استکبار جهانی فرقه های تکفیری را برای مقابله با بیداری اسلامی ایجاد کرده است

استاد افراسیاب عباسی

استاد عباسی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید ضمن اشاره به پیشینه فکری و عقیدتی جریانهای تکفیری تاکید کرد: در این میان وظیفه علماء و روحانیون در این عرصه بسیار خطیر و حساس است چرا که خود ما باید مطالعاتی در سیر افکار و ریشه پیدایش اینها در این سده اخیر داشته باشیم تا بتوانیم ان شاءالله روشنگری بکنیم.

 

متن این گفتگو به شرح زیر است: 

 

1. آیا اساسا در دین مبین اسلام اثری از تکفیر به این معنایی که برخی از گروههای تکفیری دستاویز خود قرار داده اند وجود دارد؟

 

دین اسلام یک دین متعادل و دور از افراط و تفریط و اساسا اصل کلمه اسلام به معنای داخل شدن در سلامتی و آرامش است.

 

در اصطلاح هم تدین به دین اسلام به صرف شهادتین است همین که کسی شهادتین را به زبان بیاورد و لو اینکه ماعلم به موافقت قلبی اش هم نداشته باشیم برحکم به اسلامش کافی است بزرگانی چه ازعلمای شیعه چه ازاهل سنت به این مساله  تصریح کرده اند.

 

2. آیا اسناد و مدارکی از سخنان علماء اسلام در تأیید فرمایش خود دارید؟

 

بله به دو سه نمونه از فرمایشات این بزرگان اشاره می کنم:

صاحب عروه مرحوم سید کاظم طباطبایی می فرماید:

«یکفی فی الحکم بالاسلام اظهار الشهادتین وان لم یعلم موافقة قلبه للسانه» می فرماید به اینکه شخص اظهار شهادتین به زبان داشته باشه کافی است درحکم به اسلام ولو اینکه ما موافقت قبلش بالسانش راهم خبر نداشته باشیم.

 

علامه مجلسی شبیه همین کلمات را دارد وی می فرماید:« یدخل فیه جمیع المسلمین ممن یقبل الشهادتین» هرکسی که شهادتین را به زبان اظهار کند داخل در جرگه مسلمانها خواهد بود.

 

از علمای اهل سنت از ابوحنیفه، این جمله معروف است که «لاتکفر احدا من اهل القبله » ملا علی قاری در شرح فقه اکبر این جمله را از ابوحنیفه نقل می کند که همین که شخصی اهل قبله شد دیگر کسی حق ندارد حکم به کفرش کند فخر رازی هم عین همین جملات را دارد وی بعد از مقدماتی می گوید: «وعلی هذا لایکفر احدا من اهل القبله» همین که کسی اظهار شهادتین کند مسلمان محسوب می شود و همین که اهل قبله باشد احدی حق اینکه او را متهم به کفر و خروج از دین بکند ندارد.

 

مرحوم جرجانی هم در شرح مواقف می گوید علما متکلمان و فقها بر این عهدند که هیچ یک از اهل قبله را نمی شود تکفیر کرد.

 

این اساس اسلام است نسبت به این که چه اشخاصی مسلمان محسوب می شوند و اساسا دین اسلام هیچ ارتباطی با خشونت و افراطی گری ندارد و دینی است متعادل.

 

3. پیشینه تقکر تکفیر به چه زمانی برمی گردد؟

 

از همان صدر اسلام یک سری افکار انحرافی توسط بعضی از افراد پیدا شد بعضی از افکار مثل عقاید خوارج که یکی از عقایدشان این بود که مرتکب کبیره کافر محسوب می شود و کسی که یک فسقی انجام دهد کافر به شمار می آید.

