خطابه یک هنر است

اشاره:

ج, 11/11/1392 - 11:36

خاستگاه تاریخی، مبانی فکری و اهداف جریان های سلفی معاصر

جریان های تکفیری در زمان حاضر یکی از اساسی ترین مشکلات جهان اسلام است در این رابطه پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفتگویی با استاد سید محمد میرهاشمی انجام داد و نظر این استاد حوزه علمیه قم را در این مورد جویا شد.

 

به نظر جناب عالی چرا آشنایی با گروه های سلفی و جریان های تکفیری ضرورت دارد؟

ي, 12/15/1395 - 02:17

تنها راه نجات حوزه توجه به اساتید است

نشست دوره ای اساتید به عنوان یک مجمع صنفی که با تلاش خود اساتید سطوح عالی تشکیل شده در صدد این است تا مشکلات اساتید را مرتفع سازد و در این راه از تمامی بضاعت خود استفاده می کند، البته کمک اساتید بزرگوار نیز در این زمینه می تواند بسیار مثمر ثمر واقع شود، نشست دوره ای اساتید همواره سعی کرده است بی طرفی خود را از مسائل سیاسی و جناحی حفظ کند و با تمامی ارگان ها و موسسات حوزه در ارتباط دوستانه باشد و همکاری حداکثری داشته باشد، در این جا سعی شده است با یکی از اساتید پرسابقه سطوح عالی حوزه علمیه قم که حرف های شنیدنی زیادی در رابطه با مسائل حوزه و اساتید دارد گفتگویی ان

ي, 03/16/1395 - 09:37

بایدها و نبایدهای دروس آزاد حوزه

سالیان طولانی است که دروس حوزه به صورت آزاد برگزار می شود اما در سالهای اخیر با گسترش مراکز و مدارس تحت برنامه و مؤسسات تخصصی و مواجه شده با یک سری مشکلات در برگزاری دروس آزاد حوزه، نقدهایی به شکل و اساس دروس آزاد در حوزه شده است، پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید سعی کرده است در گفتگو با اساتید سطوح عالی حوزه که در این زمینه صاحب نظر و ایده هستند مصاحبه هایی انجام دهد تا برای بهبود و پیشرفت شرایط آموزشی حوزه های علمیه گامی برداشته باشد، اساتید بزرگواری که در این رابطه نظر و ایده ای دارند می توانند با دفتر نشست دوره ای اساتید تماس حاصل فرمایند یا از طریق سا

چ, 10/30/1394 - 19:24

طلبه ها باید در حیطه ارتباطات نگاه کلان جهانی داشته باشند

روابط اجتماعی طلاب در ابعاد مختلف قابلیت بحث و گفتگو و تحقیق دارد در این مورد پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفتگویی با استاد سید محمد جواد مظفری انجام داد و نظر این استاد حوزه علمیه قم را در این مورد جویا شد.

 

نظر حضرتعالی در مورد بحث روابط اجتماعی طلاب چیست؟

د, 10/28/1394 - 23:49

ویژگی خروجی های مطلوب سطوح مختلف حوزه

حوزه سطوح گوناگونی مانند مقدمات، سطح یک و سطح عالی و خارج و تخصصی دارد. حوزه بر اساس سطوح گوناگون خروجی هایی دارد پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در گفتگویی با استاد ابوالقاسم مقیمی حاجی نظرشان را در مورد خروجی های حوزه بر اساس سطوح گوناگون جویا شد.

 

به نظر شما حوزه باید برای سطح یک خروجی های متعدد با ویژگیهای گوناگون تعریف کند یا یک خروجی با ویژگی های مشخص؟ به نظر شما ویژگی خروجی مطلوب پایه ۶ حوزه چیست؟

د, 10/28/1394 - 23:03

دروس آزاد

دروس آزاد و دروس تحت برنامه محور بسیاری از بحث های مطرح شده توسط صاحب نظران حوزوی در سال های اخیر بوده است پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در گفتگویی با استاد رضوانعلی مسیبی نظرشان را در مورد آسیب ها و فواید دروس آزاد در مقایسه با دروس تحت برنامه جویا شد.

 

لطفا بفرمایید دروس آزاد چه سابقه و تاریخچه ای دارند؟

چ, 10/23/1394 - 07:36

تعدد دروس طلاب در پایه های هفت به بالا

در برنامه ریزی که در سال های قبل برای سطح دو حوزه علمیه وجود داشت حجم مطالبی که باید طلاب در هر سال تحصیلی می گذراندند زیاد بود به صورتی که قسمتی از مباحث خوانده نمی شد. در برنامه ای که از دو سال پیش اجرایی شده است این اشکال برطرف شده است اما مساله ای که وجود دارد این که تعداد دروسی که طلاب باید در هر پایه تحصیلی بگذرانند، افزایش پیدا کرده است. پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در گفتگویی با استاد محمد مهدی نبی زاده نظرشان را در مورد تغییرات ایجاد شده در طرح جدید جویا شد.

 

س, 08/12/1394 - 21:34

نشست دوره ای اساتید با ظرفیت بالایی که دارد می تواند برخی مشکلات حوزه را آسیب شناسی کند

اشاره: حوزه های علمیه با این همه سابقه و تاریخ طولانی مهد پرورش عالمان اندیشمندان و فرهیختگان فراوانی بوده است، از ابتدای تشکیل حوزه که به قرون اولیه آغاز غیبت کبرای حضرت صاحب العصر و الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف برمی گردد همواره فقهاء و صاحبنظران فراوانی که علم و عمل را به هم پیوند زده بودند عهده دار تعلیم و تربیت طلاب بوده اند گفتگوی زیر در رابطه با نقش محوری اساتید معظم حوزه در رشد و بالندگی طلاب و تاثیر آن بر رشد معنوی جامعه با استاد مصطفی ابراهیمی به مناسبت آغاز سال تحصیلی تنظیم شده است که مطالب سودمندی از روایات و خاطرات در بر دارد.

 

ي, 06/22/1394 - 22:41

در توصیف شخصیت امام خمینی

آیت الله العظمی اراکی یکی از شخصیت های برجسته و همراه امام خمینی در طول سالهای تحصیل و تدریس و همچنین مبارزه بوده است فلذا خاطرات فراوانی از حضرت آیت الله العظمی اراکی با حضرت امام وجود داشته است گفتگوی زیر که با استاد محمدصادق الهی تنظیم شده است می تواند بازگوی بسیاری از ابعاد شخصیتی امام راحل باشد. وی که نوه دختری آیت الله العظمی اراکی است قطعا خاطرات و نکات مهمی از زندگی سراسر معنویت و اخلاق همراه با مبارزه بنیانگذار کبیر انقلاب در ذهن دارد که می تواند قابل استفاده باشد.

 

اشتراک در RSS - گفتگو علمی