استاد حسینی مطرح کرد؛

مظلومیت های امیرالمؤمنین علیه السلام «قسمت اول»

مظلومیت امیرالمؤمنین علیه‌ السّلام به یک جهت محدود نمی‌ شود و همواره در جهات مختلف، این مظلومیت ساری و جاری بوده است

 

به مناسبت ایام شهادت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام، استاد سید جواد حسینی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به موضوع «مظلومیت امیرالمؤمنین علیه السلام» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: امیرمؤمنان علی علیه السلام آنقدر مظلوم است که غیر مسلمانان نیز بر این مظلومیت گریسته اند.

 

وی  افزود: جرج جرداق مسیحی می گوید :«در تاریخ از علی علیه السلام مظلوم تر نمی شناسم؛ از این رو تصمیم گرفتم به اقتضای شغلم که وکیل دادگستری هستم از این مظلوم دفاع کنم.»

 

استاد حسینی در ادامه بیان کرد: مناسب است بدانیم جرج جرداق مسیحی به چه مناسبت کتاب «الامام علی صوت العدالة الانسانیه» را نوشت؟ از او پرسیدند: شما یک مسیحی هستی و خیلی هم مذهبی نیستی؛ چه شد که در مورد علی علیه السلام کتاب نوشتی؟

به گریه افتاد و گفت مرحوم علامه امینی هنگامی که کتاب «الغدیر» را نوشت، چند جلد از کتاب را برای من فرستاد؛ یک نامه هم نوشت و گفت: آقای جرج جرداق شما یک حقوقدان و وکیل دادگستری هستی، نه شیعه هستی و نه سنی که بگوییم طرفداری می کنی. کار تو دفاع از مظلوم است، ما با برادران اهل سنتمان بر سر علی علیه السلام دعوا داریم؛ ما می گوییم حق با علی علیه السلام است؛ آنها انکار می کنند؛ حالا این چند جلد کتاب «الغدیر» را به عنوان پرونده مطالعه کنید و تمام مدارک هم از اهل سنت است. من از شیعه چیزی در آن ننوشته ام. شما هم در حدّ یک وکیل دادگستری قضاوت خود را برای من بنویسید.

او می گوید: من دیدم وقتی انسانی مرا به عنوان یک وکیل دادگستری مخاطب قرار داده و از من کمک خواسته بی انصافی است اگر کمک نکنم .بنابراین پذیرفتم، وقتی کتاب ها را دقیق خواندم، دیدم در تاریخ از علی علیه السلام مظلوم تر نمی شناسم؛  و از این رو تصمیم گرفتم به اقتضای شغلم که وکیل دادگستری هستم، از این مظلوم دفاع کنم و از این رو کتاب «الامام علی صوت العدالة الانسانیة» را نوشتم». (مشرق, کد خبر 360579 تاریخ انتشار: ۱۸ آبان، ۱۳۹۳- ۱۲:۳)

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه به کلام استاد پناهیان اشاره نمود که می گوید: «یکی از عجائب مهم درباره امیرالمؤمنین علیه السلام «شدت مظلومیت» ایشان است. در طول تاریخ و در بین انبیاء و اولیاء خدا که آنها را به قتل رساندند، سراغ نداریم که سال ‌ها بعد از شهادت هم ایشان را لعن کنند. (سخنان نامبرده امامزاده قاضی الصابر- ‌۹۹/۱۲/4)

 

مظلومیت علی علیه السلام در کلام خود علی علیه السلام

استاد سید جواد حسینی خاطرنشان کرد: مظلومیت امیرالمؤمنین علیه‌ السّلام به یک جهت محدود نمی‌ شود و همواره در جهات مختلف، این مظلومیت ساری و جاری بوده است:

الف: مظلومیت حقی و خلافتی

ب: مظلومیت اجتماعی و اهانتی

ج: مظلومیت خانوادگی

د: مظلومیت علمی و ...

 

وی افزود: آنچه پیش رودارید، بیان گوشه هایی از مظلومیت علی علیه السلام است. اول از زبانش خودش شروع می کنیم که اصدق الصادقین است و کتوم با این  حال گاهی مجبور شده این مظلومیت  را فریاد بزند.

