استاد خرمی ارانی مطرح کرد؛

پیرامون اتفاقات دردناک روزهای اخیر

به مناسبت جسارت به ساحت مقدس قرآن کریم و اتفاقات اخیر در کشور، استاد دکتر حسن آقا خرمی ارانی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار نشست دوره ای اساتید به بیان ابعاد گوناگون روزهای اخیر پرداخت.

/270/260/21/

این استاد درس خارج حوزه در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: به مناسبت حوادثی که در این چند روز اتفاق افتاده و عده ای جاهلانه یا غافلانه یا از روی غرض، سوار بر موج شده اند و اصل کیان اسلام را مورد هدف قرار می دهند، به چند نکته اساسی اشاره می کنم.

 

وی افزود: فوت یک خانم ایرانی که به عنوان خواهر خود تلقی می کنیم، فقدانش موجب اندوه همگان است و این مصیبت را به خانواده این خواهر، عرض تسلیت داریم و برای وی طلب مغفرت و رحمت الهی داریم.

 

استاد خرمی ارانی در ادامه بیان کرد: بنا و سیره عقلائی این است که در هر امری برای تحقیق و بررسی به کارشناس مراجعه می شود؛ کارشناس این امر، پزشکی قانونی است. افکار عمومی بدون توجه به فضاهای مجازی باید به نظر کارشناسی اهتمام ورزیده، و از قضاوت ها و شایعات پرهیز نمایند و چنانچه عمدی در کار بود، انتظار رسیدگی قانون مدارانه بدون اغماض است و رسیدگی همه جانبه لازم و ضروری است. در همه مسائل باید به قانون و کارشناسان مراجعه بشود؛ همان طور که همه مسئولین مربوطه بیان کردند، باید تمام ابعاد این قضیه روشن و به اطلاع افکار عمومی برسد.

 

وی اضافه نمود: باید مسئولین امنیتی و اطلاعاتی ما تمام قضیه را بررسی کنند تا جمهوری اسلامی به عنوان به عنوان یک نظام مردم سالار دینی مورد هتک واقع نشود. جمهوری اسلامی ایران در این برهه حساس در عرصه های بین المللی موفق بوده و توانسته در عرصه های سیاسی در مقابل قدرت استکباری مستحکم و استوار ایستادگی کند؛ و در عرصه دینی و شهادت طلبی و حماسه حسینی، شاهد حضور بیش از بیست میلیونی اربعین حسینی بودیم. و از ایران اسلامی بیش از سه و نیم میلیون زائر در آن شرکت نمودند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: شاهد پیروزی انقلاب اسلامی در همه عرصه ها و فتح و پیروزی در غرب آسیا و شکست استکبار در این منطقه در همه عرصه ها هستیم. دشمن با هزینه میلیاردها دلار به اعتراف خودشان به شکست مفتضحانه رسیدند. حال که انقلاب، در آستانه چشم انداز روشنی قرار دارد و مردم نجیب علی رغم همه مشکلات، پنجه در پنجه استکبار افکنده؛ آیا این اتفاقات روزهای اخیر یک سناریو نبوده است که جمهوری اسلامی را به چالش بکشند؟ حتما باید تمام ابعاد قضیه روشن بشود تا مردم سرافراز ایران آگاه و آگاه تر بشوند.

 

وی افزود: مصیبت این شهروند عزیز برای همه ما است؛ اما وقتی پشت این قضیه استکبار و صهیونیست، سلطنت طلب ها و منافقین کوردل جمع می شوند و دایه داغتر از مادر می شوند، اینجانب از همه کسانی که ایران، انقلاب، اسلام، دین و ولایت را قبول دارند، تقاضامندم صف خود را از صف دشمنان و فرصت طلبان جدا کنند و این حرکت دشمن را که می خواهد بر موج سوار شده، و این حادثه را پیراهن عثمانی، علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی بکار گیرد، انتظار این است همه خواص جامعه حرکت های اغتشاش گرایانه  که موجب هتک وسب و سلب امنیت شده است، محکوم نمایند.

 

استاد دکتر خرمی ارانی خاطرنشان کرد: امام به ما آموخت پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این مملکت آسیب نرسد. این پیام برای دیروز نبود؛ برای امروز و فردا هم هست. ما باید متحد و همدل  باشیم اگر می خواهیم علی رغم هر مرام و اندیشه و گرایش و مذهب در کنار یکدیگر سال های سال بمانیم و ایران در برابر همه بدخواهی ها بماند، باید ستون انقلاب یعنی ولایت فقیه را حفظ کنیم و پشتیبان ولایت فقیه باشیم.

