استاد واعظی پور مطرح کرد؛

اهمیت عید غدیر

شیخ انصاری فرمود در جریان غدیر، پیامبر صلی الله علیه و آله در برابر صد هزار نفر، حضرت علی علیه السلام را با صراحت به وصایت خود برگزید و شما انکار کردید و گفتید غدیر نبوده یا اگر بوده چیز مهمی نبوده است، فقط سفارش به دوستی با علی علیه السلام بوده است. اشکال از ما بود که ما عید غدیر خم را با سر و صدا و شعار، بزرگ نداشتیم، از این رو چنین شد. چون غدیر فراموش شد، عاشورا بوجود آمد.

 

به مناسبت فرا رسیدن عید الله الاکبر، عید سعید غدیر خم، استاد محمد واعظی پور از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: یکی ز مناسبت های بسیار مهم پیش رو، هیجدهم ذیحجه، عید سعید غدیر خم است که در آن روز، ولایت و وصایت مولی الموحدین امیرالمؤمنین علیه السلام از سوی رسول خدا(ص) به دستور خداوند متعال به مسلمانان ابلاغ شد.

 

وی افزود: در اهمیت این روز و این عمل رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم همین بس که خداوند متعال در قرآن می‌ ‌فرماید:

«يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ»؛ «ای پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است، کامل (به مردم) برسان! و اگر نکنی، رسالت او را انجام نداده ‌ای! خداوند تو را از(خطرات احتمالی) مردم، نگاه می‌ دارد؛ و خداوند، جمعیّت کافران (لجوج) را هدایت نمی ‌کند».

روزی که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در عظمت آن فرمودند: «یَومُ غَدیرِ خُمٍّ أفضَلُ أعیادِ اُمَّتی»؛ روز غدیرخم، برترین و بالاترین عیدهای امت من است.

 

استاد واعظی پور در ادامه بیان کرد: امام صادق علیه السلام در فضیلت این روز می‌‌ فرماید: «عید غدیرخم، از عید فطر، عید قربان، روز جمعه و روز عرفه نیز برتر است و روز غدیر، روز شریف و بزرگی است... . این روز، روز عید و شادی و سرور است».

 

وی اضافه نمود: بحمدالله به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی، این روز بزرگ، بیش از پیش به جایگاه واقعی خویش نزدیک شده است؛ آنگونه که مقام معظم رهبری فرمودند: «تکلیف امت اسلامی در زمینه‌ هدایت و حکومت، در حادثه‌ غدیر معیّن شده است».

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم اضافه نمود: مرحوم امام خمینی قدس سره نیز در اهمیت این روز فرمودند: «اینکه اینقدر صدای غدیر بلند شده است و اینقدر برای غدیر ارج قائل شده‏اند - و ارج هم دارد - برای این است که با اقامه ولایت، یعنی با رسیدن حکومت به دست صاحب حق، همه این مسائل حل می‏شود، همه انحرافات از بین می‏ رود. اگر حکومت عدل بپا شود، اگر گذاشته بودند که حضرت امیر سلام الله علیه، حکومتی را که می ‏خواهد بپا کند، تمام انحرافات از بین می رفت و محیط یک محیط صحیح و سالم می ‌‏شد».

 

استاد محمد واعظی پور در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به این سؤال مهم پرداخت که حال برای بزرگداشت چنین روز عظیمی چه کنیم؟

 

وی افزود: مؤمنین و پیروان امیرالمؤمنین علیه السلام این روز را باید به هر نحو ممکن گرامی بدارند، هم در خانواده خود و هم در جامعه. چقدر نیکوست مؤمنین و شیعیان اهلبیت علیهم السلام در مناسبت های ولادت اهلبیت علیهم السلام و اعیادی همانند عید غدیر و قربان و سایر مناسبات شادی، آن روز را در کنار خانواده خود باشند و حداقل یک وعده، خانواده خود را به هر غذایی که دوست دارند، میهمان کنند و یا به رستوران بروند یا غذا تهیه کنند و به منزل ببرند و به فرزندان خود تأکید کنند که تهیه این غذا به چه مناسبت است، تا فرزندان به این امور علاقمند شوند. و در هر مناسبت یکی دو داستان مربوط به آن واقعه را برای خانواده خود بیان کنند.

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: شما ببیند چقدر این روز اهمیت دارد که مرحوم علامه امینی قدس سره برای حفظ و بزرگداشت و عظمت چنین روزی، و برای اینکه دشمنان اهلبیت علیهم السلام این امر بسیار مهم را محو نکنند، سال های متمادی کشورها و شهرهای مختلف سفر کردند تا از منابع خود اهل سنت، حدیث غدیر و واقعه غدیر را اثبات کنند. تا جایی که وهابیت و علمای اهل سنت را درمانده کرد و در مقابل کتاب ارزشمند «الغدیر» ایشان، زانوی خضوع و مذلت به زمین ساییدند.

