مدیر حوزه علمیه:

رمز ماندگاری غدیر، معماری ویژه رسول خدا بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه شامگاه یکشنبه در جشن بزرگ ولایت و آیین عمامه گذاری طلاب که در مدرسه معصومیه برگزار شد، گفت: ماندگاری غدیر خم در تاریخ یک قصه و حادثه عادی نیست.

وی افزود: غدیر پیام های بزرگی دارد و یک داستان بسیار عظیم تاریخی است اما یادمان باشد که این داستان بزرگ در مسیر گذر خود در تاریخ با موانع بزرگ مواجه بوده است.

استاد درس خارج معاصر حوزه علمیه با اشاره به اینکه غدیر علی رغم ظرفیت عظیم خود در دل تاریخ با موانعی روبه رو شده است، اظهار کرد: تا حدود یکصد سال احادیث پیامبر ممنوع بود و جریان های معاند مانع از نقل حدیث پیامبر و گزارش حوادث عصر پیامبر و نقل سخنان رسول خدا بودند.

امام جمعه قم با توضیح اینکه جریان اموی تلاش می کرد تا معارف بلند الهی در تاریخ محو شود، خاطرنشان کرد: اقدامات پیچیده حدیثی و روایی در قالب جنگ نرم افزاری ادارکی پیچیده از سوی بنی امیه یکی دیگر از موانع اعلام عمومی ولایت امیرالمومنین (ع) بود.

آیت الله اعرافی با تصریح بر موانع و شبهه پراکنی برای حذف واقعه غدیر ابراز کرد: برای اینکه چرخ های بی رحم تاریخ یک حادثه را محو نکند معماری یک حاثه بسیار مهم است لذا رمز ماندگاری غدیر معماری ویژه رسول خدا در خلق حادثه غدیر بود.

وی با اشاره به اینکه غدیر در آخرین حج واقع شده است، افزود: غدیر یک داستان ماندگاری است که معمار و مهندس آن رسول خدا بود و اصول معماری آن را دقیق ترسیم کرده بودند.

مدیر حوزه های علمیه با اشاره به اینکه پیامبر به گونه ای مراسم جانشینی و اعلام ولایت را پیش بردند که هیچ شبهه ای در آینده باقی نماند، اظهار کرد: با وجود اینکه صدها شبهه برای غدیر افکندند اما نورانیت و عظمت غدیر ماندگار شد و ما امروز میراث دار غدیر هستیم. 

ي, 04/26/1401 - 08:55