اساتید حلقه وصل طلاب و متولیان هستند، امتیاز دادن به طلاب، به اساتید واگذار شود

استاد سید اصغر سعادت میرقدیم

حوزه واقعا باید امتیاز دهی را به اساتید واگذار نماید یعنی امکانات و زمینه هایی فراهم شود که اساتید بتوانند طلاب خود را تشویق و امتیاز بدهند و این یکی از شؤون ارتباط با طلاب است. مثلا تشویق های مالی می تواند از طریق اساتید صورت گیرد.

 

آیا ارتباط پدر و فرزندی در رابطه علمی استاد و طلبه در زمان قدیم وجود داشته است؟ و آیا در حال حاضر هم در حوزه وجود دارد؟

 

راجع به این سوال باید عرض کنم که این مسئله خودش یک اصل است. این مسئله سند روایی هم دارد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند «أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة» من و علی پدر این امت هستیم. البته پدر علمی و معرفتی و اخلاقی مراد است.  با توجه به این روایت و سند معتبر در این باب، در حوزه های علمیه این می تواند یک اصل باشد. به نظر بنده، با توجه به دغدغه هایی که برخی از علما، اساتید و خود طلاب مطرح می کنند، ما می توانیم متوجه شویم که ارتباط میان استاد و شاگرد به نحو پدر و فرزندی در زمان قدیم، پر رنگ تر بوده است.البته الان هم وجود دارد اما متاسفانه برخی عوامل باعث شده که این رابطه در عصر ما کاهش یابد. اما در زمانهای گذشته چون آن عوامل و آسیب ها کمتر بوده، لذا ارتباط بیشتر بوده است. زمانی که من در مدرسه علمیه لاهیجان تحصیل می کردم، اساتیدمان را به عنوان پدران معنوی حساب می کردیم. مثلا حضرت حجت الاسلام حاج آقا حجت سعیدی پدروار به ما درس می دادند یا مرحوم ادیب لاهیجانی - که لقب ادیب را هم مرحوم شهید بهشتی به ایشان داده بود - با اینکه از نظر علمی در طراز بالا بود به ما صرف میر درس می داد این یعنی یک تواضع معنوی پدرانه. این برخوردها باعث می شود تا طلبه ها هم نشاط علمی پیدا کنند و هم توجه بیشتری به علم کنند ولی در عصر ما به دلیل برخی مسائل معیشتی و اقتصادی و بحران های سیاسی و توسعه حوزه های علمیه و گسترش جمعیت طلاب، باعث شده تا اساتید مجالی پیدا نکنند و یا در این زمینه ها خیلی وقت نگذارند وتا این اصل پدر و فرزندی حفظ شود و بالتبع باعث می شود که برکاتی که این ارتباط داشته کمتر شود.

 

این آثار و برکات این ارتباط چه چیزی می تواند باشد؟

 

وقتی که استادی در حد پدر معنوی بروز می کند احساس امنیت خاطری به طلبه دست می دهد و ارادتی که باید داشته باشد به وجود می آید. این ارادت رفاقت و صمیمیت ایجاد می کند.

 

این صمیمیت باعث ایجاد انس علمی و معنوی می شود و مثل ارتباط انسان با پدر نسبی در خانه است. اگر پدر به فرزندش لطف و محبت داشته باشد، فرزند هر جا که باشد، دلش با پدرش است. یکی دیگر از برکات این است که متعلم دوست دارد تا در کلاس حضور پیدا کند و پدر معنوی خودش را ببیند و از محضرش استفاده کند علت قرار دادن حضور و غیاب در کلاسها به خاطر پر رنگ تر کردن حضور طلاب در کلاسهاست الان طلبه ها بر اساس ساعت در کلاس ها شرکت می کنند و نه بر اساس اینکه استاد را پدر معنوی تلقی بکنند، و تشنه علم باشند. این ارتباط پدر و فرزندی باید اصل باشد و نه سیستم حضور و غیاب.