 

وی افزود: سزاوار است مؤمنین همانطور که علماء بزرگ شیعه و مراجع معظم تقلید تأکید فرموده اند، این روز را برجسته کنند و هر کس به هر نحوی می‌‌ تواند، حق امیرالمؤمنین علیه السلام بر خودش و وظیفه خودش در مقابل آن حضرت را ادا کند.

 

استاد واعظی پور خاطرنشان کرد: خوب است در این زمینه به بیان چند مثال بپردازیم:

الف: عیدی دادن به دیگران و اعضای خانواده

ب: در صورت امکان اطعام دیگران، که فضیلت فراوان دارد.

ج: هر کس در وسع خودش شیرینی و شکلات بین همسایگان و محل کار توزیع کند.

د: ارسال پیامک تبریک عید غدیر

ه: آویزان کردن پرچم شادی بر سر درب منازل و مغازه و ماشین

و: ناوگان حمل و نقل عمومی در این روز در وسایل نقلیه عمومی، شکلات توزیع کند.

ز: رانندگان تاکسی با تأکید به مسافران، کرایه را با تخفیف دریافت کنند.

ح: به دیدار اقوام و خویشان و مخصوصا سادات برویم و در هر محفل، حداقل یک حدیث از امیرالمؤمنین علیه السلام و بویژه غدیر بخوانیم.

ط: تماس با اقوام و تبریک این روز.

ی: کسبه در این روز با تخفیف ویژه کالاهای خود را ارائه کنند.

و  راه های فراوان دیگر که به راحتی هر کس می‌ ‌تواند یک مبلّغ غدیر باشد.

 

استاد محمد واعظی پور در بخش پایانی گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: در پایان عرائضم مناسب است این مطلب که از مرحوم شیخ انصاری قدس سره مشهور است را عرض کنم:

روز عاشورایی، مرحوم شیخ مرتضی انصاری رحمت الله علیه جلوی درب ورودی صحن مطهر امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام ایستاده بود و از دسته‌‌ جات سینه زنی استقبال می‌ ‌کرد و در کنار او، أفندی که از طرف حکومت عثمانی حاکم عراق بود، ایستاده بود.

أفندی از شیخ انصاری پرسید: ای شیخ، ما هم قبول داریم که حسین بن علی علیه السلام مظلوم شهید شده و یزید انسان پست و خونخواری بود و ما هم در عزای آن بزرگوار غمگین هستیم، اما پرسش من این است که این مراسم یعنی چه؟ سینه ‌‌زنی، زنجیرزنی، قمه زنی، دسته راه انداختن، گِل به سر مالیدن و علم و کتل ...، اینها چه هدفی را دنبال می ‌‌‌کنند؟!

مرحوم شیخ انصاری فرمودند: سِرّ مطلب این است که ما شیعیان یک بار سرمان کلاه رفت و با این مراسم تلاش می ‌‌کنیم دوباره چنین نشود.

أفندی پرسید یعنی چه؟!

شیخ انصاری فرمود در جریان غدیر، پیامبر صلی الله علیه و آله در برابر صد هزار نفر، حضرت علی علیه السلام را با صراحت به وصایت خود برگزید و شما انکار کردید و گفتید غدیر نبوده یا اگر بوده چیز مهمی نبوده است، فقط سفارش به دوستی با علی علیه السلام بوده است. اشکال از ما بود که ما عید غدیر خم را با سر و صدا و شعار، بزرگ نداشتیم، از این رو چنین شد. چون غدیر فراموش شد، عاشورا بوجود آمد.

ترسیدیم که اگر عاشورا را هم بزرگ نشماریم و با شعار و تظاهر برگزار نکنیم، شما انکار کنید و بگویید اصلا حسین علیه السلام شهید نشد یا حسین علیه السلام را راهزنان میان راه کشتند و یزید لعنت الله علیه انسان با تقوایی است!

باید داد بزنیم و ضجه بزنیم، تا دنیا فراموش نکند که امام و نفس مطمئنه ما و دردانه خدا را بی‌جرم و جنایت به قتل رساندند.

 

وی افزود: خداوند متعال به همه ما توفیق عنایت کند که از سرمایه‌ ‌های عظیم نهفته در این ماه، نهایت بهره را ببریم و توفیق عبادت و بندگی و دعا در روز عرفه و انجام وظیفه در روز عید غدیر را به همه ما عنایت بفرماید.

/270/260/21/

 

چ, 04/30/1400 - 19:56