استاد فاضل مطرح کرد؛

مهمترین وظیفه طلبگی

مجتبی فاضل در مراسم آیین افتتاح سال جدید حوزه‌های علمیه تهران که روز گذشته در مصلای حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد، با اشاره به اهمیت فرهنگ تحصیل در اسلام و ایران اظهار داشت: تحصیل تنها معقوله ای است که تعطیل‌بردار نبوده و تا آخرین روز زندگی باید به آن توجه کرد.

وی با تأکید بر عدم جنسیت پذیری تحصیل افزود: پیامبر اکرم(ص) بر تحصیل و آموزش علوم سفارش زیادی داشتند و حتی مسلمانان را برای کسب علم به سفر و هجرت تشویق کردند، زیرا این علم است که قدرت و اقتدار به همراه خواهد داشت.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور در ادامه به تدوین برنامه پنج‌ساله تحصیلی در حوزه‌های علمیه خواهران اشاره و تصریح کرد: حوزه‌های علمیه خواهران برای نخستین بار بر اساس برنامه تحصیلی جامع حرکت کرده و این برنامه جامع در سه دوره پنج‌ساله مهندسی‌شده که مبنای آن پژوهش است.

وی سپس خطاب به طلاب خواهر با یادآوری فرصت ایجادشده در سایه نظام جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: به برکت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی فقاهت و اجتهاد توانست عرصه اجرا پیداکرده و به‌صورت کاربردی و عملی در جامعه اجرا شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین فاضل ادامه داد: باید در کسب علم و دانش از خداوند یاری بطلبیم و بدانیم مهم‌ترین وظیفه ما در کسوت طلبگی این است که جامعه و جهان را برای ظهور حضرت حجت (عج) آماده کنیم.

وی همچنین نقش و تأثیر اساتید در کارایی حوزه‌های علمیه را یادآور شد و گفت: اساتید بدانند طلاب امانت بوده و باید در جهت فعلیت استعدادهای طلاب کوشش کنند، تقاضای من از اساتید حفظ این امانت ارزشمند است و تبلیغ و جهاد تبیین را در صدر برنامه‌های خود بگذارید.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور تعداد 500 حوزه علمیه خواهران را فرصتی مناسب برای تبلیغ دانست و خاطرنشان کرد: باید از این فرصت ناب در جهت ترویج فرهنگ اسلامی در کشور استفاده کنیم و البته ستاد قم نیز پذیرایی ایده‌ها و نظرات است و بر اساس نیازسنجی سالانه برنامه‌های تنظیم می‌شود.

وی در پایان به تأثیرات مراسم اربعین نیز اشاره و تصریح کرد: ثمره دین و دیانت در اربعین رقم خورده است و امیدواریم در پایان سال نتیجه فعالیت حوزه‌های علمیه را در انتخابات کشور خواهیم دید زیرا به فرمایش مقام معظم رهبری مادر نظام حوزه‌های علمیه بوده و جامعه را هدایت می‌کند.

پ, 06/30/1402 - 20:58