 

گفته می شود هر درسی پنج مرحله پیش مباحثه، پیش مطالعه، درس ، مطالعه و مباحثه دارد، آیا با این موافق هستید و آیا این در حال حاضر وجود دارد؟

 

در هر کاری، علمی یا غیر علمی اموری دخیل است، مثلا اراده و هدف و برنامه داشتن و تقوای انسان دخیل در موفقیت انسان است و همینطور عاقبت اندیشی، این مراحلی که فرمودید در حال حاضر در حوزه کم رنگ شده است.

 

البته من چهار سال نماینده طلاب بودم و در آنجا در رابطه با این موارد طرحهای بسیاری بررسی کرده ایم، یکی از بحث ها امر آسیب شناسی است که باید جلوتر از این مباحث مطرح شود. باید اساتید و متولیان امر بررسی کنند که چه آسیب هایی باعث شد تا این کارها کمرنگ شود. اینها چیزهایی است که خود طلبه ها که انجامش نمی دهند هم قبولشان دارند، حتی طلبه خوش استعدادی که درس نمی خواند خودش قبول دارد که باید این امور رعایت شود ولی عملا انجام نمی دهد.

 

در قدیم این آسیب ها کمتر بوده است. طلبه ها خاطرشان خیلی جمع بود، این آرامش درونی خیلی نقش دارد. ما در بحث های معنوی می گوییم که«أَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ». دربحث های علمی هم یک آرامشی نیاز است. در قدیم آن آرامش وجود داشت و طلبه ها با خاطری جمع آن مراحل را طی می کردند و واقعا اهتمام و جدیت داشتند البته تذکرات اساتید هم در این زمینه زیاد بود.

 

ما خودمان در آن زمان که طلبه شدیم چون در آن زمان از خیلی از مسائلی که در این زمان وجود دارد فارغ البال بودیم خوب درس می خواندیم. امنیت روحی و ذهنی وقلبی خیلی نقش دارد شما در نظر بگیرید یک خانواده ای که پول و امکانات داشته باشد اما اضطراب هم داشته باشد، زندگی برایش شیرین نیست. این اضطراب و عدم امنیت درونی باعث می شود تا زندگی هر روز برایش تلخ باشد و حتی دچار بیماری شود. حضرت ایت الله زین العابدین قربانی چهل سال پیش کتابی با عنوان بزرگترین بیماری قرن بیستم نوشت که اضطراب باشد و ما الان بالعیان می بینیم. امنیت خاطر برای یک طلبع سرمایه است، اگر بتوانیم برای طلاب امنتیت خاطر ایجاد کنیم بقیه چیزها کم کم می آید.

 

به عنوان مثال در زمانهای قدیم این همه قرض و وام نبود اما الان زیاد شده است. کسی که بدهکار باشد، طلبه ای که ماهی یک میلیون باید وام پرداخت کند، درس را در حاشیه قرار می دهد.

 

آسیب دیگر این است که شغل ها برای طلاب توسعه پیدا کرده است و این شغل ها برای طلبه ها جذابیت دارد. حتی اگر طلبه ای مشکلات مالی هم نداشته باشد به خاطر جاذبه بعضی شغلها ممکن است درس را رها یا حداقل کمرنگتر کند در زمان های قدیم این عنوان های اجتماعی مطرح نبود.

 

در قدیم چون آسیب ها کمتر بود لذا اهتمام طلاب هم بیشتر بود. من یادم است که زمانی که صمدیه می خواندم متنی که قرار بود استاد، فردا تدریس نماید را به دیوار حجره می زدم و شب تا صبح مطالعه می کردم. آنقدر آن مطالب را می خواندم که همه را حفظ می شدم، چون فارغ البال بودم.

