استاد موسوی حجازی مطرح کرد؛

مثلث لیلة القدر

در این شبهای قدر چه کنیم که بیشترین حظّ وبهره ی معنوی وروحی را ببریم؟ جواب روشن است: دعا، تضرّع و استغفار؛ اما اگر گرفتار آن دسته از گناهان شده بودیم که دعایمان را حبس کرده بود، چه کنیم؟ اگر آن اندازه روسیاه بودیم، که جوابی از ملکوت نشنیدیم، چه چاره کنیم؟ نکند از آن گروهی باشیم که رمضان تمام شود و مورد بخشش خدا قرار نگیریم؟ به راستی چه باید کرد؟

 

به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر و شهادت امیرالمؤمنین علیه السلام، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم به گفتگو پرداخت..

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: همه ما کم وبیش می دانیم که ماه رمضان بهار قرآن و عبودیّت است، ماهی که نَفَس کشیدن در آن پاداش ذکر خدا را دارد و خوابیدن در آن عبادت به حساب می آید، دیگر "تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل" که عبادت کردن در این ماه چه ارزشی دارد!

 

وی افزود: قلبِ این ماه، که خود قلب عبادة الله است، شب های مبارک قدر است، شب هایی که هر چقدر قدردانشان باشیم باز هم قدرشان را درک نکردیم وبه کُنه ارزششان پِی نبردیم.

 

استاد موسوی حجازی در ادامه بیان کرد: در این شبهای قدر چه کنیم که بیشترین حظّ وبهره ی معنوی وروحی را ببریم؟ جواب روشن است: دعا، تضرّع و استغفار؛ اما اگر گرفتار آن دسته از گناهان شده بودیم که دعایمان را حبس کرده بود، چه کنیم؟ اگر آن اندازه روسیاه بودیم، که جوابی از ملکوت نشنیدیم، چه چاره کنیم؟ نکند از آن گروهی باشیم که رمضان تمام شود و مورد بخشش خدا قرار نگیریم؟ به راستی چه باید کرد؟

 

وی در این باره اضافه نمود: به حکم آیه قرآن که می فرماید "و ابتغوا الیه الوسیله"، باید توسل به مقامی کرد که وساطتش همچون رگبار بهاری، غبار گناهان را می شوید، و شفاعتش درجات بنده را نزد خداوند، تصاعدی بالا می برد؛ اما کدامین مقام، آن اندازه "قدر" دارد که سعادت در شب قدر را برای ما به ارمغان بیاورد؟

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: این قسمت از دعای بعد از زیارت ائمه اطهار علیهم السلام شگفت آور است: " بارالها، اگر گناهان ‌من حجاب دعاهایم شده است، و اگر نمی گذارد صدایم به سوی تو بالا بیاید تا تو مرا ببخشایی، اکنون من رو به سوی تو کرده، به کَرَمت پناه می اورم و محبوب ترین مخلوقاتت را واسطه قرار می دهم، کسانی که مطیع ترین بندگانت هستند و بالاترین مقام و منزلت را نزد تو دارند: محمد و عترت طاهرین او (صلوات الله علیهم اجمعین)".

 

وی خاطرنشان کرد: اینک دانسته می شود که برای بهره بردن هر چه بیشتر از لیالی مبارکه ی قدر، باید به قدردانانِ حقیقی و بندگان والامقام درگاه ربوبی توسل جُست و منزلت آنان را واسطه قرار داد تا بلکه خدای رحمان رحیم، گناهانمان را ببخشاید و درهای لطف و کرمش را بر ما بگشاید، آمین.

 

استاد سید محمد موسوی حجازی اضافه نمود: اما از میان این عترت طاهرین علیه السلام، سه ستاره درخشان بیشتر می توانند مورد توجه باشند، سه ضلع مثلثِ قدر؛ سه ضلعی که دست من و شما را میگیرند و از سیاهی گناه و غفلت به نورانیّت عبودیت می کشانند.

 

ضلع اولِ مثلّث قدر: بانویِ قدر

وی افزود: این جمله معصوم بُهت آور است: " مَن ادرک فاطمه فقد ادرک لیله القدر"؛ زهرای راضیه مرضیه سلام الله علیها چه مقامی دارد که کسی پیِ به گوهر وجودش نمی برد؟ او مصداق حقیقیِ لیله القدر است، لیله القدری که "و ما ادراک ما لیله القدر"! تو چه میدانی شب قدر، چه شبی است؟! فرمود: "سُمیّت فاطمهَ فاطمهً لأنّ الناس فُطموا عن معرفتها".

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: فاطمه "فاطمه" نامیده شد، چون مردم از شناختن حقیقتِ وجود او ناتوانند. اما:

آب دریا را اگر نتوان کشید

 هم بقدر تشنگی باید چشید

 

وی اضافه نمود: در قدم اول، شب قدر به "بانوی قدر" متوجه و متوسل شویم، به یاد مظلومیتش باشیم و از او بخواهیم که دعایمان کند و واسطه اش قرار دهیم تا صدای گنهکارمان به لطف او به عرش برسد و بخشایشِ حق متعال روزی مان گردد. "اللهم انی اسئلک بفاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و السرّ المستودع فیها..." او را، پدرش را، همسرش را، دو نور چشمش حسن و حسینش را، و سرّ الهیِ نهفته در وجودش را واسطه فیض قرار دهیم.

