آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

باید در راه ترویج مکتب اسلام بهره مناسبی از وسائل و تکنولوژی روز ببریم

در زمان پیامبر گرامی اسلام(ص) به ایشان اطلاع دادند که در طائف یک ابزار جدید جنگی ساخته  شده است، بلافاصله حضرت دستور دادند به مسلمانان که بروید ببینید آن وسیله چیست شما هم بسازید؛ بنابراین نه تنها نباید عقب بمانیم، بلکه باید جلوتر هم باشیم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار دست اندرکاران تولیدات رسانه ای سایت معظم له فرمود: ما در دنیایی زندگی می کنیم که شرایط آن با دنیای گذشته متفاوت شده است، سابقا بیشتر برنامه های امر به معروف و نهی از منکر، تبلیغات دینی، مواعظ و نصایح اخلاقی تنها منحصر به مساجد، حسینیه ها و منابر بود، اما در دنیای امروز راه های زیادی برای ابلاغ ایده ها وجود دارد.

 

ایشان با بیان اینکه خطابه ها و منابر همچنان باید محفوظ باشند افزودند: اگر بخواهیم تنها به خطبه های در مسجد و حسینیه قناعت کنیم، عقب می مانیم؛ باید ببینیم دنیا از چه وسائلی استفاده می کند ما هم در کنار حفظ حدود الهی از آن وسائل برای نشر معارف دینی استفاده کنیم.

 

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کردند: اگر بخواهیم عقب نمانیم راهش این است که در راه ترویج مکتب اسلام از وسائل و تکنولوژی روز نیز بهره مناسب ببریم.

 

ایشان با بیان اینکه پیامبرگرامی اسلام(ص) مسلمانان را تشویق به عقب نماندن از قافله علم و دانش می کردند ابراز داشتند: در زمان پیامبر گرامی اسلام(ص) به ایشان اطلاع دادند که در طائف یک ابزار جدید جنگی ساخته  شده است، بلافاصله حضرت دستور دادند به مسلمانان که بروید ببینید آن وسیله چیست شما هم بسازید؛ بنابراین نه تنها نباید عقب بمانیم، بلکه باید جلوتر هم باشیم.

 

این مرجع تقلید با انتقاد از برخی افراد کج فهم در استفاده از تکنولوژی روز گفتند: البته برخی افراد خشک مقدس و تندرو به این گونه کارها اشکال می کنند، باید آنها را تحمل کرد و جاهایی که باعث حساسیت آنها می شود را مراقب بود؛ نمی شود به خاطر آنها از برنامه های مفید دست کشید، بلکه باید قویتر انجام داد.

 

ایشان با تقدیر از فعالیت های جمع حاضر گفتند: کار شما یک کار مثبت دینی است و حتما مفید واقع خواهد شد و به یقین مورد رضایت خدا و امام زمان(عج) خواهد گرفت؛ به هرحال کارتان را دنبال کنید و مراقب باشید از زمان عقب نمایند، چرا که در روایت آمده است که کسی که عالم به زمان خویش باشد مسائل پیچیده دامنش را نمی گیرد.

 

آیت الله مکارم شیرازی در پایان ضمن توصیه ای اخلاقی گفتند: در گذشته ما هیچ راهی برای تبلیغ اسلام جز منابر و مجلات نداشتیم اما امروزه از انواع وسائل می شود استفاده کرد بنابراین باید همراه با زمان پیش رفت البته باید مراقبت کرد از خطوط قرمز شریعت عبور نشود./260/12/

پ, 11/17/1398 - 16:55