 

نکته قابل توجه دیگر که موجب یک نوع آسیب شده است وجود فاصله های طبقاتی بین طلاب است در زمان قدیم طلبه ها، عمدتاً در یک سطح بودند، زمانی که من در طلبه شدم استاد من در سطح خودم بود خدا حفظ کند استاد قنبر مشفق را که واقعا زحمت می کشید هم مدیر بود و هم استاد، ولی از طرفی کار کشاورزی هم می کرد منبر هم می رفت وقتی می دیدم که مدیر مدرسه به سختی زحمت می کشد و از طرف دیگر اساتیدم هم از نظر مادی یک فاصله کمی با من دارند، بین شاگرد ها که هیچ فاصله ای نبود این مسائل موجب می شد راحت تر درس می خواندیم. اما الان این فاصله هایی که وجود دارد خودش یک آسیب است.

 

پس تا زمانی که این علت ها مرتفع نشود آن مسائل و مشکلات همچنان وجود خواهد داشت. و راه حل هم این است که متولیان امر بیشتر توجه کنند تا آسیبها کمتر شود.

 

آیا قبول دارید که طلبه ها افت اخلاقی پیدا کرده اند؟ و فکر می کنید که علت این چه چیزی می تواند باشد؟

 

من همیشه علت یابی را یک اصل می دانم اما متاسفانه در کشور ما بیشتر معلول ها مورد توجه قرار می گیرد. مقام معظم رهبری همیشه به ریشه ها و علل توجه می نماید. درختی که زمانی باردهی زیادی داشت، به مرور باردهی اش کمتر شد، برای اینکه دلیل را بفهمیم نباید به سراغ میوه ها برویم بلکه باید علت ها را پیدا کنیم. حوزه های علمیه درخت تنومندی است که ریشه های بسیار محکمی به عمر بیش از هزار سال دارد. منتها گاهی باردهی اش کم می شود. ما باید در مسائل مختلف به ریشه ها توجه نماییم، اگر ما به اینها توجه نداشته باشیم هیچ وقتی نتیجه نمی گیریم. در بعد اخلاقی گاهی انسان به وحشت می افتد. در بعد اخلاقی باید نگرانی های بیشتری داشته باشیم چون بعد اخلاقی هزاران برابر بالاتر از بعد علمی است. داستانی تاریخی است که در مورد دو عالم است. یکی تا صبح مطالعه می کرد و دیگری بیشتر عبادت می نمود و کمی هم مطالعه می کرد، اما موفقیت علمی عالم دوم بیشتر بود. تا الان در مورد مسائل اخلاقی دچار ضایعه هستیم. البته منحصر به این نیست و درمورد مسائل خانوادگی طلاب هم مشکلاتی وجود دارد.

 

چه راهکارهایی برای حل این مشکلات به ذهن حضرتعالی می رسد؟

 

من یک روایتی از جلد یک الکافی از امام کاظم علیه السلام برای شما می خوانم. حضرت می فرمایند: «وَجَدْتُ عِلْمَ النَّاسِ فِی أَرْبَعٍ أَوَّلُهَا آن تَعْرِفَ رَبَّكَ وَ الثَّانِیَةُ آن تَعْرِفَ مَا صَنَعَ بِكَ وَ الثَّالِثَةُ آن تَعْرِفَ مَا أَرَادَ مِنْكَ وَ الرَّابِعَةُ آن تَعْرِفَ مَا یُخْرِجُكَ مِنْ دِینِكَم» من علم مردم  را در چهار چیز دیدم، اول خداشناسی است، دوم اینکه چه گونه آفریده شدیم و سوم اینکه خدای تعالی چه اراده ای از آفرینش ما نموده است و چهارم اینکه چه چیزهایی انسان را از دین خارج می کند. مشکل امروزی ما را همین حدیث حل می کند. ما باید خداشناسی را عملا و با اخلاص در حوزه های علمیه ترویج کنیم، نه به وسیله بخشنامه.

