آیت الله العظمی جوادی آملی:

باید ظرفیت خود را بالا برده و با روحیه ای بلند با دیگران ارتباط برقرار کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفتند: ما باید بتوانیم با توجه به این احادیث ائمه اطهار (ع)، ظرفیت خود را بالا برده و با روحیه ای بلند با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

این مرجع تقلید شیعیان در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اظهار داشتند: اسلام در سه بخش ملی، منطقه ای و بین المللی پیام دارد، حج از عبادت های بین المللی است؛ لذا زائری که به حج می رود پیامی جهانی باید ببرد و بیاورد.

ایشان بیان کردند: اگر روابط بین الملل ما قوی نباشد و با دیگر مذاهب و فِرَق اسلامی از مسیر هماهنگی فاصله بگیریم، نمی توانیم حرف خودمان را به جهان منتقل کنیم.

ایشان گفتند: اینکه ائمه اطهار علیهم السلام می فرمایند «إِنَّ حَدِیثَنَا صَعْبٌ مُسْتَصْعَبٌ، احادیث ما صعب مستصعب است، همه آنها به خاطر براهین علمی نیست، بلکه بخشی به عمل کردن و تحمل ماست. ما باید بتوانیم با توجه به این احادیث ائمه اطهار، ظرفیت خود را بالا برده و با روحیه ای بلند با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

آیت الله جوادی آملی بیان داشتند: به وجود مبارک حضرت امیر عرض کردند این اسبی که شما برای میدان جنگ دارید، این اسب مسافرکشی و بارکشی است که انسان بخواهد از جایی به جایی برود از این اسب ‎ها استفاده می ‎شود، اینکه اسب رزم نیست! یک اسب تند روی رزمی تهیه کنید، حضرت فرمود: «أَنَا لَا أَفِرُّ مِمَّنْ کَرَّ عَلَی وَ لَا أَکِرُّ عَلَی مَنْ فَرَّ مِنِّی»؛ فرمود من اسب تندرو نیاز ندارم! من که در میدان جنگ فرار نمی ‎کنم، کسی را هم که فرار کرد من او را تعقیب نمی ‎کنم، این فکر دومی ندارد، مکتب تشیع با وجود منابع غنی مانند نهج البلاغه و صحیفه سجادیه، این قدرت را دارد تا به گونه ای زندگی کند که هیچ بیگانه ای بر او مسلط نشود!

ایشان اظهار داشتند: قرآن می فرماید که شما شناسنامه دارید، شما فرزندان ابراهیم خلیل هستید، لذا راه پدر را بروید، ابراهیم خلیل گفت لازم است تا مسجدی بنا شود و مردم دور آن جمع شوند، اما صرف داشتن مسجد و کعبه را کافی ندانست و گفت که این کعبه یک شهر آباد نیز می خواهد و سپس گفت با شهر آباد نیز مشکل حل نخواهد شد مگر امنیت آن تأمین شود «وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِیمُ رَبِّ اجْعَلْ هَٰذَا بَلَدًا آمِنًا». ما اگر قرآنی فکر کنیم، باید به فکر امنیت هم باشیم؛ لذا هم قلم ما و هم بیان ما هم باید امن باشد و هم امنیت ساز! لذا همواره باید مواظب نوع گفتارمان باشیم.

ایشان در پایان بیان داشتند: دعا می کنیم تا این کشور به حرمت خون های پاک شهدا محفوظ بماند و ما مدیون و خجل این شهداء نشویم که اینها سرمایه اصلی ما هستند و ان شاء الله این پرچم به دست صاحب اصلی اش برسد.

ش, 10/10/1401 - 19:34