 

1. مظلومیت مداوم

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: ابن شهرآشوب روایت می ‌کند که حضرت علی علیه السلام بر منبر نرفت، جز آنکه در پایان کلامش، پیش از پایین آمدن از منبر این جمله را می ‌فرمود: «ما زلت مظلوما مذ قبض رسول الله صلی ‌الله ‌علیه ‌و ‌آله ‌و سلّم حتی یومنا هذا»؛ ازروزی که  پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم از دنیا رفت و قبض روح شد تا به امروز همیشه مظلوم بوده ام. (الأمالي, طوسى، محمد بن الحسن, مصحح: مؤسسة البعثة, دار الثقافة؛ قم:‏1414 ق‏، ص۷۲۶، ح ۱۵۲۶؛ شیخ طوسی، الجمل، ص: ۱۲۳).

 

وی افزود: راستی این جملات سوزناک که  از عمق جان مولا برآمده  بیانگر نهایت مظلومیت اوست که کاملا حس می شود.

 

2. مظلومیت بی شمار.

استاد سید جواد حسینی خاطرنشان کرد: روزی یک نفر اعرابی در بین سخنان حضرت علیه ‌السّلام فریاد زد: «وَا مَظْلِمَتَاهْ فَقَالَ علیه السلام: ادْنُ فَدَنَا فَقَالَ لَقَدْ ظُلِمْتُ عَدَدَ الْمَدَرِ وَ الْمَطَرِ وَ الْوَبَرِ وَ فِي رِوَايَةِ كَثِيرِ بْنِ الْيَمَانِ‏ وَ مَا لَا يُحْصَى».

حضرت علی علیه ‌السّلام او را به حضور طلبید، هنگامی که نزدیک شد، به او فرمود: ای مرد عرب! به تو یک بار ستم شده است و به من به اندازه شن ها و ریگ ها، قطرات باران و کرک حیوانات  ظلم شده است. (مناقب آل أبي طالب عليهم السلام, ابن شهر آشوب مازندرانى، محمد بن على‏, ناشر: علامه‏, قم‏, 1379 ق‏, ج 2, ص 115؛ ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج ۴، ص ۱۰۶؛ محمدی ری شهری، موسوعة الامام علی بن ابی طالب علیه‌ السّلام؛ ج ۹، ص: ۴۱۶- ۴۱۷؛ مستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، بیروت؛ دار التاصیل؛ 1435, ج 3، ص: 142؛ کنزالعمال، متّقی هندی، ج 6، ص: 157)

 

وی در ادامه بیان کرد: «مدر» در متن روایت به معنی کلوخ و «وبر» به معنی کرک حیوانات است، و این کنایه از کثرت است. 

 

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه به حدیثی دیگر پرداخت: عربی در مسجد کوفه بر امیرمؤمنان علیه السلام وارد شد و گفت: مظلومم!

حضرت به او فرمود: «جلو بیا»

 مرد عرب جلو آمد.

 فرمود: «چه می گویی؟»

گفت: یا امیرالمؤمنین مظلومم!

فرمود: «باز هم جلو بیا»

 مرد عرب جلو آمد، به قدری که حضرت دست خود را روی زانوی او گذاشت و فرمود :چیست آن ظلمی که بر تو شده است؟

مرد عرب از ظلمی که بر او شده بود، لب گشود و شکایت کرد.

سپس حضرت فرمود: «ای مرد عرب! من از تو بیشتر مورد ظلم قرار گرفته ام، به من به مقدار خاک ها و موهای حیوانات ظلم شده است، خانه ای در عرب نیست، جز اینکه مظلمه من بر آنهاست. من همیشه مظلوم بوده ام تا همین الآن که این جا  نشسته ام. (الخرائج و الجرائح، ‏قطب الدين راوندى، سعيد بن هبة الله‏ مصحح: مؤسسة الإمام المهدى عليه السلام‏, مؤسسه امام مهدى (عجل الله تعالى), قم ‏1409 ق‏, ج ۱، ص ۱۸۰، ح ۱۳؛ العاملی، علی بن یونس، الصراط المستقیم، ج ۳، ص ۴۱؛ خرائج، راوندی، ج 1، ص 180)

/270/260/21/

 

 

 

 

ج, 02/10/1400 - 13:12