 

به نظر حضرتعالی رسالت اصلی حوزه های علمیه چیست؟

 

رسالت حوزه های علمیه در سه بعد است که عبارتند از: تعلیم دیگری تهذیب و تربیت و سومی تبلیغ به معنای اعم خودش. این رسالت ماست. یعنی ما هر برنامه ای که تنظیم می کنیم باید در این راستا باشد. استاد در هر سه محور نقش دارد. استاد اگر فقط تعلیم دهد و یا اگر فقط به امور تربیتی بپردازد و یا فقط تبلیغ کند، ناقص است. هر سه رسالت حوزه های علمیه باید متناسب با هم پیش برود. اگر امتیاز دهی فقط بر اساس علم و دانش باشد، غلط است. گاهی متولیان امر در حوزه فقط به یک بخش توجه می کنند. من شاید در کلاس یک بحث فقهی بگویم اما با نکات اخلاقی باید به جنبه تهذبی هم بپردازم. نتیجه این می شود که طلبه ای که این مسائل را از اساتید یاد گرفت می برد و در جامعه پراکنده می کند و نشر می دهد. ناپلئون بناپارت می گوید مادران با یک دست گهواره و با دست دیگر دنیا را تکان می دهند، نقش اساتید هم همینگونه است. همین طلبه ها که پیش اساتید درس می خوانند به جامعه می آیند و نقش هدایت گری دارند.

 

لطفا به ویژگیهای استاد نمونه هم اشاره بفرمائید.

 

در سوره آل عمران آیه 159 آمده است که «فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ آن اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ» این آیه کاملا منطبق با اساتید است. اصل این آیه مربوط به جنگ احد است. یاران پیامبر که از دستور ایشان پیروی نکرده بودند، بعدا پشیمان شدند و از پیامبر صلی الله و علیه و آله و سلم عذرخواهی کردند. پیامبر آنها را بخشید. از این آیه چند مورد از چیز هایی که یک استاد باید در مقابل شاگردانش داشته باشد را می توان به دست آورد.

 

اول نرم خویی است « َبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ» چون نرم خویی رحمت الهی است. محبت معقول یک استاد بسیار اثر گذار است. از این آیه شریفه روش ارتباط یک عالم با افراد مختلف را می توان فهمید. دومین نکته این آیه این است که استاد و رهبر دینی نباید نسبت به افراد مختلف غلیظ القلب و سنگ دل باشد و همچنین نباید خشونت کلامی داشته باشد « وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ». گاهی اوقات در زمان طلبگی با کوچکترین اشکال توسط استاد خرد می شدیم. استاد هم خشونت گفتاری و هم خشونت رفتاری را با متعلم داشت. هر استادی نرم خو باشد و سنگدل نباشد طلبه ها را بیشتر جذب می کند. تندخویی منجر به جدایی است. عالم  دینی و استاد باید اهل عفو باشد و تغافل و تجاهل کند و بگذرد.

 

سومین نکته ای که از این آیه شریفه به عنوان خصوصیت استاد و عالم دینی به دست می آید، استغفار در مقابل لغزشهای مردم است. چون پیامبر هدف بالای دعوت مردم به توحید را در نظر می گیرد، این کارهای آنان را می بخشد. اگر کشور می خواهد موفق باشد باید به روز های اول انقلاب برگردد و برادری و عطوفت و مهربانی دوباره ظهور کند. اگر ما این اصولی که در این آیه شریفه آمده است را رعایت نکنیم، اگر هزاران جلسه درس و صدها موسسه داشته باشیم، دردی را دوا نخواهد کرد.

 

نکات بعدی مستخرج از این آیه به عنوان خصوصیت استاد، مشورت و توکل است.

 

اگر حضرتعالی مطالب و توصیه هایی برای عمیق تر کردن رابطه طلاب و اساتید دارید بفرمائید

 

من نکاتی را به صورت تیتروار خدمت شما عرض می کنم که اعتقاد دارم رعایت آنها می تواند رابطه استاد و شاگرد را بهبود دهد:

 

استاد محور اصلی در آموزش و پرورش است

 

اساتید پدران معنوی و علمی طلاب هستند.

 

شکوفایی حوزه های علمیه در گرو توجه به اساتید است.

