استاد نمازی:

شب قدر شب اتصال قرآن صامت و قرآن ناطق است

مهم ترین ویژگی که در شب قدر وجود دارد اتصال بین قرآن صامت و قرآن ناطق است ما در مثل چنین شبی که قرآن صامت را به دست می گیریم، قرآن ناطق یعنی ائمه اطهار علیهم السلام را به عنوان واسطه بین خود و خدا قرار می دهیم و از آبروی آنها کسب آبرو می کنیم.

 

استاد روح الله نمازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: شب قدر شبی است که فضیلت آن از هزار ماه برتر است، خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «إنا أنزلناه فی لیلة مبارکة إنا کنا منذرین»، «فیها یفرق کل امر حکیم» قرآن کریم در مثل چنین شبی بر وجود نازنین پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نازل شده است و امور همه انسان ها در مثل چنین شبی مقدر می شود، در شب نوزدهم برآورد اعمال صورت می گیرد در شب بیست و یکم تصویب اعمال صورت می پذیرد و در شب بیست و سوم امضای اعمال تحقق می یابد.

 

وی افزود: شب قدر شبی است که اعمال و ویژگی های فراوانی دارد و مهم ترین ویژگی که در شب قدر وجود دارد اتصال بین قرآن صامت و قرآن ناطق است ما در مثل چنین شبی که قرآن صامت را به دست می گیریم، قرآن ناطق یعنی ائمه اطهار علیهم السلام را به عنوان واسطه بین خود و خدا قرار می دهیم و از آبروی آنها کسب آبرو می کنیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: شب های قدر یاد آور ایام ضربت خوردن و شهادت مولای متقیان علی بن ابیطالب علیه السلام است. آن امام همامی که دارای فضایل و ویژگی های فراوانی بودند که زبان ما عاجز و الکن از بیان فضایل و حقایق مولا امیرالمومنین علی علیه السلام است آن شخصیتی که به عنوان جان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مطرح هستند که در آیه مباهله از مولانا امیرالمومنین علیه السلام تعبیر به «انفسنا» شده است و همان گونه که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می توانند به عنوان الگو و سرمشق جامعه مومنین باشند، امیرالمومنین علیه السلام به عنوان یک الگو و سرمشق برای جامعه بشری هستند.

 

وی اضافه کرد: شخصیتی که به واسطه ویژگی ها و صفاتی که دارد از همه انبیا الهی برتر است و به واسطه استفاده نکردن از نعمات الهی و استفاده کردن همیشگی از نان جو خداوند متعال ایشان را بر آدم ابوالبشر برتری داده استف به واسطه شجاعتی که وجود نازنین امیرالمومنین علیه السلام داشتند و خود به تنهایی به بالای کعبه رفت و سوره برائت از مشرکین را تلاوت نمود از موسای پیامبر برتر شد به واسطه تولدش در خانه خدا خداوند متعال امیرالمومنین علیه السلام را از عیسای پیامبر برتر دانست.

 

استاد نمازی اظهار داشت: وجود نازنین امیرالمومنین علیه السلام فضایل و ویژگی های فراوانی دارد که ما در مثل شب قدر که مشغول مناجات و راز و نیاز با خداوند متعال هستیم با الگو قرار دادن ویژگی های امیرالمومنین علیه السلام و نام بردن از آن حضرت و مواردی از مظلومیت های علی علیه السلام می توانیم به آرمان هایی که می خواهیم دست یابیم، آن آقا و مولایی که 25 سال سکوت کردند برای این که جامعه اسلامی حفظ شود و برای این که پایه های حکومت اسلامی که توسط پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نهاده شده بود فرو نریزد.

 

وی تصریح کرد: وجود نازنین امیرالمومنین علیه السلام این صبر و سکوت را اختیار کردند و تمام مصائب و مشکلات را برای خود و خانواده خود متحمل شدند برای این که چیزی نسبت به جان آن حضرت و جان فرزندان ایشان و جان همسرش حضرت زهرای مرضیه وجود داشت و آن حفظ حکومت و بنیان و آرمان هایی بود که وجود نازنین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در مدت 23 سال برای آن زحمت کشیده بودند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در انتهای سخنانش بیان داشت: در شب قدر انسان با خدای خود راز و نیاز و خلوت می کند و شب زنده داری دارد و قدر این شب ها را انسان باید بداند که ممکن است هیچ گاه این شب ها برای انسان تکرار نشود و این فضیلت و عنایتی است که خداوند به ما عنایت فرموده است که شب قدر را درک کنیم. ان شاء الله وجود نازنین امیرالمومنین علیه السلام خودشان به عنوان شفیع ما در روز قیامت قرار گیرند و در این روز واسطه ای بین ما و خداوند متعال باشند و ان شاء الله خداوند همه اعمال و روزه های ما و قرآن خواندن و دعاها و مناجات های ما را مورد عنایت خودش قرار دهد و مورد قبول درگاه الهی قرار گیرد و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته./20/22/260

 

ج, 03/18/1397 - 12:33

دیدگاه جدیدی بگذارید