اهمیت پرداختن به فضای مجازی (بخش دوم)

استاد روح الله عطایی

برای مشاهده بخش اول این مقاله اینجا کلیک کنید.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

محدودیت ها و موانع  دفاع از دین و تبلیغ در فضای مجازی و تشکیل لشکر جهاد تبلیغی

 

گفتیم که اهل حق هم باید با تمام قُوا وارد این میدان نابرابر شوند بلکه به دلیل چندین و چند برابر بودن اهل باطل نسبت به اهل حق باید هر شخصی از اهل حق، به تنهایی با یک لشگر از اهل باطل وارد این میدان نابرابر شود اما محدودیت ها و موانعی کار را از این هم بدتر می کنند؛ محدودیتها از جهت عدم مقتضی است به این معنا که متاسفانه بسیاری از اهل حق، تخصص لازم برای ارائه و دفاع از دین حق را ندارند  و موانعی وجود دارد ساده ترین این موانع، زرق و برق و جزابیت ظاهری این دنیاهای باطل است؛ در نتیجه تعداد اشخاصی که شرایط لازم برای ورود به این میدان را پیدا می کنند به حد اقل می رسند و شاید تا ده الی بیست درصد جمعیت اهل حق، تنزل پیدا کند؛ ما این ده الی بیست درصد باقیمانده را مبلّغ دنیای مجازی می نامیم و کمی تأمّل در آنچه گفته شد، سنگین بودن این مسولیت را می رساند؛ حال اگر فرض کنیم این لشگر مبلّغ، آماده و وارد میدان باشند هر نفر شاید لازم باشد در برابر میلیونها دنیای باطل بایستد و بجنگد و حال اگر بگویم ما جزء گروه اندکی، چنین لشگر منسجمی نداریم و فقط جسته و گریخته، و گاه در اوقات فراقت، افرادی نگاهی اجمالی به این میدان می کنند و گاهی برای آرام کردن وجدان خود پاسخی هم میدهند، و این یعنی فاجعه؛ حال باید از خود بپرسید مبادا امام زمان من عجل الله تعالی فرجه الشریف، به ما بگویند که اهل باطل در باطل خود مصمّم هستند اما تو در، اعتقاد حق خودت، سست و بی اراده ای!.

 

پس جای دارد به خود بیاییم و وارد این میدان شویم؛ بنده به حسب وظیفه و ایجاد مقدمه این حرکت بزرگ، اجمالا آثار و ضرورت ها، موانع و محدودیّت ها ی تبلیغ در فضای مجازی و همچنین راهکار های رهایی از این موانع و محدودیت ها را ارایه خواهم داد، امید است به زودی شاهد حرکتی عظیم و قوی در این راستا باشیم-ان شاء الله-.

 

 

محدودیت ها و موانع  دفاع از دین و تبلیغ در فضای مجازی و تشکیل لشکر جهاد تبلیغی

 

برای تبلیغ در فضای مجازی، مثل هر چیز دیگر نیاز به ایجاد مقتضی و رفع مانع است؛ لذا هر جا که مقتضی موجود نباشد ما محدودیت داریم و هرجا مانعی وجود داشته باشد جزء موانع بحث است؛ در بحث محدویت تنها مورد قابل ذکر محدودیت از جهت مبلّغ است زیرا همان طور که گفته شد مقصود ما از تبلیغ، تبلیغ در دین است پس باید مبلّغ ما کارشناس و متخصص دینی باشد و البته در قریب به اتفاق موارد، حتی تخصص عمومی مبلّغ کافی نیست، بلکه باید در موضوع مورد بحث یا مورد شبهه نیز متخصص باشد، زیرا معمولا طراح این شبهه ها، خود کارشناس و یا در حد کارشناس هستند که خود فروخته و منحرف و مغرض است و روی مرزهای آن تخصص، شروع به مغالطه می کند، لذا کسی میتواند کشف مغالطه کند که خود به اندازه کافی تخصص داشته باشد؛ اما از جهت مانع  به بعضی از این موارد اشاره میکنیم

 

الف:موانع از جانب مبلّغ

 

تخصص دینی در تبلیغ در فضای مجازی گرچه ایجاد مقتضی میکند و طبعا لازم است اما کافی نیست؛ ما باید برای فضای مجازی مبلّغ مخصوص داشته باشیم؛ در هر فضایی مبلّغ مخصوص خود را می طلبد، همانطور که هر مخاطبی هم مبلّغ خاص  لازم دارد و ... موارد زیر، موانعی است که از جهت مبلّغ، برای تبلیغ در فضای مجازی وجود دارد

 

    عدم آشنایی با فضای مجازی

 

فضایی مجازی فضای خاصی است لذا مبلّغ باید آنرا بشناسد و با آن آشنایی داشته باشد تا بداند در کجا و چگونه و به چه شیوه عمل کند، و اگر آشنا با فضای مجازی نباشد گر چه علم فراوان داشته باشد اما مانند ابر بی باران است و سودی ندارد.