 

شاگردان منعکس کننده فضائل و رذائل اساتید هستند یعنی اساتید به این نکته توجه داشته باشند که هر مطلبی رادر کلاس نگویند.

 

علم و اخلاق باید با هم باشد و نباید از هم جدا شوند و تفکیک بین علم و اخلاق خسارت عظیم است نقش هدایتی اساتید باید همیشه وجود داشته باشد.

 

باید توجه داشته باشیم که علم نور است و این یعنی اساتید فقط به این دروس ظاهری و تعداد طلبه ها توجه نکنند، باید نورانیت حاصل گردد. دروس حوزه علوم آل محمدند و این علوم نباید تاریک باشد. باید طوری باشد که طلبه فقط رسائل را نخواند باید در کنار آن نورانیت هم پیدا شود.

 

اساتید باید نکات اخلاقی را به صورت کوتاه و مفید بیان کنند، چون نکات اخلاقی ظرفیت طلبه را بالا می برد. من همیشه در کلاس هایم حدیث می خوانم، حدیث خواندن جزء درس است و  نه جدای از درس. اگر این چیز ها نباشد طلبه باید فقط ورق بزند. اگر امتی با اخلاق باشند، ظرفیت شان بالامی رود.

 

طلاب مهذب با مسئولیت بهتری به درس و بحث می پردازند.

 

حوزه های علمیه باید نقش محوری اساتید را باور کنند.

 

اساتید باید در مورد طلاب رفتارشناسی کنند

 

اساتید نباید تک بعدی باشند، شهید مطهری از تک بعدی بودن بسیار مشمئذ بود.

 

رابطه استاد و شاگرد نباید رابطه صرفا علمی کلاسیک و خشک باشد، بلکه باید به صورت عاطفی و محبت آمیز باشد

 

اساتید حلقه و صل طلاب و متولیان هستند، متولیان باید به این حلقه توجه کنند. طلبه ها نکات خود را به اساتید می گویند و آنها منتقل می کنند اساتید می توانند بخشی از بار مسئولیت را از گردن متولیان بردارند.

 

خوراک فکری طلاب از طریق اساتید تامین می شود.

 

اهداف و وظایف عالیه اساتید محترم و خود طلاب در حوزه باید به صورت یک نمودار تهیه شود و در اختیار همه اساتید و طلاب قرار گیرد.

 

اساتید افسران فکری حوزه های علمیه هستند، بنای فکری طلاب در دست اساتید است

 

بر اساس آموزه های قران کریم کرامت طلاب باید توسط اساتید رعایت شود.

 

با توجه به آیه شریفه هل یستوی اللذین یعلمون و اللذین لایعلمون جایگاه اساتید به خوبی روشن می شود همچنین ما در امتیاز دهی به طلاب در کلاس باید به درس خواندن طلاب توجه داشته باشیم و به طلبه ای که بیشتر درس خوانده است بیشتر توجه کنیم. راههای امتیازدهی به طلاب زیاد است یکی از آنها نمره است حوزه واقعا باید امتیازدهی را به اساتید واگذار نماید یعنی امکانات و زمینه هایی فراهم شود که اساتید بتوانند طلاب خود را تشویق و امتیاز بدهند و به این آیه شریفه عمل کنند و این یکی از شوون ارتباط با طلاب است. مثلا تشویق های مالی می تواند از طریق اساتید صورت گیرد.

 

رکن های اصلی حوزه عبارتند از رهبری، مراجع، علماء، جامعه مدرسین، شورای عالی و اساتید سطوح عالی و پس اساتید سطوح عالی در این حد از اهمیت هستند.

 

اساتید نباید زیاد شغل های گوناگون داشته باشند، این بر ارتباط استاد با طلاب تاثیر منفی می گذارد.

 

معاونت تهذیب باید با اساتید در ارتباط باشند و اساتید می توانند هر ماه یک بسته معنوی به طلاب بدهند اینها خیلی تاثیر گذار است.