 

ضلع دوم مثلث قدر: صاحب نفس مطمئنه

 

استاد سید محمد موسوی حجازی خاطرنشان کرد: این آیات اخر سوره فجر، هوش از سر انسان می رُباید:

" یا ایتها النفس المطمئنه. ارجعی الی ربّکِ راضیهً مرضیه. فادخلی فی عبادی. و ادخلی جنّتی"؛ این آیات در ستایش مقام عبودیت سیدالشهداء حسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام تأویل می یابد.

 

وی افزود: امام حسین علیه السلام همه وجودش را، نفسش را، نَفَسش را، جانِ علی اکبرش را، گلوی علی اصغرش را، دو دست برادرش را، حرمت خواهرش را، حرَمَش را برای خدا داد، و خداوند هم به احسن وجه قبول کرد و پاداشش داد. ابا عبدالله الحسین علیه السلام همه چیزش را به پای خداوند ریخت، و پروردگار نیز همه دنیا و آخرت را قباله سید الشهداء علیه السلام کرد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: کیست که نداند او کشتی نجات و چراغ هدایت است؟ کدام آزاده ای است که نام حسین علیه السلام را بشنَوَد و قلبش نتپد و اشکش نریزد و دلش نشکند؟

 

وی اضافه نمود: در روز رمضان، به یاد لب تشنه اش ، تشنگیِ روزه را تحمل کنیم، و در شب قدر، به یاد گلوی بریده اش اشک بریزیم و ملتمسانه از او بخواهیم ما را بر کشتی هدایت سوار کند و از مصیبتِ  در دین و دنیا و آخرت، نجاتمان بخشد.

 

ضلع سومِ مثلث قدر: مقتدای فرشتگان

استاد سید محمد موسوی حجازی خاطرنشان کرد: کیست که محلّ "تنزل ملائکه و روح" در شب قدر است؟ خداوند به فرشتگان اجازه و اذن داده که سر بر آستان کدام وجود مبارک بِسایَند و "کلّ امر" را به او ارائه دهند؟ "تنزّل الملائکه و الروح فیها باذن ربهم من کل امر"؛ به برکت کدام وجود نورانی است که تا سحرگاه قدر، سلام و سلامتی و برکت و نور در عالم فراگیر است؟ "سلام هی حتی مطلع الفجر"؛

 

وی افزود: آری، این وجود نورآسای قطب عالم امکان، مهدی صاحب الزمان علیه السلام است که محور اتفاقات شب قدر قرار می گیرد.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: فرزندان یعقوب نبی علیه السلام بعد از آن همه حسادت ها و شرارت ها، و بعد از آنکه پدرشان را سال های سال در حسرت دیدار یوسفش گذاشتند، آنگاه که پشیمانی به سراغ شان آمد و قصد توبه نمودند، به خاطر زیادی و بزرگی گناهان شان دست به دامن همان پدر رنجدیده شدند تا واسطه شود و از خدا برایشان طلب بخشایش کند: "قالوا یا اَبانا استعفر لنا ذنوبنا انّا کنّا خاطئین." (یوسف/ ۹۷) پدر مهربانِ به فرزندان هم پذیرفت و به آنان وعده داد: "قال سوف استغفر لکم ربی انه هو الغفور الرحیم". (یوسف/ ۹۸)

 

وی افزود: اکنون ما به امام ‌مهربان ‌تر از پدر پناه می بریم؛ همو که فرمود لحظه ای شما را از یاد نمیبرم؛ به دامانش پناه می بریم از گناهانمان، از غفلت هایمان، از بی توجهی هایمان، و او را در عزیزترین لحظه ها واسطه قرار می دهیم تا خدای غفور رحیم به لطف شفاعت او مقدراتمان را به احسن حال تقدیر کند و عافیت دین و دنیا و آخرت مان را تضمین نماید.

 

استاد موسوی حجازی خاطرنشان کرد: امام‌عصر علیه السلام نیز شیعه اش را فراموش نمی کند، همان شیعه ای که ساعتی قبل به ضلع اول و دوم مثلث قدر متوسل شده است را وا نمی نَهَد.

 

وی اضافه نمود: به احترام نام مادر پهلو شکسته اش و به عظمت یادبود جد لب تشنه اش، ما را دعا می کند و پیمانه "قدر"مان را ‌پر می کند.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی  نشست دوره ای اساتید به این آیه شریفه اشاره نمود: "یا ایها العزیز مسَّنا و اهلنا الضُّر و جئنا ببضاعه مزجاة فأوفِ لنا الکیل"؛ (سوره یوسف/ ۸۸) ای عزیز، ما را پریشانی در بَر گرفته، و سرمایه ی اندکی با خود داریم، پس پیمانه ما را لبریز کن.

 

وی افزود: آری ، سرمایه اندک مان همان محبت به خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است، محبت و ولایتی که دستور و خواست خدای متعال است، و با چشمداشت به این سرمایه امید به نگاه داریم، امید یک نگاه و یک گوشه چشم از آن کسی که "خاک را به نظر کیمیا کند".

 

استاد سید محمد موسوی حجازی در کلام پایانی خاطرنشان کرد: روشن است که توسل و توجه به اهل بیت علیهم السلام در شب قدر یا هر زمان دیگری، باید همراه با تلاش بر ترک ‌گناه و انجام واجبات و ادای حق الله و جبران حق الناس بوده باشد که

حاجب اگر محاسبه ی حشر با علیست

 شرم از رُخ علی کن و کمتر گناه کن

/270/260/21/

 

 

ي, 02/12/1400 - 19:38