استاد عباسی خراسانی مطرح کرد؛

انسان، در تکاپوی رسیدن به خداوند

همه انسان ‌ها به صورت فطري به دنبال خداوند متعال مي ‌گردند و مي ‌خواهند به او برسند. هر کسي به نحوي براي رسيدن به گمشده خود تلاش مي‌ کند. ولي متأسفانه بسياري از انسان ‌ها نمي ‌دانند بايد به خدا برسند و گمشده خود را در غير او جستجو مي‌ کنند.

 

استاد هادی عباسی خراسانی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به موضوع «انسان، در تکاپوی رسیدن به خداوند» پرداخت.

 

صاحب کتاب الهی نامه در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: حضرت سيدالشهداء سلام ‌الله ‌عليه در دعاي شریف عرفه، که دارای مفاهیم و مضامین بلند عرفانی است، با سوز و گداز خاصي مي ‌فرمايند: آن کسي که تو را ندارد، چه دارد؟ و آن کسي که تو را يافته است، چه ندارد؟

«مَا ذَا وَجَدَ مَنْ فَقَدَكَ وَ مَا الَّذِي فَقَدَ مَنْ وَجَدَك...» (بحارالانوار، ج 98، ص 228)

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: همه انسان ‌ها به صورت فطري به دنبال خداوند متعال مي ‌گردند و مي ‌خواهند به او برسند. هر کسي به نحوي براي رسيدن به گمشده خود تلاش مي‌ کند. ولي متأسفانه بسياري از انسان ‌ها نمي ‌دانند بايد به خدا برسند و گمشده خود را در غير او جستجو مي‌ کنند.

 

وی افزود: بعضي تصور مي‌ کنند با کسب مال و افزايش دارايي به هدف خود مي‌ رسند و آرامش مي ‌گيرند. برخي گمشده خود را در ازدواج و تشکيل خانواده مي ‌يابند و ..‌...

 

استاد هادی عباسی خراسانی خاطرنشان کرد: همه اين افراد وقتي به هدفي که براي خود ترسيم کرده ‌اند، مي ‌رسند، در مي ‌يابند که گمشده آنان فراتر از اين اهداف جزئي و کوچک است. از این رو برخي راه را مي ‌يابند و از طريق دعا و راز و نياز با خدا به همراه انجام واجبات و ترک محرمات، گمشده خود را پيدا مي‌ کنند. بالاترين لذت براي کساني که گمشده خود را مي يابند، ارتباط عاطفي و صميمانه با خداوند متعال است.

/270/260/23/

 

 

 

ش, 01/14/1400 - 10:38