سید محمد موسوی حجازی

بهترین مادر، فداکارترین همسر، مظلوم ترین بانو!

خدیجه کبری سلام الله علیها و  دخترش فاطمه زهرا سلام الله علیها مریم عذراء و آسیه؛ این ‌چهار بانوی عالی مقام هستند که روشن است که حضرت فاطمه همچون الماس درخشان در بین سه نفر دیگر هستند.آری! آن بانو نزد مسلمانان هم مظلوم است، بیایید ما به احترامش و به یادش نامش را زنده کنیم و هدیه به روح والایش قرآن قرائت کنیم تا ان شاء الله مورد لطف دختر گرامی اش و دعای همسر والامقاش و فرزندان معصومش علیهم السلام قرار گیریم.

 

به مناسبت دهم ماه مبارک رمضان و روز ارتحال ام المؤمنین خدیجه کبری سلام الله علیها، استاد سید محمد موسوی حجازی، از اساتید حوزه علمیه قم، با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: دهم ماه رمضان، روزی است که خدیجه کبری سلام الله علیها، آن بانوی مظلوم چشم از جهان فروبست.

 

وی افزود: در توصیف آن مهربان همسر، جملات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که جز حق نمی گوید، کافی است که فرمود: "روزی که همه مردم به‌ من کافر بودند، او به من ایمان آورد؛ زمانی که همگان مرا تکذیب می نمودند و من را جادوگر می خواندند، او تصدیقم کرد؛ آنگاه که مردمان از من روی برگردانده بودند، خدیجه با اموال خود پشتیبانی ام کرد و خداوند از او دختری به من بخشید که مظهر پاکی و عفت بود".

 

استاد سید محمد موسوی حجازی در ادامه بیان کرد: به راستی مادرِ فاطمه زهرا بودن به تنهایی مدالی است که برای به عرش رسیدن کافی است، چه برسد به آن که همسر محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم هم باشی؛ اما نه از آن همسرها که مدام پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را بیازارد، خون به دل دخترش کند، لشکر علیه خلیفه به حقّش راه بیندازد و بر شتر سوار شود و دستور تیراندازی به پیکر مطهر حسن مجتبی سلام الله علیه را صادر کند و ...

خیر! حضرت خدیجه سلام الله علیها باعث آزار مداوم آل الله نبود، بلکه او مادر آل اللّه بود، او باعث آرامش و خوشحالی پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم بود؛ او بانویی بود که ائمه اطهار علیهم السلام به مادری اش افتخار می کردند و امام‌ زین العابدین علیه السلام بر فراز منبر شام و در بیان افتخارات الهی اش فرمود: "انا ابن خدیجة الکبری"؛ اما این مادر مهربان و این همسر فداکار، بانویی مظلوم هم بود.

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: اگر چه کافرین و مشرکین به او ظلم کردند و با حصر و اذیت همسرش او را آزردند، اما بیش از همه کسی به خدیجه کبری سلام الله علیها ظلم کرد که به ایشان حسادت می نمود. در درجه بعد نیز مسلمانانی به حضرت خدیجه ظلم کردند که عایشه را مادر خود می خوانند و دروغ های او را رواج دادند. مورخین متعصب و جیره خواران اموی و عباسی نیز این اتهامات و دروغ ها را در تاریخ ثبت کردند.

 

وی افزود: عایشه خود می گوید: من در حضور پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، از حضرت خدیجه سلام الله علیها به عنوان "پیرزن" یاد کردم و حضرت رسول برآشفتند. این دروغ، "تاریخی" شد و ماند که حضرت خدیجه در سن بالا با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ازدواج کردند و قبلا دو بار ازدواج کرده بودند و فرزندانی داشتند؛ حال انکه بنابر تحقیق صحیح تاریخی، حضرت خدیجه سلام الله علیها در دهه دوم زندگی شان با رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ازدواج کردند و قبل از آن نیز وصلتی نداشتند.

.

استاد موسوی حجازی در ادامه بیان کرد: البته این ظلم و حسادت به همینجا ختم نمی شود؛ دروغ سازان! این طور القاء کردند که عایشه کم سن بوده و اولین ازدواجش با پیامبر صلی الله علیه و اله بوده و بسیار محبوب پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بوده و خلاصه مادرشان هر چه خیال و آرزو داشت، در نقل های  تاریخیِ دروغ گنجاندند و آن صفاتی را که بر خدیجه کبری سلام الله علیها انطباق می یافت، بر عایشه منطبق کردند.

 

وی خاطرنشان کرد: در مصادر عامه به صراحت از خود عایشه نقل شده است که رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مرتب از خدیجه سلام الله علیها به نیکی یاد می کردند و عایشه به او حسادت می کرد؛ اما نمی دانستند "چراغی را که ایزد برفروزد" هیچ گاه خاموش شدنی نیست.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم اضافه نمود: علمای عامه در کتاب هایشان از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نقل کرده اند که خدیجه کبری سلام الله علیها یکی از چهار زن برتر بهشتی است.

 

وی افزود: خدیجه کبری سلام الله علیها و  دخترش فاطمه زهرا سلام الله علیها مریم عذراء و آسیه؛ این ‌چهار بانوی عالی مقام هستند که روشن است که حضرت فاطمه همچون الماس درخشان در بین سه نفر دیگر هستند.

 

استاد موسوی حجازی خاطرنشان کرد: آری! آن بانو نزد مسلمانان هم مظلوم است، بیایید ما به احترامش و به یادش نامش را زنده کنیم و هدیه به روح والایش قرآن قرائت کنیم تا ان شاء الله مورد لطف دختر گرامی اش و دعای همسر والامقاش و فرزندان معصومش علیهم السلام قرار گیریم.

 

وی اضافه نمود: در این گفتگوی کوتاه نمی گنجد که بخواهیم تحقیق دقیقِ علمی در مورد تاریخ صحیح زندگانی حضرت خدیجه علیهاسلام ارائه دهیم؛ اما در سال های اخیر کتاب های خوبی در تحقیق صحیح تاریخ زندگانی حضرت خدیجه سلام الله علیها نوشته شده است که شایسته است مطالعه گردد.

/270/260/21

ش, 02/04/1400 - 10:40