آیت الله العظمی شبیری زنجانی خطاب به طلاب؛

مطالبی را که واضح و روشن نیست و جای شبهه دارد را مطرح نکنید

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی از مردم خواستند در این ایام با دعا به پیشگاه خداوند متعال و توسل به حضرات معصومین علیهم السلام برای برطرف شدن خطر کرونا از جامعه بشری دعا کنند.

به گزارش شفقنا، این مرجع تقلید شیعیان در هنگام زیارت حرم حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) در پاسخ به این پرسش که در شرایط سخت کنونی چه توصیه ای به مردم دارید، تصریح کردند: امیدواریم خداوند متعال به پزشکان و کادر درمان توفیق دهد و هرچه زودتر خطر این ویروس رفع شود. وظیفه ما در این شرایط توسل به درگاه خداوند و حضرات معصومین علیهم السلام است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی گفتند: حضرات معصومین، مقربان درگاه الهی هستند. در طول تاریخ، شیعه با توسل به آن حضرات از موانع زیادی عبور کرده است. امروز وظیفه همۀ ما دعا کردن است. به‌ویژه در ماه رمضان که ماه دعا و استغفار و عبادت است.

معظمٌ له با اشاره به عدم امکان برگزاری مراسم عمومی به دلیل شیوع کرونا، خاطر نشان کردند: الان به خاطر شرایط، مجالس عمومی مورد تایید برخی از متخصصین نیست، این به معنای فاصله گرفتن از دعا و نیایش نیست. مردم تلاش کنند آنچه مورد تاکید ائمه معصومین علیهم السلام است را به صورت خصوصی دنبال کنند.

ایشان اخلاص و نیت برای قرب به پرودگار را لازمه استجابت دعا و عبادت دانستند و فرمودند: مسلمان باید رضایت خدا را در نظر بگیرد. سعی کنیم آنچه شرعا مفید است را مورد توجه قرار دهیم. در برخی از زمان‌ها مسائلی رایج می شود. نفس رایج شدن یک موضوع نشانۀ صحیح بودن و اولویت آن نیست. نباید معیارمان چیزهای رایج و بدون پشتوانه باشد.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی با اشاره به وظیفه سنگین روحانیون در هدایت دینی جامعه افزودند: مبلغان دین هم باید این نکته را در نظر بگیرند. ببنیم چه چیزی در هدایت مردم بیشتر تأثیر دارد. مسائل و مباحثی که «بیّن‌الرُشد» است را مطرح کنیم نه مطالبی را که واضح و روشن نیست و جای شبهه دارد یا در آن رضایت زید و عمرو نهفته است، رضایت خداوند و حضرت ولی عصر (سلام الله علیه) را ملاک و معیار اعمال و سخنانمان قرار بدهیم. مباحث اخلاقی و احکام شرعی از موضوعاتی بوده که همواره مورد توجه بزرگان ما در این ایام عبادت بوده است.

ایشان ادامه دادند: مؤمنین در این ماه، قرآن زیاد تلاوت کنند و سعی کنند به فقراء کمک کنند. کسی که نمی تواند روزه بگیرد کمک کند تا یک خانواده نیازمند بتواند روزه بگیرد. کمک به مردم بالاترین عبادت است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی به طلاب و کسانی که اهل علم و دانش هستند، سفارش کردند تا از این فرصت برای تقویت داشته های علمی خود بهره ببرند. ایشان تصریح کردند: آن چیزی که احتیاج به برنامه ها و تشریفات خاصی ندارد بحثهای علمی است. طلاب مطالب علمی را که برایشان جای سؤال و ابهام داشته را مطرح و دنبال کنند. این نیازی به شرایط خاصی ندارد. مباحثه‌ها می تواند در این شرایط هم دنبال شود. بحث علمی محدود به زمان و مکان نیست و این یکی از امتیازات حوزه است. تدریس حضوری الان مشکل دارد. اما می توان همان مطالب قبلی را با مباحثات دنبال کنند و از مباحث علمی فاصله نگیرند.

ي, 01/22/1400 - 17:52