استاد مقیمی حاجی مطرح کرد؛

کتاب‏‌های سودمندِ علمی، پل ارتباط فکری بین ما و پیشینیان و اندیشمندان معاصر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی، معاون پژوهش حوزه های علمیه به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی پیامی صادر کرد.

متن این پیام بدین شرح است:

قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ إِنَّمَا یَتَذَکَّرُ أُولُو الْأَلْبَابِ

رهبرمعظم انقلاب: امروز كتابخوانى و علم ‏آموزى، نه تنها يك وظيفه ‏ى ملى، كه يك واجب دينى است

در ایران اسلامی (۲۱ تا۲۶ مهر) به نام هفته کتاب و کتابخوانی نام گذاری شده است و هدف از آن، ارتقاء و افزایش آگاهی و تغییر و اصلاح نگرش مردم نسبت به مطالعه و کتابخوانی است. دراین میان 24 آبان؛ روز کتاب و کتاب خوانی نامگذاری شده تا بهانه ای باشد برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و افزایش سطح سواد عمومی درهرکوی وبرزن و قدر شناسی از فعالان در این عرصه گرانسنگ فرهنگی ؛ اینک هفته کتاب، مثل هرسال با گردش چرخ زمان ازراه رسید و دریچه های ازمهر ودانایی به سوی همگان گشود.

کتاب از برترین نعمت‏های الهی است که در پناهش بشر از حضیض و گرداب جهل به بلندای دانش می‏رسد و از تاریکی غفلت به روشنی دانایی پا می‏نهد. ما نیز کتاب را بزرگ بداریم.

کتاب نعمت و بخشش بزرگ الهی، چراغ هدایت انسان و لطف بی‏پایان حضرت حق بر انسان است. کتاب آینه‏ای است که حوادث غایب از نظر و معانی نهفته در درون آفریده‏ها را روشن می‏کند و آن‏ها را از پسِ پرده مرور زمان و بُعدِ مکان حاضر می‏سازد، گویی حوادث قرن‏ها قبل و هزاران فرسنگ دور، در این لحظه اتفاق می‏افتد. و این نشان عظمتِ نعمت الهی است که بر بشر ارزانی شده است. سپس باید که متواضعانه قامت بلند ذهن را در برابرش خم کنیم و گرامیش بداریم.

مباد که کتابخانه‏ آراسته، کتاب‏ها همه زرکوب و زرنگار و رنگ‏ها چشم‏نواز، قفسه‏های کتاب مرتب و مملو باشد و مهمان قدوم دانش پژوهان نباشد. هفته کتاب و کتابخوانی را با رونق بخشی و تردد عالمانه به بوستانهای دانش در رواق مدارس و مراکز علمی گرامی بداریم و آذین ‏ببندیم و بدانیم که کتاب‏های سودمندِ علمی، در حقیقت پل ارتباط فکری بین ما و پیشینیان و اندیشمندان معاصرند.

روزهای هفته کتاب و دانشورزی را درمسیر احیای نام ها وآرمان ها تلاش کنیم:

شنبه ۲۱ آبان: کتاب، کتابخوانی، هویت علمی طلاب؛

یکشنبه ۲۲ آبان: کتاب، کتابخوانی، کتابخانه معیار؛

دوشنبه ۲۳ آبان: کتاب، کتابخوانی، کتابداران تراز؛

سه شنبه ۲۴ آبان: کتاب، پژوهشگران دینی، احیای تراث اسلامی؛

چهارشنبه ۲۵ آبان: کتاب، کتابخوانی، پویایی دانش؛

پنجشنبه ۲۶ آبان: کتاب، وقف، تکریم واقفان وتحسین کتابخوانان؛

هفته کتاب و روز کتاب و کتابخوانی بر باغبانان بوستان معرفت و ادب، نویسندگان و اندیشورانی که دانسته‏ها و تجارب خود را در سفره اخلاص، بر صفحه‏های سفید کاغذ می‏نهند،وبرکتابخوانان وبه ویژه بر متصدیان کتابخانه ها و افراد و مراکزی که در عرصه پر زحمت چاپ و انتشار کتاب فعالیت دارند، خجسته و مبارک باد

ابوالقاسم مقیمی حاجی

معاون پژوهش حوزه های علمیه

چ, 08/25/1401 - 08:21