آیت الله العظمی نوری همدانی:

امروز مردم پیش از سخن ما به عمل ما می‌ نگرند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت اللّه العظمی نوری همدانی به همایش دانش آموختگان و مبلغین دارالزهراء (س) که در تکریم از خدمات مرحوم آیت‌اللّه صافی گلپایگانی برگزار شد، پیامی صادر کردند.

این مرجع تقلید شیعیان تصریح کردند: مبلغین بدانند امروز مردم پیش از سخن ما به عمل ما می‌نگرند، این فقیه بزرگوار با عمل خود بزرگترین مبلغ دین بود. اینجانب حدود هشتاد سال از عمر خود را با شناخت این شخصیت عزیز سپری نموده‌ام و آنچه را امروز در این نوشته بیان کردم خود از نزدیک در ایشان شاهد بودم.

متن پیام حضرت آیت الله نوری همدانی به شرح زیر است:

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ الصَّلَاهُ وَ السَّلَامُ عَلَی سَیِّدِنا وَ نَبِیِّنَا أَبِی ‌الْقَاسِمِ المصطفی مُحَمَّد وَ عَلَی أهلِ بَیتِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ سیَّما بَقیَّهَ اللَّهِ فِی الأرَضینَ.

با سلام و تحیت به آن مجمع محترم و تبریک ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (سلام اللّه علیها) و گرامیداشت فقیه اهلبیت عصمت و طهارت مرحوم آیت‌اللّه العظمی آقای حاج شیخ لطف اللّه صافی گلپایگانی( رحمت اللّه علیه)

بی شک سخن در این محضر شریف باید پیرامون حضرت زهرا (سلام اللّه علیها) باشد که وجود مبارکش موجب همه خوبی‌هاست و آنچه بشریت به خود می‌بالد به برکت آن بانوی بزرگ است که عالی‌ترین عناوین را برای خود اختصاص داد یعنی بهترین دختر و بهترین همسر و بهترین مادر، و بعنوان یک الگوی ارزنده برای همیشه تاریخ معرفی شد. در روزگاری که در تمام فرهنگ‌های اقوام و ملل جهان (زن) بعنوان یک انسان درجه دوم مطرح بود و تلخی و محرومیت بر همۀ ابعاد و زندگی او چه سیاسی، چه فرهنگی و چه اقتصادی سایه افکنده و مورد بدبینی‌ها و آماج تهمت‌ها بود و از هیچ روزنه‌ای بر افق زندگی او روشنایی نمی‌تابید و همه درها بر روی او بسته بود، خورشید اسلام طلوع کرد و افق زندگی او را از کران تا کران روشن نمود و ندای عطوفت آمیز پیغمبر رحمت حضرت محمد مصطفی (ص) روح نشاط و امید در کالبد او دمید و راه ترقی و تکامل را به روی او از همه جهت باز کرد.

حضرتش موقعیت مهم زن در اجتماع بشری و جایگاه بلند او و شایستگی‌ها و استعدادهای فراوانی را که دست آفرینش در وجود این موجود بدیع قرار داده است را گوشزد کرد و آیه‌هایی از قرآن مجید را در رابطه با معرفی مقام مهم زن و ارزش والای او برای مردم بیان نمود.

«زن» را بعنوان اینکه مانند مرد یک انسان کامل است و شایستۀ همه کمالات و کرامت‌های انسانی است و شایستگی خلیفه الهی بودن را دارد معرفی کرد.

پس از بعثت پیغمبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و نزول قرآن به موازات تحوّلی که در همه ابعاد زندگی انسان‌ها به وقوع پیوست تحول وسیعی نیز درباره موقعیت زن‌ها صورت گرفت.

پیغمبر رحمت حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) که از جانب خداوند رحمان برای دعوت مردم به اسلام مبعوث شد افق وسیع و درخشانی را به روی انسان‌ها باز کرد.

