جمهوریت و اسلامیت

باید تلاش بشود که هم جمهوریت و هم اسلامیت محقق بشود. تلاش تک تک ما، چه من حوزوی و مدرس حوزه و چه سیاستمدار و چه کاندیداهایی که به عرصه آمدند، باید این را مدّ نظر قرار بدهند که جمهوریت با حضور و شرکت مردم در انتخابات و بها دادن به مردم در همه عرصه ها است که ان شاء الله بتوانیم به این هدف دست پیدا کنیم.

 

به مناسبت سالگرد ارتحال امام راحل رضوان الله تعالی علیه، استاد سید موسی موسوی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

ش, 03/15/1400 - 12:21

برخی از ابعاد شخصیت والای آیت الله مصباح یزدی رضوان الله علیه

آیت الله مصباح یزدی شاگردانی را تربیت کرده اند که هر کدام از این شاگردان، شخصیت های مبرّزی هستند که در حوزه علمیه، فحلی به شمار می آیند. این شخصیت های برجسته در حوزه های مختلف اخلاقی، فلسفی و ... یافت می شوند. شاگردانی که هر کدام از اینها به عنوان یک شخصیت والا به شمار می آیند که می توانند در حوزه خود قلم بزنند و نظریه پرداز باشند و سخن برانند.

 

به مناسبت ارتحال آیت الله محمد تقی مصباح یزدی رضوان الله تعالی علیه استاد سید موسی موسوی از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

ي, 10/14/1399 - 17:06

نقش خواص در واقعه کربلا

خواص در هر دوره ای و در هر برهه از زمان، نقش مهمی در اتفاقات مهم آن دوران، اعم از اتفاقات مثبت و اتفاقات منفی داشته اند؛ در بحث واقعه عاشورا هم اینگونه بود که خواص در وقوع این حادثه نقش اساسی داشته اند. خوب است که خواص را به دو دسته تقسیم کنیم؛ عده ای بودند که نقش منفی داشتند و باعث ایجاد واقعه کربلا شدند و برخی از خواص هم بودند که نقش مثبتی ایفا کردند و در واقعه کربلا در رکاب و کنار آقا ابی عبدالله الحسین علیه السلام بودند و هر دو گروه در این زمینه نقش آفرینی کردند.

 

س, 06/11/1399 - 15:51

پیروی شایسته از پیامبر اکرم با دفاع از حق و ایجاد عدالت اجتماعی حاصل می شود

باید توجه داشته باشیم که هر کجا بحث عدالت مطرح می شود باید مردم نسبت به آن قیام کنند چون خدا می فرماید: «لیقوم الناس بالقسط» ما رسولان خودمان را به وسیله دلیل های روشن فرستادیم؛ دلیل این مطلب این است که مردم به عدالت قیام کنند یعنی در واقع با دفاع از حقانیت و ایجاد عدالت اجتماعی می توانیم هدف بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را محقق کنیم.

 

پ, 12/29/1398 - 14:44

باید کرسی نظریه پردازی و آزاد اندیشی را از سیره امام باقر درس بگیریم

استاد سید موسی موسوی

یکی از مسائلی که خیلی مهم است و می شود از سیره ایشان استفاده کرد و به درد امروز ما هم می خورد بحث نظریه پردازی و برگزاری نشست ها و کرسی های آزاد اندیشی بوده است.

 

ي, 12/27/1396 - 15:47

درسهایی از زندگی مشترک حضرت زهرا و حضرت علی

سید موسی موسوی

ما در زندگی خانوادگی دو دیدگاه را می توانیم داشته باشیم و یک زندگی می تواند بر دو اساس شکل بگیرد اول بر اساس اخلاق است و دیگری بر اساس حق و قانون، اگر زندگی بر اساس حق و قانون باشد در این صورت است که صرفا ما قوانینی را می گذاریم و وظایفی را برای هر دو طرف لحاظ می کنیم که این وظایف در اسلام بیان شده است که وظیفه مرد این است و وظیفه زن این است و باید و نبایدهایی در زندگی زناشویی و در خانواده می تواند وجود داشته باشد.

 

ي, 11/29/1396 - 19:05

لزوم استعداد یابی برای جلوگیری از بی انگیزگی تحصیلی در میان طلاب

استاد سید موسی موسوی

باید از همان ابتدا و پایه های اول استعداد طلبه ها مشخص شود وقتی این کار انجام شد و در جهت استعداد طلبه به او درس ارائه شد دیگر طلبه نسبت به تحصیل بی انگیزه نمی شود الان طلبه ها درسی را می خوانند که استعدادی در آن ندارند کتابی را می خوانند که هیچ انگیزه ای برای این که این کتاب را یاد بگیرند ندارند چون به آن معنا نمی خواهند فقیه شوند اما در مورد کسانی که می خواهند فقیه شوند این کتب که سهل است بلکه بسیاری از کتب دیگر هم باید وارد حوزه شوند.

 

س, 09/28/1396 - 10:22

توجه ویژه نسبت به پوشش رسانه ای واقعه اربعین

استاد سید موسی موسوی

دنیای امروز دنیای مجازی است و خبرها در فضای مجازی منتشر می شود اگر ما بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم و رسانه ها هم در این زمینه پیشرو باشند سایر افراد هم خود به خود در این راستا قدم برمی دارند.

 

استاد سید موسی موسوی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: در خصوص زیارت اربعین نکاتی را می شود مطرح کرد و ابعاد مختلفی قابل طرح و بررسی است، بر کسی پوشیده نیست که در لسان روایات اهمیت زیارت اربعین تا جایی است که حتی یکی از نشانه های مومنین را زیارت اربعین دانسته اند.

 

د, 08/15/1396 - 07:44

شرط قبولی در دانشگاه حسینی احراز نمره قبولی در همه دروس آن است

یکی از یاران در شب عاشورا بلند می شود و می گوید: دینی به گردن من است اما همسرم را وکیل کردم که آن دین را پرداخت کند حضرت می فرمایند: ضمانتی به پرداخت او نیست برگرد حضرت اجازه نمی دهند کسی که دینی به گردنش است در رکاب ایشان شهید شود آن وقت ما بیاییم حق الناس را زیر پا گذاریم و نگاه کاریکاتوری به دین داشته باشیم و بخشی از دین را اخذ کنیم و بخش دیگری را رها کنیم این مطلب باعث می شود که ما نتوانیم حق دانشگاه حسینی را ادا کنیم.

 

ش, 07/08/1396 - 14:47

رفتارهای حضرت علی اکبر الگویی نیکو برای ما است

حضرت علی اکبر مدافع ناموس خود و اهل بیت علیهم السلام بودند، در شب عاشورا وقتی که خیمه ها زده شد، پیشنهادی مطرح شد که در اطراف خیمه بیایند و خندقی بکنند و در این خندق آتش بریزند که مبادا یزیدیان بخواهند به خیمه های اباعبدالله علیه السلام تجاوزی داشته باشند در این جا حضرت علی اکبر شبانه دست به کار می شوند و در اطراف خیمه ها خندق می کنند.

 

اشتراک در RSS - استاد سید موسی موسوی