استاد سبحانی:

نخستین کنگره «امامت» سال آینده برگزار می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، مدیرعامل بنیاد امامت از برگزاری نخستین کنگره امامت در سال آینده با حضور شخصیت های داخلی و خارجی خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی سبحانی امروز در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه امامت ظرفیت تبدیل شدن به گفتمان جهانی را دارد، اظهار داشت: ما در یک برنامه سه تا پنج ساله به دنبال عملیاتی کردن این مسئله هستیم به طوری که نخبگان دنیا با این بحث آشنا شوند.

او از راه اندازی انجمن علمی امامت خبر داد و تصریح کرد: امروز در آستانه عید سعید غدیر خم، به نقطه عطفی رسیده ایم.

مدیرعامل بنیاد امامت در ادامه به ستایش «غدیر» پرداخت و گفت: غدیر یک باور اسلامی بوده و پیامبر(ص) امامت را در امتداد با رسالت خود بیان می کنند؛ درحقیقت، غدیر یک مکتب و نظام معرفتی بوده و اگر میراث اهل بیت(ع) از اسلام حذف شود، چیزی که باقی می ماند به فهم قرآن منجر نمی شود.

وی با بیان اینکه غدیر یک مکتب تربیتی است، تصریح کرد: همه مکاتب دنیا تلاش می کنند نشان دهند که برنامه ما نجات بخش است؛ ولی ما متاسفانه با وجود دارا بودن گنجینه اهل بیت(ع) هنوز نتوانسته ایم که سخن اهل بیت(ع) را به گوش جهانیان برسانیم.

سبحانی یادآور شد: همه مکاتب به دنبال مدینه فاضله دارای عدالت هستند؛ امامت شیعه مصداق عینی چنین حقیقتی است و هیچ کسی نمی تواند در امامت امیرمومنان علی(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت یک نقطه تاریک پیدا کند؛ حالا سوال این است که چرا ما نتوانسته ایم این مکتب را به دنیا معرفی کنیم؟

وی اضافه کرد: ما امروز در دنیا نسبت به تشیع ظرفیت های بسیاری به صورت پراکنده داریم؛ متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم این ظرفیت های مردمی را به صورت درست مدیریت کنیم.

مدیرعامل بنیاد امامت ابراز کرد: یکی از فعالیت های محوری ما در بنیاد بین المللی امامت، شناسایی ظرفیت های قابل در سطح بین المللی برای کارهای امامت است و در این راستا، شناسایی مراکز شیعه شناسی در دستور کار بنیاد قرار گرفته است.

وی ادامه داد: سازماندهی نهادهای مردمی در حوزه فرهنگ امامت و تشیع یکی دیگر از اهداف بنیاد امامت است و برای این هدف تربیت نیروهای بین المللی با قدرت تبیین بالا را در دستور کار قرار داده ایم؛ همچنین تربیت مبلغینی که به زبان آکادمیک و علمی مسلط هستند از دیگر اهداف ماست؛ ما نیازمند اساتیدی هستیم که با زبان علمی بتوانند بحث امامت را تدریس کنند.

سبحانی از برگزاری نخستین کنگره امامت در سال آینده خبر داد و افزود: این کنگره با حضور شخصیت های داخلی و خارجی برگزار و حدود 100 اثر از آثار مرتبط با امامت پژوهی در کنگره منتشر خواهد شد.

وی مطرح کرد: فصلنامه امامت به زبان فارسی و فصلنامه الامامه به زبان انگلیسی و یک نشریه دیگر عهده دار معرفی بحث امامت به زبان علمی خواهند بود و بنا بر این داریم که یک بسته علمی از این بحث را به سراسر دنیا ارائه دهیم.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امامت تاکید کرد: سایت و پرتال جامع امامت از دیگر برنامه هایی است که شامل برنامه های علمی، فرهنگی، تبلیغی و اجتماعی در حوزه امامت خواهد بود و از دو سال گذشته کار خود را آغاز کرده است.

وی گفت: موسسه البیان از مجموعه های فعال در لبنان در عرصه امامت است که نشر معارف شیعه به غیرشیعیان را بر عهده دارد.

سبحانی یادآور شد: ما به دنبال این هستیم که ادبیات امامت را از بعد کلامی صرف، به همه حوزه های دانشی توسعه دهیم، تا همه کسانی که در حوزه های مختلف فعالیت دارند، این را بیابند که در زمینه امامت باید ورود کنند.

س, 04/21/1401 - 20:37