آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

عدم تضعیف دولت به این معنی نیست که منتقد دولت نباشیم/ اگر امید از مردم گرفته شود کار مشکل می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خواستار توجه بیشتر وزارت ارشاد به مسائل اسلامی و فرهنگی شد.

به نقل از دفتر این مرجع تقلید، حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار آقای اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد نقش این وزارتخانه را در تبیین مسائل فرهنگی مهم دانسته و گفتند: وزارت ارشاد باید به مسائل اسلامی و فرهنگی توجه بیشتری نماید.

ایشان به ضرورت حجاب تأکید نموده و بیان کردند: مسأله حجاب در حال حاضر با مسائل سیاسی گره خورده و عده ای می گویند اگر بتوانیم حجاب را حذف کنیم نظام جمهوری اسلامی کم رنگ می شود.

ایشان خشونت و فشار را در مسأله حجاب کارساز ندانسته و افزودند: مسأله حجاب راه های فرهنگی دارد، البته صدا و سیما نیز باید بیشتر از این، به مسأله حجاب اهمیت بدهد.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به مسائل و مشکلات حوزه چاپ و نشر پرداخته و گفتند: یکی از مهم ترین راه های نشر فرهنگ، کتاب و مجله است اما متاسفانه در حال حاضر قیمت کاغذ چندین برابر شده است و این گرانی باعث مشکلاتی دیگری از جمله تعطیلی و بیکاری مراکز چاپ و نشر و اصناف وابسته به آن گردیده است.

ایشان همچنین به گرانی کتاب و لزوم ارائه تسهیلات در این زمینه اشاره نموده و افزودند: افراد زیادی هستند که علاقمند به کتاب و کتاب خوانی هستند اما قدرت خرید کتاب را ندارند!

ایشان با اشاره به افزایش هزینه حج، گفتند: گرانی حج هم عواملی دارد که مهمترین آن، گرانی ارز است ولی دولت می تواند برای آن تسهیلات بیشتری بگذارد تا مردمی که سال هاست انتظار حج را می کشند بتوانند برای انجام مناسک حج به خانه خدا مشرف شوند.

ایشان کشورداری در این شرایط را کاری سخت دانسته و افزودند: رئیس جمهور و وزرا بدانند که در شرایط سختی هستند؛ درست است که دشمن به شدت در حال فعالیت است اما چنان نیست که تمامی راه ها بسته باشد.

ایشان با تأکید بر اینکه نباید طوری رفتار کنیم که دولت تضعیف شود، گفتند: عدم تضعیف دولت به این معنی نیست که منتقد دولت نباشیم. مردم از ما می خواهند که شما صدای ما را برسانید و مشکلات را بگویید. ما مشکلات را می گوییم، اما باید گوش شنوایی هم باشد. بنابراین کاری کنید که این دولت إن شاء الله موفق بشود.

ایشان در پایان گفتند: وظیفه ما دعا کردن و تذکر دادن به دولتمردان و امید دادن به مردم است ولی باید توجه نمود که اگر امید از مردم گرفته شود کار مشکل می شود؛ باید کاری کنیم که مردم امیدوار باشند و امیدشان تبدیل به یأس نشود.

پ, 12/04/1401 - 09:36