استاد هاشمی آملی:

تبلیغ دین در تمامی ساحت‌ها مهمترین مأموریت امروز روحانیت است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید،آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جمع طلاب مدرسه علمیه جهانگیرخان قم با تبریک و تهنیت حلول ماه عظیم‌الشأن رجب و اعیاد شریفه این ماه بزرگ اظهار کرد: از خداوند متعال توفیق اقتراب به ساحت عظیم ربوبی با بهره‌مندی از دعاهای پر فیض و زمان‌های خاص این ماه را مسألت می‌کنیم.

وی افزود: بزرگان اهل معنی برای ماه رجب شأن بسیاری قائل هستند و توصیه‌های اکید دارند که از اوقات خاص و مضامین دعاهای این ماه شریف برای تکمیل نفوس و زدودن غبارها که بر قلوب حاکم شده، بهره‌مند شویم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در کتب ادعیه در فضیلت ماه رجب نکات بسیاری آمده است و بخصوص در کتب اهل معنا از جمله مراقبات مرحوم میرزا جواد آقای ملکی تبریزی نکات بسیار آموزنده ای برای اعمال این ماه وجود دارد و توصیه می‌کنم به همه طلاب و اساتید عزیز که از این ایام برای اقتراب به ساحت حق تعالی و بهره‌مندی از فیوضات آن تلاش کنند.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان اینکه در دعاهای این ماه عظیم مضامینی است که بعید است در دعای ماه‌های دیگر به این شکل آمده باشد، گفت: واقعاً مضامین عجیبی در دعاهای این ماه وجود دارد. مثلاً در این دعا که "خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَی غَیْرِکَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلاَّ لَکَ‏ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلاَّ بِکَ" تا به آخر تعابیر عجیبی است که سراسر توحید است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در دعای دیگر "اللٰهُمَّ إنّی أسألُک بِمَعانی جَمیعِ ما یدعوک بِهِ وُلاةُ أمرِک" چه خصایص عجیبی برای ولاة امر شمرده‌اند که علی‌الظاهر مقصود ائمه‌اطهار(ع) است.

وی ادامه داد: "فَبِهِم مَلَأتَ سَمائَک و أرضَک حَتَّی ظَهَرَ أن لا إلهَ إلّا أنت " به این معنی اشاره می‌کند که وجود ائمه‌ اطهار(ع) ملاّ سماوات و ارض است و این وجود ظهور حق متعال است باَتم ظهور. وجود ائمه اطهار(ع) سراسر ظهور توحید است.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی با اشاره به دعای دیگری که می‌فرماید "یا مَن سَما فِی العِزِّ فَفاتَ نَواظِرَ الأبصار و دَنا فِی اللُّطفِ فَجازَ هَواجِسَ الأفکار" گفت: همه آن توحید حق است. جمع چنین مضامینی در یک جا مهم است. بسیاری از دعاهای این ماه مضامین توحیدی بلندی دارد.

وی در ادامه با ذکر روایتی از حضرت رسول(ص) گفت: هر شب ماه رجب از اول شب تا سحر، ملکی است به نام داعی که دائماً دعوت می‌کند بندگان را به ذکر دعا و تسبیح و استغفار و در ضمن آن آمده است که حق تعالی می‌فرمایند: در این ماه هر کس دعا کند استجابت می‌کنم. ان‌شاءالله حق تعالی به همه ما توفیق خواندن این دعاها و هم در تحصیل حال برای استفاده از دعاها و برکات این ماه را بدهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام طلاب را به نظم در کارها به ویژه تحصیل علم توصیه کرد و گفت: علم و تقوا دو بال مهم در حوزه هستند. البته تقوا از علم بالاتر است و علم بدون تقوای الهی پوچ است.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: شما الان در بهترین سال‌های عمر خود هستید. از این دقایق و ساعات و روزهای جوانی خود به بهترین نحو استفاده کنید. نماز شب و توجه به سحر و شب‌ زنده‌داری از مهم‌ترین توصیه‌های بنده به شما عزیزان است.

وی بیان کرد: ساعات سحر و نماز شب کلید به دست آوردن موفقیت‌ها و توفیقات علمی و معنوی است. از مهمترین توصیه‌های علما و اساتید حوزه همین است.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی خطاب به طلاب ادامه داد: برای عبادت وقت بگذارید. برای نماز اول‌ وقت و نماز شب و مناجات با خدا وقت کافی را بگذارید. با خدا دوست شوید و با مناجات و ذکر با او حرف بزنید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، کار امروز طلاب را بالاترین جهاد در راه خدا دانست و اظهار کرد: کاری که شما عزیزان طلبه انجام می‌دهید کاری بسیار ارزشمند و بزرگ است. کار امروز طلاب بالاترین جهاد در راه خدا است.

این استاد حوزه گفت: وظایف امروز روحانیت بسیار مهم‌تر از وظایف دیگران است. ترویج اسلام‌ حقیقی و معارف اهل‌بیت(ع) و تبلیغ دین در تمامی ساحات از وظایف شما عزیزان است.

ي, 11/01/1402 - 11:46