آن حضرت، برنامه تربیتی خود را بر اساس علم و ایمان و اخلاق و عمل شایسته و تقوا و تعهد پی‌ریزی نمود و نخستین درس خود را از تشویق مسلمانان به «علم» آموزی آغاز کرد، قرآن مجید تقریباً در هشتاد مورد از ترغیب به علم و عظمت عالمان سخن گفت و مخصوصاً با عبارت «یَرْفَعِ الله الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ» (سوره مجادله، آیه ۱۱) مقامات بلند صاحبان علم را روشن ساخت و حضرتش با تعبیر « طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِیضَهٌ عَلَى کُلِّ مُسْلِمِ وَ مُسْلِمَهٍ » یعنی «آموختن علم بر مرد و زن مسلمان فریضه است»، آموختن علم را یک وظیفه برای مسلمانان معرفی نمود و با عبارت «اذا مات الْمُؤْمِنُ وَ تَرَکَ وَرَقَهٌ وَاحِدَهً عَلَیْهَا عِلْمٌ تَکُونُ تِلْکَ الْوَرَقهُ سِتْراً فِیمَا بَیْنَهُ وَبَیْنَ النَّارِ» یعنی هر فرد مؤمنی که بمیرد و یک ورقه که بر آن مطالب علمی نوشته شده است را به یادگار بگذارد همان ورقه در روز قیامت پرده‌ای میان او و آتش جهنم خواهد شد ارزش قلم و تصنیف و تألیف را پایه گذاری کرد.

و اینک مجموعه ارزشمند موسسه دارالزهرا سلام الله علیها که با عنایت و اشراف فقیه عالیقدر و با اخلاص حضرت آیت‌الله العظمی صافی رحمت الله علیه گامی بلند درباره نقش تبلیغ برداشته و توانسته مبلغین را در موضوعات مختلف تبلیغی تربیت و ساماندهی کند.

امروز این حرکت عظیم و ارزشمند که توسط این مؤسسه شکل گرفت خصوصاً مبارزه و روشنگری درباره فرق انحرافی بسیار مبارک است و باید توجه داشت «عُلَماءُ شیعَتِنا مُرابِطونَ فِی الثَّغرِ الّذی یَلی إبلیسَ و عَفاریتَهُ، یَمنَعونَهُم عَنِ الخُروجِ عَلى ضُعَفاءِ شیعَتِنا ، و عَن أن یَتَسَلَّطَ عَلَیهِم إبلیسُ و شیعَتُهُ.»

و امروز با توجه به حضور رسانه‌های مختلف و مطالب فراوان خصوصاً فعالیت‌هایی که در فضای مجازی صورت می‌گیرد، حفظ مرزهای عقیدتی بسیار ضروری است و مبلغین باید شبهات را استخراج نموده و پاسخ مستدل و دقیق دهند.

مرجع بزرگوار و شخصیت ممتاز عصر ما آیت‌الله العظمی آقای صافی گلپایگانی (رحمت اللّه علیه) در علم و عمل، اخلاص، تقوا و در دفاع از ارزش‌ها و حریم ولایت و امامت کم نظیر بوده است و تمام حرکات و گفتار خود را با رضایت پروردگار متعال تنظیم می‌کرد، مبلغین بدانند امروز مردم پیش از سخن ما به عمل ما می‌نگرند، این فقیه بزرگوار با عمل خود بزرگترین مبلغ دین بود. اینجانب حدود هشتاد سال از عمر خود را با شناخت این شخصیت عزیز سپری نموده‌ام و آنچه را امروز در این نوشته بیان کردم خود از نزدیک در ایشان شاهد بودم.

مرحوم آیت‌الله العظمی آقای صافی (رحمت اللّه علیه) وجودش مملو از محبت اهلبیت (علیهم السلام) بود و از هیچ کوششی برای تبلیغ فرهنگ اهلبیت (علیهم السلام) فروگذار نمی‌کرد و با قلم و بیان و همت بلند در تمام عرصه‌ها آثار ارزشمندی از خود به یادگار نهاد.

در پایان از همه برگزارکنندگان این جلسه با شکوه خصوصاً فرزند مکرم و عالم آن بزرگوار تشکر می‌کنم.

إن شاء اللّه این مسیر نورانی تبلیغ که با نیت پاک و اخلاص آن مرحوم تأسیس گردید ادامه پیدا کند و توصیه می‌کنم به طلاب محترم و عموم حوزه‌های علمیه افکار و منش حکیمانه آن مرجع فقید را در نظر داشته باشند و یادشان را زنده بدارند. توفیق همگان را از خداوند متعال خواهانم.

حسین نوری همدانی

14/10/1401»

پ, 10/15/1401 - 19:31