 

نقل سنت های پسندیده بزرگان در گذشته برای طلاب در مورد علم و تهذیب و قناعت و مناعت طبع و  سلوک با خانواده و برخی موارد دیگر را برای طلاب بازگو کنیم.

 

پرسش و پاسخ در کلاس باید وجود داشته باشد البته من سوال را از کل کلاس می پرسم و نه از یک طلبه خاص این باعث افزایش تمرکز طلاب می شود.

 

اساتید اگر بخواهند بنیه علمی و اخلاقی را تقویت کنند، کتابهای مفید و سودمند را معرفی کنند.

 

خوش اخلاقی و وقار و تواضع اساتید در طلاب بسیار تاثیرگذار است و اساتید باید از شوخی هایی که دون شانشان است خودداری کنند.

 

اساتید باید به روش های مختلف انگیزه های علمی و معنوی را در طلاب ایجاد کنند.

 

اساتید، طلاب را سربازان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و مدافعان دین و حریم اهلبیت علیهم السلام بدانند، این خیلی می تواند تاثیر گذار باشد.

 

اساتید، طلاب با استعداد را به مراکز حوزوی معرفی نمایند

 

حضور منظم اساتید در کلاس موجب تعلیم نظم به شاگردان و همچنین به حفظ ارتباط پدر و فرزندی کمک می نماید.

 

اساتید بزرگوار در عین حال که باید در مسائل حیاتی و مهم نظام  جمهوری اسلامی و همچنین مسائل مهم جهانی موضعگیری و اظهار نظر نمایند باید از ورود به مسائل حزبی خودداری نمایند، این ارتباط اساتید با طلاب را خدشه دار می کند.

 

اساتید باید نسبت به طلاب احساس مسئولیت نمایند.

 

اخلاق نقش اول را در ارتباط استاد و شاگرد دارد اول و وسط و آخر اسلام اخلاق است و هیچ چیزی بدتر از بداخلاقی نیست.

 

ارتباط چهره به چهره اساتید با طلاب باید زیاد باشد و نباید طلاب با نوار یا تلخیص درس بخوانند.

 

اساتید باید در تدریس مهارت نشان دهند.

 

اساتید با توجه به مشکلاتی و مسائلی که طلاب دارند باید به آنها مشاوره و تذکر بدهند تا برخی از مشکلات طلاب حل شود یعنی بعضی از مشکلات طلاب را پیشاپیش آسیب شناسی کنند تا بتوانند به موقع راه حلهای مناسب را ارائه دهند.

 

اساتید طلاب را به مباحثه و تحقیق تشویق کنند.

 

باید به اختلاف استعداد های طلاب توجه شود.

 

اساتید باید بتوانند اعتماد طلاب را جلب کنند و رازدار طلاب باشند.

 

استاد باید بتواند فهم طلبه را بالاببرد و محفوظات باید در حاشیه باشد.

 

اساتید باید ازعلم و تجربه اساتید دیگر استفاده کنند.

 

اساتید طلاب را به تفکر وادارند. ایجاد و القای تفکر خیلی مهم است. مسئله تفکر هنوز در حوزه رونق ندارد. البته منظورم تفکر در مباحث فلسفی نیست بلکه تفکر همان دعوت قران است که می فرماید «أفلا یتفکرون»

 

درک روحیات طلاب بسیار مهم است استاد باید به اینها توجه کند.

 

اساتید باید از دگم اندیشی جزم گرایی پرهیز کنند و روحیه انتقاد پذیری داشته باشند.

 

معرفی الگوهای علمی برای طلاب که طلبه ها ببینند کسانی که موفق بودند چه سختی هایی کشیدند.

 

توکل و توسل به اهل بیت علیهم السلام برای اساتید خیلی مهم است. خیلی از اساتید مقید بودند که مثلا پنج دقیقه قبل از درس یک ذکر توسلی انجام شود.

 

اساتید باید با مقتضیات زمان آشنا باشند. شاگردان ما طلاب پنجاه سال پیش نیستند، علوم و تکنولوژی تغییر پیدا کردند اطلاعات طلاب بعضا بسیار گسترده است.

