استاد حسینی مطرح کرد؛

مظلومیت های امیرالمؤمنین علیه السلام «قسمت ششم»

بعد از 14 قرن علی علیه السلام همچان مظلوم است؛ علی علیه السلام در بین پیروانش مظلوم است؛ چرا که دستورات مولا وسیره او در بین شیعیان به درستی عمل نمی شود والغدیر علامه امینی  فقط 11جلد آن چاپ شده است  مابقی را شیعیان هم هنوز چاپ نکرده اند.

 

به مناسبت ایام شهادت امیر مؤمنان علیه السلام، استاد سید جواد حسینی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به ادامه بحث در موضوع «مظلومیت های امیر مؤمنان علیه السلام» پرداخت.

 

همچنان  علی علیه السلام مظلوم است

این استاد حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: بعد از 14 قرن علی علیه السلام همچان مظلوم است؛ علی علیه السلام در بین پیروانش مظلوم است؛ چرا که دستورات مولا وسیره او در بین شیعیان به درستی عمل نمی شود والغدیر علامه امینی  فقط 11جلد آن چاپ شده است  مابقی را شیعیان هم هنوز چاپ نکرده اند.

 

وی افزود: امیر مؤمنان علیه السلام در بین اهل سنت هم مظلوم است؛ چرا که وهابیت تلاش دارد فضائل او را حذف کند. دیگر اهل سنت حتی به اندازه خلفای دیگر خویش از او یاد و تکریم نمی کنند.

 

استاد حسینی اضافه نمود: شیعیان علی علیه السلام از سوی دوست  و دشمن  و کافر و منافق، مثل گدشته همچنان مظلوم است که می توان به  فشارهای بی حد و حصر بر ایران و تبعیضی که نسبت اکثریت شیعیان در عراق  می رود و بمب باران چند ساله شیعیان مظلوم یمن و همین طور به مظلومیت شیعیان افعانستان و لبنان و کشمیر می توان اشاره کرد.

 

چرا امام ‌علی علیه السلام با آن‌همه فضایل، این‌ قدر مظلوم واقع شد؟

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: در پایان بد نیست به این نکته فقط اشاره شود که چرا علی علیه السلام این همه مظلوم است و راز مظلومیت او چیست؟

 

وی افزود: بیان تما م ابعاد این مسئله یک مقاله مستقل می طلبد؛ اجمالا اشاره شود که فضائل بی حد او، قاطعیت و عدالت او، شجاعت های بی نظیر او در جنگ های صدر اسلام، و کینه های  بدر و احد و حنین که بر اثر کشتار کفار در قلب بستگان و قبائل آنها ماند و... می تواند عامل مظلومیت او باشد.

 

استاد حسینی خاطرنشان کرد: استاد پناهیان به بعضی از عوامل اشاره دارد؛ آنجا که می گوید:«چرا علی علیه السلام که فضایلش بر کسی پوشیده نبود، این‌قدر مظلوم ماند؟ مهم‌ترین دلیل مظلومیت علی علیه السلام این است:

الف: امیر مؤمنان علیه السلام مأمور «عملیاتی ‌کردن مفاهیم دین که رسول خدا بیان فرموده» بود؛

وی افزود: کسی که «تأویل آیات قرآن» را دنبال کند و به ‌طور مصداقی وارد میدان عمل بشود، با او دشمنی می ‌شود. یک اصطلاحی در دین ما دارد و آن «یُقاتِلُ عَلَى التَّأْویلِ» است. رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: من با دشمنان تنزیل قرآن جنگیدم و علی علیه السلام با دشمنان تأویل قرآن جنگ خواهد کرد.. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در «یُقاتِلُ عَلَى التَّنزیل» طی ده سال یا حداکثر ۲۳سال پیروز شد اما کار علی علیه السلام در «یُقاتِلُ عَلَى التَّأْویلِ» بسیار سخت بود و ۱۴۰۰سال است که این جنگ ادامه دارد. امروز هم اگر کسی تأویل آیات قرآن را دنبال کند و مصداقی وارد میدان بشود، با او دشمنی می ‌شود. (امامزاده قاضی الصابر - ‌۹۹/۱۲/۶)

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: رهبر انقلاب اخیراً فرمود: یکی از نیازهایی که مورد ابتلاء همۀ جوامع و کشورهای اسلامی است و به خصوص کشور عزیز ما به آن نیاز دارد، این است که مفاهیم اسلامی را به مرحلۀ عمل و به عرصۀ عمل بکشانیم. هرجا از این غفلت کردیم، محروم ماندیم. (سخنان  نام برده ۹۹/۱۲/۰۴در امام زاد قاضی الصابر)

 

ب: منذر بودن.

استاد سید جواد حسینی خاطرنشان کرد: مأموریت منذر بودن را  رسول‌ خدا صلی الله علیه و آله و سلم به ایشان داده است. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در خصوص آیۀ «إنّما أنتَ مُنذرٌ و لکُلِّ قَومٍ هاد» فرمود: من منذر هستم و علی علیه السلام هدایت‌کننده است.

 

وی افزود: منذر و انذاردهنده، آغاز بیداری را برای انسان رقم می‌‌زند ولی هدایت ‌کننده، این مسیر را با انسان همراهی می‌ ‌کند. با انذاردهنده آنقدر دشمنی نمی‌ شود که با هدایت‌ کننده آنقدر دشمنی می‌ ‌شود..هدایت ‌کردن توسط یک هادی برای یک قوم، کاری سخت‌ تر از انذار دادن به یک قوم است. به همین دلیل است که دشمنی ‌های بیشتر، معطوف به امیرالمؤمنین علیه السلام می‌‌شود. (امامزاده قاضی الصابر - ‌۹۹/۱۲/۶)

لینک قسمت قبلی مصاحبه: https://www.neshasteasatid.com/node/6250

/270/260/22/

 

ش, 02/18/1400 - 05:32