استاد موسوی حجازی مطرح کرد؛

یار اویم یا بار اویم؟

اگر به او توجه کنیم، زندگی مان رنگ و بوی خدایی می گیرد، و خدا در قران وعده داده که اگر از یاد من جدا نشوید، زندگی تان -چه در بُعد مادی و چه معنوی- سخت نخواهد بود.

 

به مناسبت لیالی قدر و ایام شهادت امیرالمؤمنین علیه السلام، استاد سید محمد موسوی حجازی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: صعصعه بن صوحان از یاران سخنور امیر مؤمنان علیه السلام بود و به فرموده امام صادق علیه السلام از معدود افرادی بود که عظمتِ شخصیت مولا را درک کرد. او مردی سخنور و شجاع بود که با زبان و شمشیرش از مولایش دفاع می کرد.

 

استاد موسوی حجازی افزود: هنگامی که علی علیه السلام در بستر بیماری بود، در جواب اظهار ارادتِ صعصعه، به او سلام رساند و خطاب به او این پیام را فرستاد: "انت قلیل الموءنه و کثیر المعونه"؛ ای صعصعه، تو دوستی کم زحمت و پُر کمک بودی؛

 

وی افزود: اینک در آخرین شب قدر، این جمله امیرمومنان علیه السلام چه نکته ای برای ما دارد؟ امشب ملائکه از ابتدای شب تا طلوع فجر بر وجود مبارک امام زمان عج ادامه فرو می آیند و پرونده اعمال ما را بر حضرتش عرضه می کنند. به نظرتان بعد از آنکه حضرتش پرونده یکساله ما را ببینند، درباره ما چه می فرماید؟ آیامی گوید چه شیعه خوبی؛ چه کم زحمت و پربرکت؟ یا می فرماید این شیعه ما چقدر زحمت درست می کند! کاش کمی کمک مان کند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: هر یک از ما دو دسته رفتار داریم. رفتارهای شخصی و اجتماعی داریم. در هر گروه از این رفتارها می توانیم یار امام زمان عج یا خدای نکرده بارِ او و سربارِ او باشیم؛

 

وی اضافه نمود: اگر گناهم زیاد باشد، بار اویم، باید برایم طلب استغفار کند و... اگر به واجباتم بی اعتنا باشم، سربار اویم؛ اما اگر گِرد حرام نگردم و در عمل به واجباتم مقید باشم، یارِ اویم.

 

استاد موسوی حجازی خاطرنشان کرد: در رفتارهای اجتماعی ام اگر به عنوان شیعه امام زمان عج خوش اخلاق باشم، راستگو باشم، وفای به عهد کنم، با همسر و خانواده و همکاران با حُسن خلق رفتار کنم، یارِ امام زمانم می شوم؛ اما اگر دروغگو، بداخلاق و فرصت طلب باشم و در یک کلام بد خُلق باشم، برای امام زمان ‌مان زحمت درست می کنم و خدای ناکرده خجالت زده اش می کنم.

 

اینک چه باید کرد؟

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: قدم اول آن است که نگاه کنیم سالی ‌که گذشت، چگونه سالی بود؟ برای مولایمان کم زحمت بودیم یا پر زحمت؟ کم کار بودیم یا پُر کار؟ اگر زحمتمان بیشتر بوده، از او عذرخواهی کنیم و اگر کمک کارش بودیم توفیق بیشتر طلب کنیم.

 

وی افزود: قدم دوم آن است که برای سال اینده و اینده تر تصمیم بگیریم و برنامه ریزی کنیم که یارِ او، همراهش و کمک کارش باشیم؛ با اخلاقمان؛ گفتارمان و رفتارمان سبب افتخار او باشیم و مصداق "کونوا لنا زیناً"، زینت او باشیم.

 

استتاد موسوی حجازی خاطرنشان کرد: با پرهیز از سوء خلق، بدرفتاری و بدگفتاری، زحمتش ندهیم. نامش را در زبان و با رفتار خوب مان ترویج کنیم، و یادش را در دل و زبان و اطرافمان زنده نگه داریم.

 

وی در ادامه بیان کرد: اگر به او توجه کنیم، زندگی مان رنگ و بوی خدایی می گیرد، و خدا در قران وعده داده که اگر از یاد من جدا نشوید، زندگی تان -چه در بُعد مادی و چه معنوی- سخت نخواهد بود.

 

استاد سید محمد موسوی حجازی در کلام پایانی گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید افزود: امیدواریم زندگی مان به گونه ای باشد که مهدی صاحب الزمان عج سلام مان برساند و دعایمان کند.

/270/260/22/

چ, 02/15/1400 - 18:41