استاد حسینی مطرح کرد؛

نکاتی درباره انتخابات

اگر مردم در رأی دادن های خود، نکاتی را که رهبری بر آن تأکید و سفارش می کنند، در نظر داشته باشند، انتخابات خوب و مؤثرتری خواهیم داشت.

 

استاد سید جواد حسینی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: ویژگی بارز حکومت علوی، عدالت بوده است؛ یک ویژگی اساسی که در همه تار و پود آن تنیده شده است؛ این مسأله وجود دارد که ما نیز مدعی آن هستیم که می خواهیم در پی آن حکومت حرکت کنیم؛ اما به نظر می رسد که تفاوت چندانی بین حکومت ما و دیگر حکومت های دنیا وجود ندارد؛ بلکه در مقام اجرا، برخی از نشانه های عدالت علوی در حکومت های غیر مسلمان، بیش از حکومت ما جلوه گری می کند.

 

وی در مقام پاسخ تصریح کرد:  این بحث مشکلی است؛ مقام معظم رهبری فرمود: ما ادعا نداریم که حکومتی علوی داریم؛ بلکه در مسیرِ شدن، هستیم.

 

استاد حسینی خاطرنشان کرد: داشتنِ چنین حکومتی که ما در آن بسر می بریم، تجربه جدیدی است؛ البته حکومت فاطمیون و صفویه نیز بوده است؛ اما اینکه کاملا بر اساس اسلام و تشیع بوده باشد، نبوده است؛ اولین کسی که این تجربه را اصرار بر انجام داشت، امام راحل بوده است؛ طبعا حکومتی که تجربه دقیقی برای آن نداریم، نقصان هایی دارد.

 

وی افزود: نسبت به قانون باید گفت انصافا مجلس خبرگان آن زمان، تلاش کردند و قانون خوبی را بنا نهاده اند؛ اما در مقام اجرای قانون کاستی هایی داریم؛ هم در بخش های قضاوت ها، هم بخش های اداری و ... باید آسیب شناسی بشود. بعضا هوس ها، نادانی ها  و ... دخیل بوده است. در مجموع، باید گفت از نظر قانونی، قانون خوبی داریم؛ اما از نظر اجرایی آن چه که مدّ نظر بوده است، روی نداده است. البته تحریم ها، جنگ هشت ساله، درگیری های در طول چهل ساله انقلاب، همانند کردستان و .... مؤثر بوده است؛ کما اینکه ترورها و به شهادت رساندن بزرگان انقلاب، همانند هفتاد و دو تن یاران شهید بهشتی و دیگر بزرگان، همه و همه اثرگزار بوده است و نمی توان منکر این قضیه شد.

 

استاد سید جواد حسینی خاطرنشان کرد: ما از بعد نظری مشکلی نداریم؛ چه اینکه فرمایشات امیر مؤمنان و احادیث و روایات موجود است و فقها در طول تاریخ اسلام در این زمینه کار کرده اند؛ اما در مقام عمل، نتوانستیم آنچنان که باید و شاید، آن را اجرا نماییم؛ چه اینکه موانع داخلی و خارجی وجود داشته است.

 

وی اضافه نمود: توجه دارید که مجریان قانون از رأس هرم تا سایر نهادها، مستقیم یا غیر مستقیم توسط مردم است که انتخاب می شود؛ جای تأسف دارد که در بعضی از موارد، انتخاب مردم به درستی انجام نمی گیرد و آن کسی که در رأس هرم قرار گرفته است، مناسب نبوده است؛ آن هماهنگی لازم که باید بین منتخب مردم و مقام معظم رهبری وجود می داشت، موجود نبود. این مطلب، نشان دهنده نقش مهم مردم است که باید به آن دقت کرد.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: یکی از بحث هایی که تقریبا همیشه در طول انقلاب مورد شبهه واقع می شد، بحث مشروعیت و مقبولیت ولی فقیه بوده است.

 

وی افزود: مراجع بزرگوار و علمای اعلام بر این نکته تأکید داشته اند که مشروعیت ولایت فقیه از جانب معصوم و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است؛ و البته مقبولیت مردم هم نقش مهمی را ایفا می نماید؛ همان که در صدر اسلام به عنوان «بیعت» تجلی پیدا می کرد.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: در مورد مقبولیت امام راحل رضوان الله تعالی علیه که جای هیچ شبهه ای نیست؛ مردم با یک کلام امام بزرگوار، به خیابان ها می آمدند و علیه نظام طاغوت قیام نمودند؛ بعد از انقلاب نیز با اشاره امام عظیم الشأن در عرصه حضور یافتند و دفاعی مقدس را رقم زدند.

 

وی افزود: مقام معظم رهبری حفظه الله نیز که توسط نمایندگان همین مردم، در مجلس خبرگان انتخاب شده اند و البته در مقبولیت ایشان توسط مردم، جای هیچ حرف و کلامی نیست.

 

استاد حسینی خاطرنشان کرد: در گوشه و کنار جلسات نخبگانی از مقایسه بین سیستم ریاست جمهوری کنونی و سیستم نخست وزیری است؛ به این معنا که رییس دولت توسط شخص ولی فقیه انتخاب بشود. البته این بحث تخصصی است و صاحب نظران باید در این زمینه نظر بدهند.

 

وی تصریح کرد: نباید نقش مردم کم رنگ شود؛ اما باید به این نکته هم توجه داشت که نوعا آنجا که نماینده هایی مستقیما توسط رهبری انتخاب شده اند، فواید بیشتری را رسانده اند؛ اما باز باید تأکید کرد که نباید نقش مردم را کنار گذاشت.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: باید انتخابات توسط مردم، آسیب شناسی شود؛ بعضا می بینیم که افرادی با تبلیغاتی سوء انتخاب می شوند؛ انتخابی که بعضا خدایی نیست. زمانی در شورای شهر قم خانمی برگزیده و به شورای شهر راه یافت که صرفا عکس های نامناسب و زننده را چاپ کرده بود و افرادی که مسائل خدایی برایشان کمتر اهمیت داشت، به واسطه این عکس ها او را انتخاب کردند.

 

وی افزود: متأسفانه آراء مردم، آسیبی دارد؛ قانون گذاران باید به گونه ای قانون گذاری کنند که نقش مردم حفظ بشود؛ چون امام رحمت الله علیه، انصافا دقیق بود و بر نقش زنان و مردان، بسیار تأکید داشت؛ ما به وسیله انتخابات و مشارکت بالای مردمم در آن، در دنیا آبرومند هستیم.

 

استاد حسینی خاطرنشان کرد: علاوه بر مردم که نقش اساسی را ایفا می کنند، باید به نقش مهم رهبری هم توجه داشت. مقام معظم رهبری حفظه الله برای ملاک های مهم نامزدهای اصلح، بیانات و نکات و رهنمودهایی دارند؛ ویژگی هایی همانند اینکه نیروی جوانانه داشته باشد، نگاهش به نیروی داخلی باشد و نه صرفا به خارج، انقلابی باشد، اهل کار باشد و شجاع باشد.

 

وی در پایان تأکید کرد: اگر مردم در رأی دادن های خود، نکاتی را که رهبری بر آن تأکید و سفارش می کنند، در نظر داشته باشند، انتخابات خوب و مؤثرتری خواهیم داشت.

ان شاء الله.

/270/260/21/

 

 

چ, 03/26/1400 - 21:53