 

بعضی از فرق که در بعضی از مذاهب چهارگانه خصوصا در مذهب حنبلی پیدا شدند افراطی گری هایی داشتند در قرن هفتم احمد تیمیه با آن افکاری که ازطرف همه مسلمانها حتی توسط برادرش و دیگران، مطرود اعلام شد یک سری افکاری را بروز دادند که توسط علمای روشنگر در آن زمان حقایق روشن شد و آرائشان منکوب گشت.

 

اگرچه بعدها توسط افرادی دیگر این افکار دو مرتبه احیا شد مخصوصا اینکه یک سری افرادی در عربستان در آن زمان پیدا شدند و با اجداد آل سعود امروز متحد و همفکر شدند و سبب شدند که این افکار افراطی رونق پیدا کند اینها بقیه مسلمانها را از دین و از اصل اسلام خارج می دانستند این کلیاتی در رابطه با پیشینه فکری اکثر فرقه های انحرافی.

 

4. لطفا در رابطه با منشا پیدایش تفکر تکفیر در سالهای اخیر توضیحاتی بفرمائید؟

 

بعضی از فرقه هایی که امروزه احساس خطر بیشتری نسبت به آنها می شود فرقه های تکفیری داعش و همفکران آنها است.

 

نسبت به این فرقه نکته ای که باید برای طلبه ها و روحانیون مد نظر باشد این است که تمام این حملات نظامی و انتحاری که می شود پشتوانه فکری دارد و ما به عنوان وظیفه باید اول پشتوانه فکری آنها را ببینیم که چه نکات و انحطاطاتی و چه کج فهمی هایی در برداشت از دین اسلام وجود داشته است که کم کم به بروز این کشت و کشتارها که با اساس اسلام یقینا مخالف هست کشیده شده است.

 

لازمه این مطلب این است که اولا نسبت به افکار آنها یک بصیرت بیشتری داشته باشیم اینکه مقام معظم رهبری این همه تاکید روی بصیرت داشته و دارند و حتی فرمودند که بعضی ها نسبت به تاکید من روی کلمه بصیرت معترض بودند ولی من باز هم روی کلمه بصیرت تاکید می کنم تمام این کج فهمی ها ناشی از نبود بصرت هست چرا که اگر واقعا مسلمان ها با آن اسلام واقعی آشنا بودند که دین سلم وصلح وصفا هست این افکار پیش نمی آمد.

 

5. لطفا در رابطه با عقبه فکری این گروهک تکفیری و تروریستی داعش توضیحاتی بفرمائید؟

 

درک اساسی این گروه داعش و پیشینه فکری آنها به همان زمان ابن تیمیه و حتی قبل از آن بعضی از این افکار به زمان خوارج و امثالش برمی گردد ولی بصورت خاص می توانیم بگوییم در سال 2004 زرقاوی یک گروهی را به نام جماعت توحید و جهاد ابداع کرد و با اسامه رهبر القاعده بیعت کردند.

 

هنگامی که آمریکا عراق را اشغال کرده بود این گروه در عراق به اعتبار اینکه می خواهند مبارزاتی با آمریکا داشته باشند احساسات جوان ها رابرانگیختند و تعدادی از جوان ها را جذب این گروه ها کردند تا اینکه در سال 2006 میلادی شورای مشورتی مجاهدین را به رهبری عبدالله رشید بغدادی ایجاد کردند اتفاقا در همان سال زرقاوی کشته شد.

 

در همان سال 2006 که زرقاوی کشته شد قبل از کشته شدنش شخصی را به نام ابو عمر بغدادی همراه با ابوحمزه مهاجر را بعنوان مسئول انتخاب کرد که گروهی را به عنوان دولت اسلامی در عراق تاسیس کنند.

 

این دوشخص هم در سال 2010 کشته شدند بعد از آن شورای مشورتی بعد 10 روز ابوبکر بغدادی را- که الآن به عنوان رهبر داعش در حقیقت محسوب می شود - به عنوان امیر دولت  اسلامی در عراق اعلام کرد.

