یار اویم یا بار اویم؟

اگر به او توجه کنیم، زندگی مان رنگ و بوی خدایی می گیرد، و خدا در قران وعده داده که اگر از یاد من جدا نشوید، زندگی تان -چه در بُعد مادی و چه معنوی- سخت نخواهد بود.

 

به مناسبت لیالی قدر و ایام شهادت امیرالمؤمنین علیه السلام، استاد سید محمد موسوی حجازی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

چ, 02/15/1400 - 18:41

شب قدر، مبدأ کمال بشر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به مناسبت ماه مبارک رمضان آورده اند: شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول برکات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ کمال واقعی انسان‎هاست.

ي, 02/12/1400 - 19:43

مثلث لیلة القدر

در این شبهای قدر چه کنیم که بیشترین حظّ وبهره ی معنوی وروحی را ببریم؟ جواب روشن است: دعا، تضرّع و استغفار؛ اما اگر گرفتار آن دسته از گناهان شده بودیم که دعایمان را حبس کرده بود، چه کنیم؟ اگر آن اندازه روسیاه بودیم، که جوابی از ملکوت نشنیدیم، چه چاره کنیم؟ نکند از آن گروهی باشیم که رمضان تمام شود و مورد بخشش خدا قرار نگیریم؟ به راستی چه باید کرد؟

 

به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر و شهادت امیرالمؤمنین علیه السلام، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم به گفتگو پرداخت..

 

ي, 02/12/1400 - 19:38

سه ویژگی برجسته شب های قدر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد عباسعلی زارعی سبزواری با اشاره به اهمیت، فضائل و ویژگی های شب قدر اظهار کرد: نزول قرآن در شب قدر، این شب را از سایر شب ها متمایز کرده است.

 

استاد درس خارج حوزه علمیه قم افزود: وعاظ، اهل قلم و تحقیق باید در شب های قدر مؤمنان را نسبت به حقیقت قرآن و جایگاه آن آگاه و نسبت به مضامین و دستورات و برنامه های جامع این کتاب عظیم، آشنا سازند.

 

س, 02/23/1399 - 17:30

در شب قدر همه دل‌ها را متوجّه امام زمان (ع) نمایید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، آیت الله صافی گلپایگانی با توجه به فرارسیدن شب های قدر فرمود: شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست.

 

شب آزادی بشر.

س, 02/23/1399 - 15:36

شب قدر شب اتصال قرآن صامت و قرآن ناطق است

مهم ترین ویژگی که در شب قدر وجود دارد اتصال بین قرآن صامت و قرآن ناطق است ما در مثل چنین شبی که قرآن صامت را به دست می گیریم، قرآن ناطق یعنی ائمه اطهار علیهم السلام را به عنوان واسطه بین خود و خدا قرار می دهیم و از آبروی آنها کسب آبرو می کنیم.

 

ج, 03/18/1397 - 12:33

شب قدر قائم بر حجت عصر است و از جهت مکانی به مکانی قائم است که حجت عصر در آن قرار دارند

استاد امیر خان بلوکی

از امام علیه السلام سوال کردند که آیا شما شب قدر را می شناسید، امام فرمودند: «چگونه ما شب قدر را نشناسیم در حالی که ملائکه در اطراف ما می گردند.» از این نقل استفاده می شود که شب قدر قائم بر حجت عصر علیه السلام است و از جهت مکانی به مکانی قائم است که حجت عصر علیه السلام در آن قرار دارند یعنی قائم به مکه و مدینه یا شهر خاصی نیست بلکه قائم به آن جایی است که آن حضرت حضور دارند.

 

پ, 03/25/1396 - 18:24

یکی از سفارشات مهم در شب قدر تفکر در معاد و خداشناسی و سرنوشت است

استاد محمد باقر ساعی ور

در بعضی از روایات ما توصیه شده است که در شب قدر انسان حالت تفکر داشته باشد، در المراقبات مرحوم میرزا جواد ملکی تبریزی می خوانیم در این شب انسان وقت مناسبی که در آن خواب آلود نباشد و سیر و گرسنه نباشد و موانع دیگری نباشد را برای تفکر در امر معاد و خداشناسی و سرنوشت اختصاص دهد فلذا باید برای تفکر وقت مناسبی را جدا کند.

 

 

پ, 03/25/1396 - 14:36

درک حقیقی شب قدر به واسطه درک مقام ولایت اولیاء الهی است

استاد سید مهدی معلمی

امام باقر علیه السلام در روایتی می فرمایند منظور از «إنها لاحدی الکبر» ولایت است، به نظر می رسد مایه هدایت انسان ها که در آیه 31 سوره قمر مطرح شده است، بحث ولایت است و باطن این بحث بی بی فاطمه زهرا سلام الله علیها هستند.