباره مهدویت بیندیشیم، تامل کنیم و برای ساختن جامعه مهدوی تلاش نمائیم.

او با اشاره به آیه «هُوَ الَّذی أَرسَلَ رَسولَهُ بِالهُدىٰ وَدینِ الحَقِّ لِیُظهِرَهُ عَلَى الدّینِ کُلِّهِ وَلَو کَرِهَ المُشرِکونَ» اظهار داشت: آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در 20 اثر مهدوی خود، روی این آیه تاکید دارند؛ اما چه زمانی اندیشه توحید جهانی می شود و اسلام به عنوان اندیشه توحیدی جهانی شود؟ و البته بسیاری از مفسران از قدیم تاکنون به این آیه استناد کردند و مصداق تامّ و تمام آن را با ظهور امام زمان (عج) تطبیق دادند.

لک زایی ادامه داد: امام خمینی 13 آبان 1343 به ترکیه تبعید شد، اعتراضات کوچکی شکل گرفت اما مردم به خیابان ها نیامدند و رژیم هم کار خود را ادامه داد، اما سال 1357، بسط ولایت در جامعه به حدی بود که عامل تبعید امام خمینی، از ایران فرار کرد و امام اعلام کرد که «برمی گردم».

او گفت: امروز بعد از گذشت 43 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، بسط ولایت در سطح منطقه اتفاق افتاده است و جبهه مقاومت، جریان مبتنی بر بسط ولایت است. ما امروز کسانی را داریم در زمره پیروان اهل بیت که می گویند اگر شما در حمایت از ولایت کوتاهی کنید ما صحنه را ترک نمی کنیم.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان داشت: رسالت ما تبیین اندیشه امامت و ولایت و تبیین بحث انتظار و مهدویت است لذا پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی را سالهاست که تاسیس کرده و یکی از برنامه های آن اندیشه مهدویت و انتظار در بین آثار بزرگان شیعه تبیین و ترویج شود.

او یادآور شد: چندسال قبل، اولین همایش با عنوان «اندیشه مهدویت و انتظار در اندیشه رهبر انقلاب اسلامی» برگزار شد و سپس «اندیشه مهدویت و انتظار در اندیشه شهید سلیمانی» برگزار شد و «اندیشه مهدویت و انتظار در اندیشه آیت الله العظمی صافی گلپایگانی» سومین همایش است که برگزار می شود.

لک زایی گفت: براساس تحقیق همکاران ما، بیشترین آثار مهدویت در طول تاریخ اسلام متعلق به آیت الله العظمی صافی گلپایگانی است.

او از اندیشمندان و اندیشوران دعوت کرد تا مقالات خود را در این زمینه به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

چ, 04/22/1401 - 20:30