 

6. لطفا در مورد ابوبکر البغدادی که الان رهبری داعش را برعهده دارد توضیحاتی بفرمائید؟

 

این شخص اصالتا اهل سامرا است و اسم اصلی اش ابراهیم عواد است نکته مهم دیگر اینکه وی دارای عقاید سلفی و تکفیری، شبیه عقاید ابن تیمیه که سایر فرق را کافر می دانند است و یک حس ناسونالیستی قوی و شدید هم در او وجود دارد وی فعالیت هایش را از مسجد احمد بن حنبل شروع کرد که خود همین هم که اینها افکار انحرافی که دارند، استناد می دهند به احمد حنبل از همین جاها مشخص می شود گرچه اصل مذاهب چهارگانه مورد احترام هستند ولی اینها این افکار انحرافی را از پیش خودشان ابداع کردند و به این افراد نسبت می دهند.

 

بالاخره ابوبکر بغدادی در شانزدهم ماه مه 2010 دولت اسلامی را در عراق تشکیل داد و خودشان طبق اعترافاتشان قبول کردند که ما صد حمله انتحاری در عراق فقط به انتقام کشته شدن بن لادن انجام دادیم مثل حمله به مسجد ام القری، زندان ابوغریب، زندان عود، کشتن افرادی مثل فهداوی و دیگران از جنایات آنها است.

 

تا اینکه وی در سال 2013 با شاخه النصره در سوریه اعلام اتحاد کرد و دولت اسلامی عراق و شام از اینجا شروع شد که با ابو محمد جولانی اعلام اتحاد کردند گرچه توسط ایمن الزواهری که در افغانستان است و رهبری القاعده را به عهده دارد اعلام شد که ملقی  شده ولی حقیقتا اینگونه نبود.

 

متاسفانه آنها در عراق و سوریه کارهایی را انجام می دهند که اساسا هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.

 

7. لطفا به نقش استکبار جهانی و نظام سلطه و استعمار در تشکیل و حمایت از این گروهک های تکفیری تروریستی هم اشاره ای بفرمائید؟

 

استکبار جهانی همیشه در صدد این بوده است که بین مسلمانها به بهانه های گوناگون، از جمله اختلافات مذهبی بین شیعه و سنی، اختلافات مذهبی ایجاد کند و هر کدام از این مذهبها و مسلمانها را که باید در صلح وصفا باشند به جان هم بیندازد.

 

از یک طرف ثروت کلان کشورهای مسلمان مانند عربستان هزینه می شود برای ایجاد اختلاف و کشت و کشتار ازطرف دیگر استکبار جهانی اسلحه های خود را در بازاری که با پول نفت مسلمانها رونق دارد و باید در شوکت و رونق اسلام هزینه بشود در ایجاد اختلاف بین مسلمانها و از بین بردن آثار مثبت اتحاد بین آنها صرف می کند.

 

8. لطفا به نقش علماء و روحانیان در مقابله با این اهداف شوم و شیطانی هم اشاره بفرمائید؟

 

یکی از نقشه های اساسی استکبار جهانی الآن ایجاد و حمایت از این فرقه های تکفیری در مقابل آن بیداری اسلامی است که مقام معظم رهبری روی آن تاکید بسیار دارند و همه اینها متوقف بر یک کلمه است که مقام معظم رهبری به آن اشاره فرموده اند و آن اینکه مسلمانها باید روشن بشوند وظیفه علماء و روحانیون در این عرصه بسیار خطیر و حساس است ما باید مواظب باشیم که روشنگیری زیادی نسبت به این  فرقه ها داشته باشیم خصوصا این فرقه معروف و لازمه آن این است که خود ما مطالعاتی در سیر افکار و ریشه پیدایش اینها در این سده اخیر داشته باشیم که بتوانیم ان شاءالله روشنگری کنیم./220/43/20

 

 

نوع مطلب:

د, 01/31/1394 - 23:54

دیدگاه جدیدی بگذارید