تفسیر قرآن کریم «قسمت سیزدهم»

انسان یا مؤمن است یا کافر است و کافر دو قسم است؛ یکی همان کافر اصطلاحی و دیگری منافق است؛ خداوند بر اینها اطلاق کافر کرده است.

س, 02/21/1400 - 18:37

تفسیر قرآن کریم «قسمت دوازدهم»

انسان مؤمن همیشه در معرض کید کفار و منافقین قرار دارد. این شیطنت آغاز می‌ شود از آنها و در آنها به کمال می‌ رسد. (فی طغیانهم یعمهون.) شیطنت اینها تبدیل به طغیان شده است که باعث سرگردانی‌ شان شده است.

 

ج, 02/17/1400 - 21:09

تفسیر قرآن کریم «قسمت یازدهم»

در هیچ تعبیر روایتی نداریم که نماز را خواند، بلکه داریم اقامه کرد. نماز ستون دین است. ستون و تکیه ‌گاه معارف است. ستون خیمه دین را نماز نگه می‌ دارد. می ‌شود این حرف را زد که خصلت انسان‌ های با تقوا که اقامه نماز است، اقامه دین هم دارند.

 

ي, 02/12/1400 - 23:32

تفسیر قرآن کریم «قسمت دهم» معنای «هدی للمتقین»

«هدی للمتقین» (بقره/ سوره 2، آیه 2) برای این است که انسان‌ ها دو هدایت دارند: یکی فطری و دیگری غیر فطری. تکوینی و تشریعی. هدایت غیر غریزی که «خلقه فهدی» (اعلی/ سوره 87، آیه 2) هدایتی است برای انسان‌ های با تقوا است. مرحوم علامه به هدایت نتیجه ‌ای و پاداشی و ابتدایی تقسیم می ‌کنند. می‌فرمایند: سرّ اختصاص هدایت به متقین این است که اینها از سرمایه اصلی ‌شان استفاده کردند و فطرتشان را به سلامت عبور دادند.

س, 02/07/1400 - 21:30

تفسیر ترتیبی قرآن کریم «قسمت نهم»

باید همه آیات قرآن را با دید هدایتی دنبال کنیم. آن هم هدایت عامه که بماند هدایت ویژه و خاصه. چون کمالات بر اساس مراتب و مدارج است. هدایت هم دارای درجات مختلف است. چنان ‌که ضلالت هم در مقابلش دارای همین خصوصیت است.

 

پ, 02/02/1400 - 23:26

تفسیر قرآن کریم «قسمت هشتم» ادامه سوره حمد

آنانی که در صراط مستقیم قرار گرفته‌ اند، نه اختلاف دارند و نه تخلّف دارند. تخلف یعنی اینکه حلقه مفقوده داشته باشند. به تعبیر جدید یعنی راه بریده ندارند. راهشان مقطوع و قطعه قطعه و جدا شده نیست. صراط پیوسته است، و نه گسسته؛ متصل است و از نفس انسان آغاز می‌ شود و تا خدای انسان و تا جنّت انسان و نتیجه هدایتی انسان ادامه می ‌یابد.

 

ش, 01/21/1400 - 17:49

تفسیر قرآن کریم «قسمت هفتم» ادامه سوره حمد

آخرین مرحله سیر و سلوک در نعمت الهی است. نکته قابل دقت این است که به قول حکما و اصولیون وصف به شیء مشعر به علیت است. «انعمت علیهم» که وصف صراط به عنوان منعمین بیان شده است متعرض علت هدایت است؛ یعنی هدایتشان برای نعمتشان است. نکته بسیار قابل دقتی است. نعمت‌ های الهی قابل شمارش نیست و نامحدود است. همین نعمت هدایت مصداقی از نعمت است.

 

پ, 01/19/1400 - 16:23

تفسیر قرآن کریم «قسمت ششم» ادامه سوره حمد

یکی دیگر از مصادیق صراط مستقیم، امیر مؤمنان علیه السلام است؛ حضرت سرّ الأنبیاء و المرسلین حضرت امیر المؤمنین علیه السلام فرمودند: «و أنا الصراط». (شرح توحید صدوق، القمي، القاضي سعيد، ج 1، ص 622)

 

استاد هادی عباسی خراسانی از اساتید بزرگوار حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به بیان تفسیر سوره مبارکه حمد پرداخت. این مفسر قرآن کریم در این قسمت از گفتگو به بیان تبیین آیاتی از سوره مبارکه حمد پرداخت.

 

مصادیق صراط مستقیم در روایات

س, 01/17/1400 - 15:13

تفسیر قرآن کریم «قسمت پنجم» ادامه سوره حمد

مراقبت از راهزن‌ ها و شبهه‌ های علمی و شهوت‌ های عملی، یعنی جهل و جهالت باید هر لحظه در این پیمودن راه مراقبت داشته باشد. عرض ما این است که هدی که حقیقت صراط مستقیم است، در مقابل آن، هوی قرار دارد. در مورد هدی، در سوره بقره می خوانیم:﴿هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ﴾ (بقره/ سوره2، آیه 2) که بهترین هدایت، برای متقین است. اگر قرار باشد طریق هدی را در نظر بگیریم، مقابلش هوی و سقوط است؛ به عبارت دیگر، مقابل صعود، سقوط است.

 

ي, 01/15/1400 - 14:54

انسان، در تکاپوی رسیدن به خداوند

همه انسان ‌ها به صورت فطري به دنبال خداوند متعال مي ‌گردند و مي ‌خواهند به او برسند. هر کسي به نحوي براي رسيدن به گمشده خود تلاش مي‌ کند. ولي متأسفانه بسياري از انسان ‌ها نمي ‌دانند بايد به خدا برسند و گمشده خود را در غير او جستجو مي‌ کنند.

 

استاد هادی عباسی خراسانی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به موضوع «انسان، در تکاپوی رسیدن به خداوند» پرداخت.

 

اشتراک در RSS - استاد هادی عباسی خراسانی