استاد نمازی مطرح کرد؛

نکاتی از زندگانی امام باقر علیه السلام

می شود گفت ساده ترین و سبک ترین سال های زندگانی امام باقر علیه السلام در دوران عمر بن عبدالعزیز بود. و بنا به نقلی زمانی که حضرت را مسموم می کنند و به شهادت می رسانند، این مسمومیت به دستور هشام بن عبدالملک بوده است و بعضی هم به ولید بن یزید بن عبدالملک نسبت داده اند. به آن گونه ای  که نقل می کنند، به دستور هشام، زهری را به زین اسب مالیدند و اسب را به حضور امام باقر علیه السلام آوردند و اصرار کردند تا حضرت بر آن، سوار شوند و به این ترتیب، زهر در بدن حضرت سرایت کرد؛ به گونه ای که ران های امام متورم می شود؛ امام باقر علیه السلام در بستر بیماری می افتند و سرانجام در هفتم ذی الحجه به شهادت می رسند.

 

به مناسبت فرا رسیدن شهادت اباجعفر امام محمد باقر  علیه السلام، استاد روح الله نمازی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: شهادت پنجمین امام بزرگوار، امام محمد باقر علیه السلام را خدمت اساتید بزرگوار حوزه تسلیت عرض می کنم.

 

وی افزود: حضرت امام محمد باقر علیه السلام بنا بر یک قول، در اول ماه رجب و بنا بر قول دیگر در سوم ماه صفر در سال 57 هجری قمری در مدینه متولد شدند. امامی است که هم از طرف پدر و هم مادر، به امامان معصوم ما متصل هستند؛ مادر ایشان، فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه السلام و پدرشان امام زین العابدین علیه السلام است. ایشان در سنین کودکی در حادثه کربلا حضور داشتند؛ در بین سنّ تا 3 تا 4 سالگی، بنا بر نقل های مختلفی که وجود دارد.

 

استاد نمازی در ادامه بیان کرد: بعد از شهادت امام سجاد علیه السلام هم ایشان سختی های فراوانی را در دوران حکومت اسلامی تحمل کردند. امام محمد باقر علیه السلام در دوران امامتشان که حدود 19 سال به طول می کشد، با 5 خلیفه از خلفای بنی امیه هم زمان بودند. هشام بن عبدالملک، ولید بن عبدالملک، سلیمان بن عبدالملک، یزید بن عبدالملک و عمر بن عبدالعزیز.

 

وی اضافه نمود: می شود گفت ساده ترین و سبک ترین سال های زندگانی امام باقر علیه السلام در دوران عمر بن عبدالعزیز بود. و بنا به نقلی زمانی که حضرت را مسموم می کنند و به شهادت می رسانند، این مسمومیت به دستور هشام بن عبدالملک بوده است و بعضی هم به ولید بن یزید بن عبدالملک نسبت داده اند. به آن گونه ای  که نقل می کنند، به دستور هشام، زهری را به زین اسب مالیدند و اسب را به حضور امام باقر علیه السلام آوردند و اصرار کردند تا حضرت بر آن، سوار شوند و به این ترتیب، زهر در بدن حضرت سرایت کرد؛ به گونه ای که ران های امام متورم می شود؛ امام باقر علیه السلام در بستر بیماری می افتند و سرانجام در هفتم ذی الحجه به شهادت می رسند.

 

استاد نمازی خاطرنشان کرد: از امام باقر علیه السلام احادیث مختلفی را داریم و اگر تورقی داشته باشید، می بینید که بیشترین احادیث احکام فقهی ما از امام باقر علیه السلام و فرزندشان امام صادق علیه السلام است؛ همچنین روایاتی که در رابطه با مسائل اخلاقی از امام باقر علیه السلام نقل شده است.

 

وی افزود: همچنین احادیثی از ایشان در رابطه با اهمیت زیارت قبر امام حسین علیه السلام و عزاداری برای ابی عبدالله الحسین علیه السلام بیان گردیده است.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: حضرت علیه السلام وصیت کردند که بعد از شهادتشان در منا 10 سال، در راه امام حسین علیه السلام صرف بشود و برای حضرت علیه السلام عزاداری بشود.

 

استاد روح الله نمازی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به بیان روایتی از امام باقر علیه السلام اشاره نمود:

«الكمال‏ كل‏ الكمال‏ التفقه في الدين و الصبر على النائبة و تقدير المعيشة»

/270/260/22/

 

 

 

 

ش, 04/26/1400 - 14:38