بایسته‌های مفهوم‌شناسی در نصوص دینی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد ابوالقاسم علیدوست طی یادداشتی با عنوان بایسته‌های مفهوم‌شناسی در نصوص دینی بیان داشت: 

ج, 01/27/1400 - 15:35

کاربست‌های فقه نظام در دوران معاصر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد ابوالقاسم علیدوست عضو هیأت علمی گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی به بررسی کاربست های فقه نظام در دوران معاصر پرداخته اند.

 

پ, 12/21/1399 - 19:12

فقاهت مقارن در کشاکش ضرورت و انکار

پرسش این است آیا باید فقاهت ما با تراث اهل سنت مقارنه بشود یا نه؟ عده‌ای به شدت منکر این مقارنه هستند. در حوزه قم، برخی می‌گویند اصولاً پرداختن به اینها پرداختن به باطل و ضایع کردن وقت طلاب است. البته می‌گویند چون ما در تراث دینی‌مان روایت داریم که روایات مخالف عامه را بر روایت موافق عامه ترجیح بدهید، مجتهدان ما باید به این قضیه بپردازند، اما اینکه بخواهد جزء مواد درسی شود یا پای طلاب به این بحث کشیده شوند، درست نیست.

 

د, 11/27/1399 - 16:42

نکاتی مهم درخصوص اظهارات امام جمعه اهل‌سنت خاش

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد ابوالقاسم علیدوست طی یادداشتی پاسخگوی مطالب بیان شده توسط امام جمعه خاش بوده اند که متن نوشته این استاد حوزه علمیه قم به محضر شما خوانندگان گرامی تقدیم می شود:

 

ش, 11/04/1399 - 13:13

گامی در وحدت‌گرایی ادیان الهی؛ نامه به رهبر کاتولیک‌های جهان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد ابوالقاسم علیدوست، رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم در نامه‌ای خطاب به پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان که به دو زبان انگلیسی و عربی ترجمه شده است از پاپ خواسته است، انتشار کاریکاتورهای اهانت آمیز به پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی(ص) و نیز بیانات نفرت پراکنانه رئیس جمهور فرانسه در حمایت از انتشار آن را محکوم کند. متن کامل نامه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

ي, 09/02/1399 - 11:39

اخباری‌گری به نوعی دیگر متولد شده است/ هیچ زمانی، هجمه‏‌های این‏‌چنینی به تراث شیعی نداشته‌‏ایم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، ششمین پیش همایش کنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین به همت دبیرخانه کنگره، هشتم آبان‌ماه ۹۹، در محل بنیاد فرهنگی امامت با موضوع «معرفی مؤسس مدرسه لکهنو، مجدد الشریعه مرحوم علامه غفران مآب» برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیدوست، استاد درس خارج فقه و اصول و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به‌عنوان سخنران اصلی در موضوع «اقدامات اجتهادی علامه غفران مآب و نقد رویکرد اخباری‌گری» به ارائه بحث پرداخت.

 

چ, 08/21/1399 - 12:45

سخن از عقل در اجتهاد فریادها را در می‌آورد/ رواج اخباری‌گری غیرفقهی در منابر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد ابوالقاسم علیدوست، استاد سطح عالی حوزه علمیه، امروز، هشتم آبان‌ماه، در همایش بزرگداشت علامه میرحامد حسین در بنیاد فرهنگی امامت در قم، با برشمردن چنددسته اخباری‌گری از قرون اولیه اسلامی تا دوره معاصر، گفت: کسانی مانند صاحب معالم و شهید ثانی و بارزتر از بقیه محقق اردبیلی به گونه‌ای که اخباریگری در قرون ۱۱ تا ۱۳ مطرح است، اخباری نبودند، ولی رگه‌های غلیظی از حدیث‌گرایی در افکار آنها وجود دارد.

 

پ, 08/08/1399 - 19:24

کرونا باعث روییدن و رویاندن های بسیاری شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد ابوالقاسم علیدوست امروز در آیین اختتامیه همایش تخصصی کرونا و زندگی مومنانه که به شکل مجازی در حال فعالیت است، گفت: برگزاری این همایش با ۷۳ پیش نشست حاصل یک گفتمان ارزشمند است، آن هم درجایی که معمولا این گونه امور ارزشمند ساده انگاشته می شود ولی این همایش، کار را جدی گرفته که جای خرسندی است.

 

س, 07/29/1399 - 16:11

حادثه کربلا نماد مراعات شریعت است

یکی از درسهای مهم عاشورا، لزوم مراعات شریعت در هر حالی است و امام حسین (ع) هم اهتمام ویژه ای به حق الله داشتند، اما عاشورا نمایش اهتمام امام به حق الناس هم است.

برای بررسی این مساله، باید به مقدمه‌ای اشاره کنیم. آنهم اینکه فقط اسلام به شناخت حق الناس و اهتمام به حفظ حق الناس و پرهیز از ضایع نمودن حقوق مردم تاکید ندارد بلکه هر انسانی فارغ از دین و مذهب به حق الناس اعتقاد دارد و اگر از او سوال شود، می گوید بله بدان باور داریم.

د, 06/31/1399 - 15:20

اهانت به قرآن و پیامبر(ص) بازی دو سر باخت برای غرب است/ ضرورت تبیین عقلانی معارف دین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد ابوالقاسم علیدوست، ضمن محکومیت اهانت به قرآن و رسول گرامی اسلام(ص) در غرب، بیان کرد: جسارتی که به ساحت پیامبر(ص) و قرآن شد، از مناظر حقوقی، سیاسی، اجتماعی و انسانی قابل بحث است؛ از نگاه انسانی هیچ توجیهی برای این کار نیست ولو برخی‌ پررویی کرده و می‌خواهند آن را با آزادی بیان توجیه کنند.

 

اشتراک در RSS - استاد ابوالقاسم علیدوست