استاد پناهیان:

تحمل سختی های جامعه با گفتگوی برادرانه امکانپذیر است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علیرضا پناهیان طی سخنانی در ادامه سلسله مباحث جهاد تبیین، بعد از نماز عشاء در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت گفت: یکی از دلایل مهم برای جهاد تبیین و ضرورت جهاد تبیین این است که در بین نیروهای مذهبی و انقلابی نیاز فراوان به استمرار آموختن است در حالی‌که یک استغنایی بین افراد مذهبی برای تبیین مباحث دینی دیده می شود و احساس می کنند نیاز به آموزش ندارند که این اولین فاجعه است.

وی افزود: آموزش ضمن خدمت امری بسیار مهم است و نتایج جدیدی در این آموزش‌ها حاصل می شود، به طور مثال پزشکان، مهندسان و علمای دین هم باید همواره آموزش ضمن خدمت ببینند و هیچ مبلغی نباید خود را بی نیاز از این مباحث بداند.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر طلبه ای مطالعه نکند از معارف دینی عقب خواهد افتاد و به عمق معارف دینی نمی تواند دسترسی پیدا کند در حالی‌که تجربیات جدید به یک عالم دینی درس می دهد.

پناهیان تاکید کرد: بعضی از نیروهای حزب اللهی و طلبه ها احساس می کنند دیگر نیاز به مطالعه ندارند و این یک بلای بزرگ است و اگر مشاهده کنید یک انسان متدین خود را نیازمند به تبیین دین ندانست دچار مشکلات خواهد شد.

وی اظهار داشت: احساس استغنا از مباحث دینی هم بد و هم زشت است در حالیکه خاصیت دین است که هم عمیق و هم محتوای بسیار گسترده ای را دارد و نیاز است همواره به صورت مستمر مطالعه شود.

سخنران حرم بانوی کرامت در ادامه گفت: سرنوشت بین انسان های متدین علم آموز و نیازمند به علم با دیگر افراد متدینی که خود را بی نیاز از علوم دینی می دانند خیلی متفاوت است.

پناهیان تاکید کرد: هرچقدر دایره دانایی و آگاهی و علم انسان گسترش پیدا کند، مرز جهالت انسان بهتر درک می شود.

وی افزود: عالمان حقیقی هر چقدر علمشان بیشتر می شود تواضع علمی شان هم بیشتر می شود و به جهل علمی خود هم بیشتر اعتراف می کنند و در مقابل علوم جدید متواضع و همواره در جستجوی مطالب علمی جدید هستند.

استاد حوزه علمیه اظهار داشت: یکی از وجوه جهاد تبیین مربوط به خود انسان می شود مخصوصا در جامعه ای که به سمت مهدویت می رود و می تواند باعث الگوگیری و عبرت انسان شود در حالیکه غرور و تکبر علمی انسان را به گمراهی می کشاند.

وی خاطر نشان کرد: تحمل سختی های جامعه جز با گفتگوی برادرانه بین افراد جامعه امکان پذیر نیست و اگر افرادی برای نماز در مسجد جمع بشوند اما گفتگوی علمی و دینی نداشته باشند این تجمعات فایده ای نخواهد داشت.

پناهیان تاکید کرد: سخنان مقام معظم رهبری باید جزء موضوعاتی باشد که میان طلبه ها مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد.

وی افزود: استمرار یاد گرفتن مطالب جدید دینی بسیار ارزشمند است و باعث می شود انسان به عمق معارف دینی پی ببرد و خود را برای جامعه مهدوی آماده نماییم.

سخنران حرم بانوی کرامت اظهار داشت: مقام معظم رهبری حدود ۵۰ سال در متن انقلاب بوده اند و تمام سخنان ایشان بر مبنای مطالعات عمیق و اخبار گسترده است به همین خاطر بررسی موضوعات سخنان ایشان توسط نیروهای انقلابی و جوانان امری ضروری است.

پناهیان تاکید کرد: چند درصد خانم ها و آقایان می توانند از حجاب خوب دفاع کنند که این مسئله نشان دهنده غفلت از مباحث علمی حجاب است.

وی افزود: عده ای خود را عالم دهر و در همه چیز صاحب نظر می دانند و اگر برایشان زمینه فراهم شود به جای تمامی علما فتوا هم صادر می کنند.

استاد حوزه علمیه اظهار داشت: اولین ضرورت جهاد تبیین مخصوص کسانی است که این افراد خودشان می خواهند برای دیگران جهاد تبیین نمانید به همین خاطر نیاز داریم مباحث دینی را درست بیاموزیم و درست درک کنیم چرا که فهم سطحی از دین انسان را دچار خطا می کند.

وی در پایان گفت: امامان جماعت باید در مساجد مباحث اختصاصی را بر مبنای مخاطب مطرح کنند و از مطرح نمودن مباحث عمومی در جمع مخاطبان عمومی اجتناب نمایند.

چ, 04/15/1401 - 20:46