استاد موسوی مطرح کرد؛

جمهوریت و اسلامیت

باید تلاش بشود که هم جمهوریت و هم اسلامیت محقق بشود. تلاش تک تک ما، چه من حوزوی و مدرس حوزه و چه سیاستمدار و چه کاندیداهایی که به عرصه آمدند، باید این را مدّ نظر قرار بدهند که جمهوریت با حضور و شرکت مردم در انتخابات و بها دادن به مردم در همه عرصه ها است که ان شاء الله بتوانیم به این هدف دست پیدا کنیم.

 

به مناسبت سالگرد ارتحال امام راحل رضوان الله تعالی علیه، استاد سید موسی موسوی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: در این روزها چند مناسبت مهم را طی می کنیم؛ چهاردهم خرداد، سالگرد ارتحال امام اعلی الله مقامه الشریف، سالگرد واقعه هم پانزدهم خرداد و همچنین شهادت امام صادق علیه السلام، رئیس مذهب جعفری را در می گذرانیم.

 

وی افزود: علاوه بر این مناسبت ها، در برهه حساسی هستیم که به انتخابات 1400 ریاست جمهوری نزدیک می شویم؛ امروز هم مقام معظم رهبری مطالب مهمی را به مناسبت ارتحال امام خمینی اعلی الله مقامه الشریف بیان کردند. لازم است تا در مورد انتخابات از دیدگاه مقام معظم رهبری و امام راحل نکاتی را عرض کنیم.

 

استاد سید موسی موسی خاطرنشان کرد: حضرت آقا نکته مهمی نسبت به دیدگاه حضرت امام اعلی الله مقامه الشریف بیان کردند که خیلی جالب بود و آن اینکه مهمترین ابتکار امام راحل، عبارت است از «جمهوری اسلامی»؛ حضرت آقا روی این دو واژه تأکید داشتند که ابتکار حضرت امام بوده است.

 

وی اضافه نمود: در آن زمان نسبت به عنوان نظام بعد از انقلاب، صحبت های فراوانی می شد، عده ای «جمهوری دموکراتیک اسلامی» می گفتند؛ عده ای روی «جمهوریت» و عده ای روی «اسلامیت» تأکید می کردند؛ اما حضرت امام رضوان الله تعالی علیه تأکید می کردند که «جمهوری اسلامی، نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد.»

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: دو کلید واژه «جمهوری» و «اسلامی» از اهمیت بالایی برخوردار است؛ «جمهوری اسلامی» همان «مردم سالاری دینی» است که حضرت امام بر آن تصریح می کردند.

 

وی افزود: در این کلید واژه باید به هر دو طرف توجه کنیم که هم  جمهوریت و هم اسلامیت مدّ نظر باشد. جمهوریت زمانی اتفاق می افتد که مردم پای کار باشند. در همه عرصه ها، چه فضای انتخابات باشد و چه فضای اجتماعی باشد و چه فضای سیاسی و فرهنگی و سایر موارد باشد، جمهوریت اتفاق می افتد.

 

استاد موسوی خاطرنشان کرد: البته در اینجا بحث های فقهی مطرح می شود که «جمهور» در نظام فقهی و سیاسی ما چه تأثیری می تواند داشته باشند، بحثش فضاهای علمی حوزوی را می طلبد که باید در کرسی های درسی و بحثی بیان بشود.

 

وی در ادامه بیان کرد: نظر مقام معظم رهبری بر این است که هم «جمهوریت» باید اتفاق بیفتد و هم اسلامیت؛ ما نظام اسلامی را نمی توانیم جدای از مردم داشته باشیم و نظام جمهوری اسلامی با مردم است.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم اضافه نمود: وصیت نامه حضرت امام را هم ملاحظه بفرمایید. مرحوم امام تأکیداتی نسبت به مردم دارند و اینکه نظام جمهوری اسلامی برای مردم است. حضرت امام در وصیت نامه شان، خود را «خدمتگزار مردم» معرفی می کند؛ گویی مردم را به عنوان یک محور اساسی در نظام اسلامی قرار می دهند که مردم محوریت دارند. این سخن حضرت امام که حتی «حلالیت» می طلبد و می گوید: «اگر قصور و تقصیری دارم، بر من خدمتگزار ببخشید.»

 

وی افزود: این عبارت ها، عبارت های سنگینی است. امام با وجود اینکه خود، قائل به ولایت مطلقه فقیه بودند و بر تمام مردم ولایت داشتند، ولی خودشان را خدمتگزار مردم می دانستند؛ این حضرت امام است که می فرماید: قصور و تقصیر من را ببخشید.

 

استاد سید موسی موسوی خاطرنشان کرد: ما جمهوریت و اسلامیت را باید در کنار هم داشته باشیم. در بحث انتخابات  ما حوزویان باید تلاش کنیم که این جمهوریت به نحو تامّ شکل بگیرد. هر چقدر که بتوانیم تلاش کنیم و مردم را پای صندوق های رأی بیاوریم و مشارکت مردم را به حدّ اکثر برسانیم، این جمهوریت تقویت می شود.

 

وی اضافه نمود: اسلامیت هم در رفتار، کردار، در منش و اعتقادات ما باید تبلور پیدا کند. ما نمی توانیم بگوییم اسلام به تنهایی در حاکمیت دینی کارساز است. حاکمیت دینی، اسلامیت را دارد؛ ولکن اگر جمهوریت را نداشته باشد و مردم کنار کار نباشند، حاکمیت دینی به موفقیت نخواهد رسید؛ همان طور که امیر مؤمنان صلوات الله علیه اینگونه بود؛ تا زمانی که مردم نیامدند و بیعت نکردند، امیر مؤمنان صلوات الله علیه خلافت ظاهری را نداشت؛ زمانی خلافت ظاهری را عهده دار شد و حکومت دست امیر مؤمنان افتاد که مردم پای کار آمدند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: مردم باید همیشه در صحنه باشند؛ خدای ناکرده اگر اتفاقی بیفتد که مردم قهر کنند و فاصله بگیرند و خودشان را در مشارکت های عمومی دخیل ندانند، آنجا است که نسبت به جمهوری اسلامی نگران باشیم که خدای ناکرده آسیبی به نظام و جمهوری اسلامی وارد نشود.

 

وی افزود: باید تلاش بشود که هم جمهوریت و هم اسلامیت محقق بشود. تلاش تک تک ما، چه من حوزوی و مدرس حوزه و چه سیاستمدار و چه کاندیداهایی که به عرصه آمدند، باید این را مدّ نظر قرار بدهند که جمهوریت با حضور و شرکت مردم در انتخابات و بها دادن به مردم در همه عرصه ها است که ان شاء الله بتوانیم به این هدف دست پیدا کنیم.

/270/260/21/

ش, 03/15/1400 - 12:21