استاد حسینی اراکی:

محبت امام حسین(ع) خودخواهی و منفعت‌طلبی انسان را از بین می‌برد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حجت الاسلام والمسلمین حسینی اراکی در حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به نقش زیارت امام حسین علیه السلام در ایجاد امت واحده اظهار کرد: مهمترین عامل تشکیل و تحقق امت واحده همگرایی و انسجام و پرهیز از تفرقه است و به همین خاطر است که خداوند در قرآن به این اندازه بر وحدت و انسجام پا فشاری کرده است.

وی با اشاره به آیات متعدد قرآن کریم پیرامون مسأله وحدت و تشکیل امت واحده گفت: خداوند در آیه ۱۰۳ سوره مبارکه آل عمران می فرماید به ریسمان خداوند چنگ بزنید و متفرق نشوید و نعمت های خداوند را به یاد آورید که میان قلوب شما الفت و انس ایجاد کرد و به جای اینکه دشمن هم باشید برادران هم شدید.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه روسو قرارداد اجتماعی، هابز دشمن مشترک و منافع مشترک و نیچه زور و قدرت را مهمترین عامل ایجاد اتحاد و وحدت یک امت می دانند، گفت: به عقیده فیلسوفان مسلمان مهمترین عامل ایجاد همگرایی و وحدت اجتماعی محبت و پافشاری بر یک معشوق و محبوب واحد است و اگر افرادی که یک امت را تشکیل می دهند به دنبال محبوب واحد باشند به اتحاد و یکپارچگی می رسند.

وی با تأکید بر اینکه محبوب واحد در درجه اول خداوند است، گفت: از آموزه های دینی ما استفاده می شود که خدا به پاس ایثار، صبر، گذشت، وفا و هزاران چیز دیگری که امام حسین علیه السلام از خود نشان دادند ایشان را مصداق خارجی محبوب واحد قرار داده است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی اراکی با بیان اینکه در مراسم اربعین همه مردم فقط دو عنوان خادم الحسین و زائر الحسین را دارند، ادامه داد: اگر انسان ها به دنبال محبوب واحد براه افتادند منیت‌ها، خودخواهی‌ها و خودپرستی‌هایشان از بین می رود و در نتیجه امتیازات و تبعیضات بشری که دارند از بین می رود و همه در یک مسیر واحد و برای اهداف مشترک قدم می گذارند.

وی با تأکید بر اینکه تا خودخواهی‌ها و منفعت طلبی‌ها باشد انسان و جامعه به کمال و سعادت نمی رسد، گفت: منیت و منفعت طلبی زمانی از بین می رود که همه به دنبال محبوب واحد باشند و وقتی انسان ها خود خواهی خود را کنار گذاشتند بی‌رحمی‌ها، دزدی‌ها، اختلاس‌ها و ظلم ها از بین می رود و عالی ترین اوصاف انسانیت و مدنیت را مشاهده می کنیم.

ي, 06/19/1402 - 16:51