 

وی اضافه نمود: نکته ای که دل همه ما را داغدار کرد، در فضاها و رسانه ها «قرآن سوزی» است. امت عزیز! نصّ صریح قرآن، حفظ حجاب است؛ از نصوص آیات قرآنی است؛ و روایات، در این زمینه فراوان است و فتوای همه فقها از متقدمین و متأخرین، حفظ حجاب است. حجاب دستور شریعت و شارع مقدس است؛ به بهانه یک حادثه بعضا قرآن را (العیاذ بالله)، آتش بکشند، این حرکت، حرکت کفرآمیز و زننده ای است که قلب امام زمان علیه السلام را جریحه دار کرد. از مسئولین می خواهیم علی رغم بررسی فوت این خانم، به دقت و سرعت باید کسانی که عالما و عامدا به قرآن سوزی اقدام کردند، به شدت به سزای اعمال زشت  خود برسند؛ قرآنی که همه ما فدای قرآن هستیم، قرآنی که امام حسین علیه السلام فدای قرآن و دین اسلام است. خدا کند که این حرکت قرآن سوزی صحت نداشته باشد؛ همه ما و همه کسانی که پیرو قرآن و حامی قرآن، مفسر قرآن هستیم، همه ما باید در مقابل این حرکت بسیار جنون آمیز و کفرآمیز بایستیم. و انزجار خود را اعلام بداریم، و با آسیب شناسی دقیق به  عوامل پیدا و پنهان حادثه هتک حرمت به ساحت قران کریم توجه نمود.

 

استاد حسن آقا خرمی ارانی خاطرنشان کرد: در فضای رسانه ای شاهد آن بودیم که عده ای پرچم مقدس ایران اسلامی را به آتش کشیدند؛ کسانی که این کار را انجام می دهند، بدانند حتی در کشورهایی که مدعی دموکراسی هستند و خود را مهد تمدن می دانند، در مقابله بعضی از حرکت های اقتصادی و سیاسی دولت مردانشان تظاهرات می کنند؛ ولی هرگز اینچنین کار زننده ای نسبت به پرچم خود انجام نمی دهند. همه بدانند این حرکت پرچم سوزی و امثالهم از خارج کشور هدایت می شود.

 

وی افزود: این افراد بدانند برای حفظ این علَم، هزاران هزار جوان، پاره پاره شدند؛ در غرب کشور، در کردستان عزیز، در مرزهای جنوب کشور، در شلمچه سربلند، در عملیات های مختلف، جان و سر دادند تا این پرچم بماند. و در نهایت، اجساد خونین و پاره پاره آنها در لابلای این پرچم به سوی خانواده هایشان فرستاده شد و خانواده های معزز شهیدان یک عمر در سوگ عزیزانشان اشک ریختد؛ اشک شوق، برای شهادت؛ و افتخار کردند و افتخار کردیم که عزیزانمان برای دفاع از پرچم و جمهوری اسلامی جان باختند و جان عزیزشان را نثار کردند.

 

این استاد درس خارج حوزه در ادامه بیان کرد:  باید همه، مترصد و متوجه و اهل بصیرت باشیم. از عوام، به طور عموم، و از خواص به طور خصوص طلب می شود در هنگامه ای که  دشمنان دد منش در مقابل تمامیت نظام اسلامی ایستاده است، قرآن را، اسلام ودین  را و جمهوریت را و علم  وپرچم را و ولایت فقیه را مورد هجمه قرار داده است، با قلم خود، با بنان و بیان خود، با توجه  وترصد خاص خود در مقابل  تمام حرکت مزورانه  دشمنان موضع گیری نمایند. مردم نجیب  وعزیز  را تواصی به صبر و استقامت بکنیم تا ان شاء الله با الطاف قدسیه حضرت بقیة الله الأعظم ارواحنا فداه و همدلی ملت عظیم الشأن اسلامی ایران در این برهه از زمان هم بر دشمنان و بدخواهان فائق بیاییم. ان شاء الله مسئولین امر هم  آنچه را که بارها رهبری معظم  انقلاب فرموده اند، نسبت به معیشت مردم، رتق و فتق امور مردم، اهتمام ویژه را مبذول بدارند.

پ, 06/31/1401 - 12:34