 

اساتید باید توجه داشته باشند که آموختن تدریجی انسان را موفق تر می کند تا اینکه همه پایه ها را در یک سال بخواند. تدریجی خواندن و تدریجی فهمیدن اصل است مگر موارد استثنایی مثل بوعلی سینا.

 

ایجاد و حفظ نشاط علمی و معنوی طلاب برای اساتید یک اصل است.

 

عنصر صداقت نقش زیادی در رابطه استاد و شاگرد دارد.

 

مرید پروری ممنوع است قران در سوره آل عمران در آیه 79 می فرماید که « ما كَانَ لِبَشَرٍ آن يُؤْتِيَهُ اللّهُ الْكِتَابَ وَالْحُكْمَ وَالنُّبُوَّةَ ثُمَّ يَقُولَ لِلنَّاسِ كُونُواْ عِبَادًا لِّي مِن دُونِ اللّهِ وَلَـكِن كُونُواْ رَبَّانِيِّينَ بِمَا كُنتُمْ تُعَلِّمُونَ الْكِتَابَ وَبِمَا كُنتُمْ تَدْرُسُونَ» بر این اساس مرید پروری ممنوع است ما باید علما ربانی پرورش دهیم البته علماء ربانی هم مقول به تشکیک است و مراتب دارد.

 

تعهد و وفای به عهد از دیگر موارد است تعهد فقط وفای در قول هایی که به طلبه داده می شود نیست، انضباط در درس و بحث و مطالعه از نمونه های بارز تعهد است.

 

حسن ختام سخنان من ذکر خیری از حضرت آیت الله صالحی مازندرانی است ایشان با اینکه از نظر علوم مختلف اعم از فلسفه کلام ادبیات در حد بالایی بودند با این حال تواضعشان محرز بود عاطفه شان محرز و کامل بود. ایشان همیشه جلوتر از شاگرد در کلاس می نشستند خصوصیت دیگر ایشان دلجویی از طلاب بود به شکلهای مختلف گاهی ایشان برای تهیه دوا و درمان طلاب هم خودشان اقدام می کردند همیشه مشکلات طلاب را حل می کردند یکی از دوستان ما می گفتند چشمان من دچار عارضه ای شده بود که زیاد پلک می زد ایشان سر درس متوجه این مشکل من شدند و بعد از درس ایشان علت امر را جویا شدند بعد دکتری در تهران معرفی کردند و هزینه های درمان را هم تقبل کردند تا به نتیجه رسید خود من هم خاطره ای از ایشان دارم اولین روزی که من به کلاس ایشان رفتم، همین که دیدند یک طلبه جدید هست فورا ایستادند و با من صحبت کردند نام و شهر تولد مرا پرسیدند و از من دلجویی کردند همین امر بسیار در روحیه من مؤثر بود.

 

نکته دیگری هم حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی از ایشان نقل کردند که بسیار جالب بود ایشان می فرمودند زمانی آیت الله صالحی مازندرانی مریض شدند مریضی حادی هم بود و بیهوشی و جراحی در پی داشت ایشان خودشان برای من نقل کردند وقتی که سختی های مشقت باری را طی کردم و بعد از عمل جراحی به هوش آمدم در همان ابتدای به هوش آمدن به عنوان تشکر از ذات اقدس اله با تمام وجود گفتم الحمد لله رب العالمین و در طول عمرم چنین الحمد لله ای نگفته بودم و بعد فرمودند من دوست دارم یک مریضی از همان نوع صعب العلاج دچار شوم و دوباره همان مراحل سخت درمان را طی کنم و دوباره که به هوش آمدم دوباره همان جمله را تکرار کنم که: الحمد لله رب العالمین

و آخر دعوانا أن الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِين/210/52/20

 

نوع مطلب:

د, 03/11/1394 - 19:42

دیدگاه جدیدی بگذارید