استاد میرباقری:

کسانی که برتری‌جویی کردند امیرمؤمنان امام علی(ع) را به شهادت رساندند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سید مهدی میرباقری بامداد امروز به‌ مناسبت ایام لیالی قدر در حسینیه آیت‌الله حق‌شناس به سخنرانی پرداخته و گفت: خداوند در قرآن گاهی انسان‌ها را به سه دسته تقسیم کرده که شامل اهل سبقت یا مقربان درگاه الهی، اصحاب شمال یا جهنمی ها و اصحاب یمین یا بهشتیان می‌شود.

  

وی افزود: اصحاب شمال کسانی هستند که به خود ظلم کردند، عده‌ای میانه‌رو هستند که آن‌ها اصحاب یمین نامیده می‌شوند، اما برخی اهل سبقت در خیرات هستند.

 

 استاد میرباقری با بیان اینکه در روایت است که این مسابقه قبل عالم دنیا شروع شده‌ است، عنوان کرد: امام صادق می‌فرمایند در عالم میثاق خداوند از برخی میثاق گرفته که وارد آتشی که او انتخاب کرده بود شوند، اول کسی که وارد این آتش شد پیامبر(ص)، اهل‌بیت(ع) و شیعیان ایشان بودند، باطن این آتش رضوان و محبت الهی و ظاهر آن آتش است.

 نماینده مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: وصی حضرت موسی(ع) و صاحب یاسین از اصحاب حضرت عیسی(ع) و امیرمؤمنان امام علی (ع) سه نفر از کسانی هستند که در ایمان به پیامبر خدا سبقت گرفتند. در این میان امیر مومنان امام علی (ع) بر همه افضل هستند.

 

 

وی افزود: زمانی‌که همه کافر بودند امیرمؤمنان امام علی(ع) در ایمان به پیامبر اسلام (ص) بر همه سبقت گرفتند، پیامبر(ص) برای هر کار سختی امیرمؤمنان امام علی(ع) را انتخاب می‌کردند زیرا اعتماد داشتند که برای خدا و رسول خیرخواه است و در دل بلا می‌رود.

 

 

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه در اجابت خدا و رسول مردم سه دسته می‌شوند، اظهار کرد: برخی متخلف، برخی متأخر یعنی دیر می‌آیند، اما برخی سابق هستند یعنی کسانی که در ایمان آوردن به خدا و رسول او سبقت گرفتند آن‌ها افضل هستند.

 

 استاد میرباقری با بیان اینکه فرصت دنیا زمان مسابقه در مسیر خداوند است، ابراز کرد: السابقون السابقون امیرمؤمنان امام علی(ع) هستند کسانی که ایشان را دنباله‌روی می‌کنند شیعیان محسوب می‌شوند، برخی از شیعیان هم جزو سابقین هستند.

 

 

نماینده مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: ظالم به نفس کسی است که امام خود را نشناسد، مقتصد امام زمان خود را شناخته دنبال امام می‌رود، ولی السابقون السابقون خود امام است.وی با استناد به روایتی عنوان کرد: در روایت است که ظالم دور هوای نفس خود می‌چرخد، مقتصد دور قلب یعنی دوره امام خود می‌چرخد، اما امام فقط گرد خدا می‌چرخند، تمام خواسته‌های امام براساس دستورات خداست‌.استاد حوزه علمیه با بیان اینکه فرصت دنیا فرصت سبقت گرفتن به سوی رسول خدا(ص) و اهل‌بیت(ع) است که با آن‌ها راه خدا را برویم، اظهار کرد: السابقون السابقون کسانی هستند که فرمان ولی خدا را قبل‌ از هر کسی اجرا می‌کنند.

آیت الله میرباقری با بیان اینکه سبقت آداب دارد اما آغاز آن از قلب است که انسان باید گرد شیطان و نفس نچرخد، گفت: شب قدر شبی است که انسان تصمیم می‌گیرد با امام خود راه برود دور برنامه‌های شیطانی، مستکبرانه و نفسانی نچرخد.نماینده مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: همیشه نمی‌شود راحت تصفیه‌حساب کرد رمضان شیاطین در بند هستند شرایط مهیا است که انسان به سوی امام آن قدم بزرگ را بردارد و در وادی معنویات جزو السابقون السابقون و حرکت به سوی خیرات باشد‌.وی در پایان خاطرنشان کرد: توبه کنید و اعمال خود را اصلاح کنید، آنان که در وادی امام قدم می‌گذارند در زمین دنبال برتری‌جویی و اثبات نفس خود نیستند، ادعای خدایی نمی‌کنند، کسانی که برتری‌جویی کردند مقابل امیرمؤمنان امام علی(ع) ایستادند و او را به شهادت رساندند.

ي, 02/12/1400 - 22:59