 

    عدم آشنایی با بخش های مختلف فضای مجازی

 

فضای مجازی ابعاد بسیار زیاد و بخش های متعدی  دارد؛ که هر کدام فضایی متفاوت نسبت به دیگری دارد مثلا سایت ها یک فضایی است که خود تعدد بسیار دارد و شبکه های اجتماعی فضایی دیگر است که هر شبکه خود فضای مخصوص به خود را دارد؛ و عدم آشنایی با هر فضا، مانع تبلیغ در آن فضا است؛ لذا سزاوار است برای هر فضا و محیط خاص، مبلّغ خاص تربیت شود.

 

    عدم آشنایی با وسایل ارتباطی مثل کامپیوتر و عدم تخصص های مرتبط مثل تایپ و..

 

لازمه لا ینفک و مقدمه کار در فضای مجازی آشنایی با لوازم ارتباط با این فضا است، ازجله لوازم ارتباطی، کامپیوتر و تخصص های مرتبط مثل تایپ وغیره است، پس آشنایی و تخصص در این موارد برای ورود در فضای مجازی لازم است و در شرایط ناچاری این موانع  را می توان با شخص متخصصی در این امور -که نقش واسطه دارد- حل کرد .

 

    عدم آشنایی با زبان های زنده دنیا و در هر مورد خاص، زبانهای صاحبان شبهه در دفاع و تبلیغ در زبان های غیر فارسی

 

برای ارتباط با جهان و در آمدن از پوسته زبان خودمان باید زبانهای زنده جهان را بشناسیم و یا لااقل زبان بین الملل را یاد بگیریم، اما به دلیل تعدد زبانها و محدودیت های موجود، لازم است، به تناسب لزوم، برای هر زبان عده ای آموزش داده شوند و در شرایط اضطراری، این مانع نیز مانند مانع قبل، می تواند با شخص متخصصی در این زبان ها که نقش واسطه دارد حل شود .

 

راهکار پیشنهادی: باید با سرعت این موانع را برطرف کرد و تا جایی که امکان دارد مبلّغان قوی تربیت کرد.

 

این بحث ادامه دارد برای جلو گیری از کسالت و خستگی شما عزیزان بحث را در اینجا ختم می کنم و ان شاء الله در ادامه بعض دیگر محدودیت ها و موانع بررسی خواهد شد.

 

ب: موانع از جهت فضای مجازی

 

    صاحبان این فضا

 

متاسفانه ما صاحب این فضای مجازی نیستیم و در واقع، به ناچار این فضا محدوده ما را گرفته و وارد زندگی ما شده است؛ مانند درختی  که از همسایه وارد محیط زندگی ما شده است با این تفاوت که میوه های آن می تواند سمّی باشد؛ و این مساله باعث می شود که ما مدیریت کامل و کلان نسبت به آن نداشته باشیم بلکه برعکس، این مدیریت به دست دشمن است؛ و طبعا در جایی که به نفع دشمن نباشد، ما را محدود خواهد کرد و مانع ما خواهد شد.

 

    محدودیت بحث های دینی

 

در این  فضا ما متوجه می شویم که موارد خاص دینی یا سیاسی در دامنه جهانی محدود است و این امکان برای ما به راحتی وجود ندارد.

 

    مسدود بودن بسیاری فضاههای مجازی

 

محدودیت یا عدم محدودیت و یا مسدود بودن فضای مجاری برای ما ، مربوط به سیاست کلی صاحبان ظالم این فضا است ولذا در مواردی که ورود ما به نفع آنها نیست، طبعا مانع ما می شوند و این مسیرها را بر ما مسدود میکنند.

