استاد زارعی سبزواری مطرح کرد؛

سه ویژگی برجسته شب های قدر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد عباسعلی زارعی سبزواری با اشاره به اهمیت، فضائل و ویژگی های شب قدر اظهار کرد: نزول قرآن در شب قدر، این شب را از سایر شب ها متمایز کرده است.

 

استاد درس خارج حوزه علمیه قم افزود: وعاظ، اهل قلم و تحقیق باید در شب های قدر مؤمنان را نسبت به حقیقت قرآن و جایگاه آن آگاه و نسبت به مضامین و دستورات و برنامه های جامع این کتاب عظیم، آشنا سازند.

 

وی برابری شب قدر با هزار شب را از وجوه تمایز شب قدر با شب های عادی دانست و گفت: چنانچه خداوند در آیه سه سوره قدر بیان می کند«لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» عبادت در شب قدر با هزار ماه عبادت برابر است؛ در حالی که طول عمر هر انسانی به طور معمول هشتاد سال است.

 

عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: خداوند در شب قدر فرصتی استثنایی در اختیار بشر قرار داده به گونه ای که می تواند ره صد ساله را در یک شب بپیماید به شرط این که حقیقت آن را درک کند؛ به عبارت دیگر باید بفهمد هزار ماه عبادت خالصانه به چه معنا است تا منزلت و مقام این شب را درک کند.

 

وی نزول ملائکه در شب قدر را سومین امتیاز شب قدر با شب های عادی دانست و افزود: ملائکه که مقربین عندالله هستند در شب قدر به زمین می آیند تا در کنار بشر و انسان قرار گیرند و سلام خداوند را برسانند همچنین آنچه را که بشر در شب قدر به عنوان برنامه زندگی و مسیر حرکت از خداوند متعال درخواست می کند را در پرونده آن ثبت و سال روبه روی آنها را بر اساس برنامه ای که خودشان در شب قدر طراحی و از خداوند موفقیت در مسیر آن را مطالبه کرده اند همراهی کنند.

 

استاد زارعی سبزواری خاطرنشان کرد: با توجه به سه ویژگی مطرح شده برای شب های قدر مؤمنان باید در شب قدر فکر طراحی برنامه ای جامع در جهت حرکت در مسیر قرآن و معارف الهی در طول سال آینده خود باشند و برای دفع بلایا از جوامع اسلامی از جمله ویروس کرونا دعا کنند و برای گذشت گناهان طلب عفو داشته باشند./260/12/

س, 02/23/1399 - 17:30