عید غدیر خم فرصت جبران زیانکاری انسان

باید با دوستیِ علی، گذشته را شست و به برکت محبت مولا در درگاه الهی توبه ی مقبول کرد؛ و باید با تمسک به ولایتش و با اقتداء به روش و منش او، راه حق و صراط مستقیم را پیمود، از ظلم و ظالم تبری جست، به عدل و عدالت عمل کرد، در رفتار و گفتار و افکار، چه فردی و چه اجتماعی «هر چه را برای خود پسند می شود، برای دیگران نیز پسند شود»، و خلاصه علوی فکر کرد و گفت و زیست و به فرزند غائبش اقتدا و توسل جست تا در دنیا از زشتی های زننده اخلاقی و رفتاری و اعتقادی نجات یافت و در آخرت از ضرر و خسران ابدی رهایی پیدا کرد.

 

پ, 05/07/1400 - 15:26

یار اویم یا بار اویم؟

اگر به او توجه کنیم، زندگی مان رنگ و بوی خدایی می گیرد، و خدا در قران وعده داده که اگر از یاد من جدا نشوید، زندگی تان -چه در بُعد مادی و چه معنوی- سخت نخواهد بود.

 

به مناسبت لیالی قدر و ایام شهادت امیرالمؤمنین علیه السلام، استاد سید محمد موسوی حجازی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

چ, 02/15/1400 - 18:41

مثلث لیلة القدر

در این شبهای قدر چه کنیم که بیشترین حظّ وبهره ی معنوی وروحی را ببریم؟ جواب روشن است: دعا، تضرّع و استغفار؛ اما اگر گرفتار آن دسته از گناهان شده بودیم که دعایمان را حبس کرده بود، چه کنیم؟ اگر آن اندازه روسیاه بودیم، که جوابی از ملکوت نشنیدیم، چه چاره کنیم؟ نکند از آن گروهی باشیم که رمضان تمام شود و مورد بخشش خدا قرار نگیریم؟ به راستی چه باید کرد؟

 

به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر و شهادت امیرالمؤمنین علیه السلام، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم به گفتگو پرداخت..

 

ي, 02/12/1400 - 19:38

بهترین مادر، فداکارترین همسر، مظلوم ترین بانو!

خدیجه کبری سلام الله علیها و  دخترش فاطمه زهرا سلام الله علیها مریم عذراء و آسیه؛ این ‌چهار بانوی عالی مقام هستند که روشن است که حضرت فاطمه همچون الماس درخشان در بین سه نفر دیگر هستند.آری! آن بانو نزد مسلمانان هم مظلوم است، بیایید ما به احترامش و به یادش نامش را زنده کنیم و هدیه به روح والایش قرآن قرائت کنیم تا ان شاء الله مورد لطف دختر گرامی اش و دعای همسر والامقاش و فرزندان معصومش علیهم السلام قرار گیریم.

 

ش, 02/04/1400 - 10:40

قصه علّم الاسماء به زبان است هنوز

روشن است که نه کسی با شخص امام ‌زمان علیه السلام قابل مقایسه است و نه می توان حکومتی را با حکومتِ عدل گسترش قیاس کرد. ولیّ عصر علیه السلام همان است که خدا به آمدنش مژده داده و به حکومتش در برابر فرشتگان افتخار نموده و زمینش را با فرمانروایی ش، آباد می خواهد.

 

به مناسبت نیمه شعبان، میلاد نور و سرور منجی عالم بشریت، موعود تمام ادیان عالم، بشارت بخش عدالت عالم گیر، فرزند زهرا سلام الله علیها، بقیة الله الأعظم ارواحنا فداه، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست  دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

د, 01/09/1400 - 08:27

گنج بی پایان/ میلاد امام جواد (ع)

 امام نهم حضرت جواد الائمه علیه السلام پاسخ این پرسش را این گونه فرموده است: «الثقة بالله تعالی ثمن لکلّ غال، و سُلَّم الی کلّ عال"؛ (بحار الانوار. ج ۷۸. ص ۳۶۴). "اعتماد و تکیه بر خداوند بهای هر چیز گرانبهایی، و نردبان رسیدن به هر بلندایی است.»

 

به مناسبت میلاد پرنور و سرور جواد الأئمه صلوات الله و سلامه علیه، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم به گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در موضوع «گنج بی پایان» پرداخت.

 

د, 12/04/1399 - 21:04

شستنِ زنگارهای روح، آرام آرام، قدم به قدم

سیلاب را ببینید که چگونه ناگهان می آید، همه چیز را می شوید و می بَرَد، همه‌ را خسته و درمانده می کند و بعد هم با فاصله کوتاهی، اثری از او باقی نمی ماند. در مقابل دیده اید چشمه چگونه آرام آرام، آهسته اما‌ پیوسته، آب زلال از دل زمین بر روی آن جاری می کند، به گونه ای که هم دیدنش لذت دارد و هم فایده اش یکسره و مداوم است.

 

به مناسبت فرا رسیدن ماه رجب المرجب، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در موضوع «شستنِ زنگارهای روح، آرام آرام، قدم به قدم» به گفتگو پرداخت.

 

ج, 11/24/1399 - 19:40

قدر بانوی قدر

شب قدر برتر از هزار ماه است و ماه بانوی شب قدر در کنار پدر و همسرش، برترین مخلوقاتند سخن به اینجا که برسد، زبان قلم از تکلم وامی ماند.

 

به مناسبت شهادت صدیقه طاهره زهرای مرضیه سلام الله علیها و فاطمیه، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: چه کسی می تواند ادعا کند که قدر حقیقی و مقام واقعی صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها را شناخته است؟

 

ي, 10/28/1399 - 16:48

زهرا اطهر (س) الگوی انسانیت و ایمان و ایثار

زهرای اطهر سلام الله علیها در ایثار کردن به خلقِ خدا کامل ترین است، در همان حال در عبادت و بندگیِ خالق، یکتاترین است و انسان کامل همین است: بنده خدا و مهربان با خلق خدا.

 

به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها، استاد سید محمد موسوی حجازی از اساتید حوزه علمیه قم در موضوع «انسان؛ ایمان؛ ایثار» با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

پ, 10/11/1399 - 18:05

مشقِ اخلاق با قلمِ ایمان

به مناسبت هفدهم ربیع الاول، سالروز میلاد پرنور رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و امام الحقائق ابا عبدالله جعفر بن محمد الصادق علیهما السلام، استاد سید محمد موسوی حجازی، از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در موضوع: «مشقِ اخلاق با قلمِ ایمان» گفتگو پراخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم گفتگو را با اشاره به آیات نخست سوره «قلم» آغاز نمود: چه ترکیبِ زیبایی! چه چینشِ افسونگری! بعد از نام خدای رحمان و رحیم، می شنویم "ن وَ الْقَلَمِ وَ ما يَسْطُرُونَ".

اشتراک در RSS - استاد سید محمد موسوی حجازی