 

    در اختیار نداشتن تبلیغات جهانی، بلکه بر علیه ما

 

جهان غرق در تبلیغات است به نحوی که تشخیص حقیقت از باطلِ حق نما با تبلیغ، بسیار سخت است و در این جنگ تبلیغاتی در سطح جهانی، ما تقریبا هیچ سهمی از این تبلیغات را نداریم بلکه همه این تبلیغات بر علیه ماست.

 

راهکار پیشنهادی: با توجه به اینکه ما در جنگ به تمام معنا هستیم و الحمد لله در باب فضای مجازی جوانان با استعدادی داریم، باید با هکر به زفع این موانع پرداخته و به جنگ با دشمن برویم.

 

ج: موانع از جهت مباحث حق

 

    هم جهت بودن اباطیل این دنیای مجازی با هوای نفس

 

شکی نیست که دنیای مجازی غرق در اباطیل است اما این اباطیل با هوای نفس هم جهت است؛ لذا برای بسیاری از هوا پرستان جایگاه مطلوبی است و این، مانع و سرعت گیر ما در این مسیر است.

 

    زرق و برق اباطیل این دنیای مجازی

 

دنیای مجازی پر از زرق و برق های مختلف است که جزابیت این فضا را مضاعف می کند و برای ما، مانع ایجاد می کند.

 

    نقد بودن این اباطیل و به حسب ظاهر نسیه بودن وعده های دینی

 

به گمان واهی بعضی وعده های دین، وعده به نسیه و قیامت است و در دنیا اثری ندارد اما سود و ثمره این اباطیل نقد است و بنا بر ضرب المثل مشهور ولی غلط "سرکه نقد به از حلوای نسیه"، بسیاری این نقد را بر آن نسیه مقدم می شمارند و این نگرش یک مانع جدی برای ماست.

 

راهکار پیشنهادی: باید در مباحث اخلاق و عقاید بسیارکار کنیم تا هم خود بیمه شویم و هم گمشده مردم جهان را به آنها برگردانیم.

 

نتیجه گیری کلی

 

دقت در مطالب ما قبل و مطالب فوق به وضوح می رساند که تشکیل لشگر جهاد تبلیغی حق، وظیفه بلکه تنها راه ماست؛ و متاسفم که بگویم این دنیایی که می توانست میدان گسترش و تبلیغ دین حق باشد، اکنون مکانی برای پایمال کردن حق شده است و جایگاه ما، در این دادگاه نا عادلانه، جایگاه محکوم است، و حال باید تأمل کرد که آیا زمان آن نرسیده، که درس یاد گرفته از امام سجاد علیه اسلام را پس بدهیم و جایگاه به ظاهر محکوم را، با دفاعی جانانه، به جایگاه حاکم تبدیل کنیم و ظاهر مغلوب را، با بیان حق، غالب کنیم و مردانه وارد میدانی شویم که دشمنیِ عدو شود سبب خیر، اگر خدا خواهد؛ آری این همان میدان آماده ای است که سجاد صفت می خواهد تا میدان را منقلب کند و جایگاه ظاهری باطل را فرو ریزد و جایگاه حقیقی حق را به آن باز گرداند و در چنین میدانی که میدان خود زنیِ دشمن است، هر چه ظالم بیشتر ظلم کرده باشد، بیشتر به خود ضربه می زند گویا که بر نردبان ما و منی این دنیا، لاجَرَم هرکس که بالاتر نشست، استخانش سخت تر خواهد شکست؛ بنابر این از ظاهر میدان نترسیم، و اگر به هر دلیلی از میدان جهاد عقب مانده ایم، اینک فرصت را غنیمت شمرده و وارد این میدان شده و سجاد وار بادِ اهل باطل را خالی کنیم؛ مسلّما برای رسیدن به این هدف مهم، باید بسیار تلاش کنیم اما به وعده الهی ایمان داریم که

 

" يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدَامَكُم"[1] لذا و با توکل به خداوند متعال و توسل به اهل بیت معصومین علیهم السلام با تمام قوا و کمال قدرت و سرعت پیش رویم و با قدرت موانع و محدویت ها را کنار زنیم-ان شاء الله-.

 

والسلام علیکم  رحمه الله و برکاته/۲۰/۱۲/۲۰

 

1 . محمد صلی الله علیه و آله و سلم، آیه ۷ "اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد! اگر(آيين) خدا را يارى كنيد، شما را يارى مى‌كند و گامهايتان را استوار مى‌دارد."

 

 

نوع مطلب:

س, 07/04/1396 - 23:26

دیدگاه جدیدی بگذارید