آیت الله العظمی جوادی آملی:

«مرگ نابهنگام» نداریم، همه چیز در این عالم به هنگام است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی بیان کردند: «ما یک أجل مقضی داریم، یک أجل مسمّیٰ؛ آن که تقدیرپذیر و تغییرپذیر است همین أجل مقضی است که به دست خود آدم است، ولی کلّ این جریان که گاهی می ‌بینید در بعضی از این اعلامیه ‌ها می‌ گویند «مرگ نابهنگام»! ما چیز نابهنگام در عالم نداریم، هر چیزی به هنگام است، ولی این شخص چون حساب نمی ‌کرد خیال می ‌کرد که نابهنگام است؛ وقتی علل و عواملش را در نظر بگیرد معلوم می ‌شود به هنگام است.

در متن کامل سخنان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی آمده است:

خداوند در سوره مبارکه «فجر» فرمود: بعضی‌ها مبتلا به سلامت و بعضی‌ ها هم مبتلا به بیماری هستند؛ منتها اینها خیال می ‌کنند که وقتی مریض شدند مبتلا هستند، دیگر نمی‌ دانند که آن وقتی هم که سالم ‌می باشند مبتلا هستند.[۱]

بعضی ‌ها مبتلا به ثروت‌ اند، مبتلا به مال ‌اند و مبتلا به جوانی‌ اند؛ بعضی مبتلا به پیری ‌اند، مبتلا به بیماری ‌اند و مبتلا به فقرند. «مبتلا» یعنی ممتحَن، «ابتلاء» یعنی امتحان.

خداوند فرمود ما کسی را رایگان در این عالم چیزی نمی‌ دهیم. هر چه می ‌دهیم امتحان است و در برابرش مسئولیت است. درباره هر دو گروه تعبیر به ابتلا کرده است؛ بعضی ‎ها مبتلا به ثروت هستند، مبتلا به مال ‌اند، مبتلا به قدرت‌ اند. ما کسی را اکرام نکردیم، «دار الکرامه» بهشت است. ما کسی را اهانت نکردیم، کسی را هم گرامی نداشتیم؛ البته طبع انسان را یک گوهر_گرانبها آفریدیم: ﴿وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی‏ آدَم‏﴾[۲]

ما این گوهر را ارزشمند خلق کردیم، حفظ آن به دست خودش است. هر حادثه تلخ یا شیرینی که رخ می ‌دهد آزمون است. این مطلب قرآنی را وجود مبارک حضرت امیر در بسیاری از خطبه ‌ها، نامه ‌ها و کلماتش آورده است.

نامه هفتاد و دوم نهج البلاغه این است: «أَمَّا بَعْدُ فَإِنَّکَ لَسْتَ بِسَابِقٍ أَجَلَکَ»؛ عبدالله بن عباس! یک سلسله اموری است به دست ذات اقدس الهی، خدا با نظم کار می ‌کند هیچ چیزی بدون نظم نیست: ﴿کُلُّ شَی‏ءٍ عِندَهُ بِمِقْدَارٍ﴾. فرمود: عبد الله بن عباس! به قدری عالم منظم است که لحظه مرگ نه قبل از زمان مناسب می ‌رسد و نه بعد از زمان مناسب: «لَسْتَ بِسَابِقٍ أَجَلَکَ»؛ جلو بیفتی این طور نیست، بر اجلت مقدم بیفتی این طور نیست؛ این برای عمر است. «وَ لَا مَرْزُوقٍ مَا لَیسَ لَکَ»؛ آنچه برای تو نیست به او نمی ‌رسی! اگر کار کردی حلال بود در آن شرایط به این حدّ می ‌رسی. «کژ روی جف القلم کژ آیدت»،[۳] به قول حکیم فردوسی:

اگر بار خار است خود کِشته ای ٭٭٭ وگر پرنیان است خود رشته ای[۴]

فرمود اگر راه درست رفتی، یک رزق خاص داری؛ بیراهه رفتی یک رزق مخصوص داری. نه رزق تو کم و زیاد می ‌شود، شرایط خاص را اگر رعایت کردی؛ نه عمر تو کم و زیاد می ‌شود اگر شرایط مخصوص را رعایت کردی. اگر با صله رحم و بهداشت زندگی کردی، عمر مشخص داری. بدون صله رحم و بهداشت زندگی کردی، عمر محدود داری، همه مشخص است.

ما یک أجل مقضی داریم یک أجل مسمّیٰ ﴿أَجَلٌ مُسَمّی عِندَهُ﴾،[۵] آن که تقدیرپذیر و تغییرپذیر است همین أجل مقضی است که به دست خود آدم است، ولی کلّ این جریان که «ففی نظام الکلّ کلٌ منتظم». گاهی می ‌بینید در بعضی از این اعلامیه ‌ها می‌ گویند «مرگ نابهنگام»! خدا مرحوم حکیم سبزواری را رحمت کند! فرمود ما چیز نابهنگام در عالم نداریم، هر چیزی به هنگام است، ولی این شخص چون حساب نمی ‌کرد خیال می ‌کرد که نابهنگام است؛ وقتی علل و عواملش را در نظر بگیرد معلوم می ‌شود به هنگام است.

ما لیس موزوناً لبعض من نغم‏ ‏٭٭٭ ففی نظام الکلّ کلّ منتظم

موتاً طبیعیا غدا اخترامی‏ ٭٭٭ قیس إلی کلّیه النظام[۶]‏

«وَ اعْلَمْ بِأَنَّ الدَّهْرَ یوْمَانِ»؛ آن به دست ما نیست، ذات اقدس الهی این فراز و فرود را برای همه دارد، امتحان می ‌کند. گاهی قدرت و ثروت را به دست زید می‌دهد، گاهی به دست عمرو می‌ دهد. فرمود: ﴿تِلْکَ الأیامُ نُدَاوِلُهَا بَینَ النَّاسِ﴾،[۷] فرمود: این فراز و فرود روزگار را ما دست به دست می‌ گردانیم همه را می‌ آزماییم!

[۱]. سوره فجر، آیات۱۵ ـ ۱۷.

[۲]. سوره اسراء، آیه۷۰.

[۳]. مثنوی معنوی، مولوی، دفتر پنجم، بخش۱۳۵. «کژ روی جف القلم کژ آیدت * راستی آری سعادت زایدت».

[۴]. شاهنامه فردوسی, فریدون, بخش۲۰.

[۵]. سوره انعام, آیه۲.

[۶]. شرح المنظومه، ج‏۲، ص۴۲۲.

[۷]. سوره آل عمران، آیه۱۴۰.

/260/12/

ي, 12/10/1399 - 21:26