نکاتی از زندگانی امام باقر علیه السلام

می شود گفت ساده ترین و سبک ترین سال های زندگانی امام باقر علیه السلام در دوران عمر بن عبدالعزیز بود. و بنا به نقلی زمانی که حضرت را مسموم می کنند و به شهادت می رسانند، این مسمومیت به دستور هشام بن عبدالملک بوده است و بعضی هم به ولید بن یزید بن عبدالملک نسبت داده اند.

ش, 04/26/1400 - 14:38

مهم ترین وظایف منتظران مهدی موعود

امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: ای احمد بن اسحاق اگر تو نزد خدا و حجت های خدا عزیز و گرامی نبودی هیچ گاه فرزندم را به تو نشان نمی دادم به درستی که هم اسم رسول خدا و هم کنیه اوست و کسی است که زمین را پر از عدل و داد می کند و ظلم و جور را از بین می برد بعد فرمودند: فرزندم در این امت مثل خضر و مثل ذوالقرنین است که به خدا قسم دارای غیبتی طولانی است که در آن زمان از هلاکت نجات پیدا نمی کند؛ مگر کسی که خدای عزوجل او را بر قول به امامت آن حضرت ثابت نگه دارد و در زمان غیبت آن حضرت برای تعجیل فرجش دعا کند.

 

س, 01/19/1399 - 08:11

ارشاد مردم به طریق هدایت یکی از اهداف بعثت پیامبر اسلام بوده است

خداوند متعال این شخصیت باعظمت را فرستاد تا به ارشاد مردم بپردازد و آنها را دعوت به توحید کند. لذا اولین هدف پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم همین است که مردم در گمراهی نمانند و از پرستش بتهای گوناگون نجات یابند. وی ابراز امیدواری کرد که ان شاء الله بتوانیم از این شخصیت بزرگوار که طبق فرمایش خداوند «اسوه حسنه» اند، پیروی کنیم

 

 

پ, 12/29/1398 - 14:54

شب قدر شب اتصال قرآن صامت و قرآن ناطق است

مهم ترین ویژگی که در شب قدر وجود دارد اتصال بین قرآن صامت و قرآن ناطق است ما در مثل چنین شبی که قرآن صامت را به دست می گیریم، قرآن ناطق یعنی ائمه اطهار علیهم السلام را به عنوان واسطه بین خود و خدا قرار می دهیم و از آبروی آنها کسب آبرو می کنیم.

 

ج, 03/18/1397 - 12:33

وظیفه روحانیت پیاده سازی اهداف بعثت پیامبر اکرم در جامعه امروزی است

استاد روح الله نمازی

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم خود یک الگوی مناسب و کامل برای جوامع بشری بودند و تمام فضایل اخلاقی در وجود نازنین آن حضرت تبلور پیدا کرده بود و توانستند به خاطر همین اخلاق حسنه مردم را دعوت به دین و فضایل اخلاقی کنند و رذایل اخلاقی و آن فساد و فحشا و منکر را در جامعه آن روز جاهلیت از بین ببرند.

 

ج, 01/24/1397 - 16:58

حضرت زهرا ظرف نزول قرآن ناطق یعنی ائمه اطهار هستند

استاد روح الله نمازی

یکی از ویژگی هایی که برای شب قدر در این سوره بیان شده است این است که می فرماید: «لیلة القدر خیرمن الف شهر» شب قدر از هزار ماه بهتر است ما در بحار الانوار از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روایت داریم که فرمود: «خیر نسائها فاطمة» یعنی بهترین زنان امت و نه تنها امت اسلام، در هر امتی ما زنانی داشتیم که نسبت به سایر زن ها برتر بوده اند اما از آدم ابوالبشر تا زمان ما هیچ زنی به فضیلت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و برتری ایشان نمی رسد.

 

ش, 11/28/1396 - 14:04

حضرت فاطمه معصومه در بین زنان با فضیلت الهی دارای صفات ویژه ای هستند

استاد روح الله نمازی

به خاطر مقام علمیت حضرت معصومه سلام الله علیها و ویژگی خاصی که در وجود ایشان بوده است که سوالات خیلی از کسانی که شبهاتی را داشتند را پاسخ می دادند می توان گفت که ایشان به حق مانند بی بی زینب کبری سلام الله علیها هستند که امام سجاد علیه السلام در رابطه با آن حضرت فرمودند: «انت بحمد الله عالمة غیر معلمة و فهمة غیر مفهمة.»

 

ج, 10/08/1396 - 19:54

ویژگی های امام حسین علیه السلام در زیارت اربعین

استاد روح الله نمازی

در زیارت اربعین ویژگی هایی برای امام حسین علیه السلام برشمرده می شود، ما می دانیم هر کدام از انبیا و پیامبران الهی دارای ویژگی ها و صفات خاصی بوده اند، حضرت ابراهیم خلیل الله چنین لقب ویژه ای را داشته اند و وجود نازنین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم لقب حبیب الله را داشتند و نوح پیامبر لقب نجیب الله را داشته است و آدم ابوالبشر لقب صفی الله را داشته است، در زیارت اربعین تمام این ویژگی ها به یکباره برای امام حسین علیه السلام قرار داده می شود و این مساله نشان از عظمت و منزلت خاصی دارد که وجود نازنین اباعبدالله الحسین علیه السلام دارند.

س, 08/09/1396 - 15:16

نکاتی پیرامون خطابه در ماه محرم

استاد روح الله نمازی

گاهی اوقات در منابر نکاتی گفته می شود که مردم و جوانانی که به هیأت می آیند را نسبت به روحانیت دلسرد می کند تا جایی که دیگر حاضر نمی شوند پای منابر بنشینند و جوانانی را می بینیم که فقط منتظر سینه زنی و عزاداری هستند تا وارد مساجد شوند و به آن زحماتی که یک روحانی برای یک منبر کشیده است توجه نمی کنند اگر تناسب مطالب با مکان ها و زمان ها رعایت شود و با یک بیان روان ارائه شوند حتما مخاطب خود را پیدا خواهند کرد.

 

پ, 07/06/1396 - 13:08

ویژگی های امام جواد در بیان استاد نمازی

استاد روح الله نمازی

مظلومیت امام جواد علیه السلام این گونه بود که مانند جدشان اباعبدالله الحسین علیه السلام سه روز بدنشان بر روی زمین ماند و با لب تشنه به شهادت رسیدند تا آن جا که شیعیان می آیند و وجود نازنین امام جواد علیه السلام را در کنار قبر جد بزرگوارشان امام کاظم علیه السلام دفن می کنند.

 

اشتراک در RSS - استاد روح الله نمازی