استاد نمازی:

ارشاد مردم به طریق هدایت یکی از اهداف بعثت پیامبر اسلام بوده است

خداوند متعال این شخصیت باعظمت را فرستاد تا به ارشاد مردم بپردازد و آنها را دعوت به توحید کند. لذا اولین هدف پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم همین است که مردم در گمراهی نمانند و از پرستش بتهای گوناگون نجات یابند. وی ابراز امیدواری کرد که ان شاء الله بتوانیم از این شخصیت بزرگوار که طبق فرمایش خداوند «اسوه حسنه» اند، پیروی کنیم

 

 

استاد روح الله نمازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، به مناسبت عید مبعث پیامبر گرانقدر اسلام ضمن اشاره به آیه شریفه «هُوَ الَّذِی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولًا مِّنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ وَإِن کَانُوا مِن قَبْلُ لَفِی ضَلَالٍ مُّبِینٍ» (اوست آن کس که در میان بی سوادان فرستاده اى از خودشان برانگیخت تا آیات او را بر آنان بخواند و پاکشان گرداند و کتاب و حکمت بدیشان بیاموزد و آنان قطعا پیش از آن در گمراهى آشکارى بودند.) در ادامه به اختلاف بین فریقین در زمینه تاریخ مبعث پرداخت و گفت: در رابطه با بحث زمان مبعث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بین شیعه و سنی اختلافاتی وجود دارد؛ شیعیان اجماع دارند بر اینکه مبعث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در بیست و هفتم رجب بوده است اما اهل سنت تاریخ های مختلفی را در این باره گفتند؛ از جمله: هفدهم، هجدهم و نوزدهم ماه مبارک رمضان.

 

وی در ادامه به آیات اولیه سوره علق، به عنوان اولین آیات نازل شده بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله پرداخت: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ  خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ  اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ  الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ عَلَّمَ الْإِنْسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ» (بخوان به نام پروردگارت كه (هستى را) آفريد. (او كه) انسان را از خون بسته آفريد. بخوان كه پروردگار تو از همه گرامى‌تر است. او كه با قلم آموخت. آنچه را انسان نمى‌دانست به او آموخت. ) (سوره مبارکه علق 1 تا 5)

 

وی در همین راستا افزود: این آیات در ادامه بحث رسالت و برانگیخته شدن وجود نازنین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بیان می شود.

 

استاد نمازی در ادامه گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: مبعث از «بعث» به معنای برانگیخته شدن است یعنی خداوند متعال وجود نازنین پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را برانگیخت تا مردم را ارشاد کند.

 

وی با اشاره به آیه «هو الذی بعث فی الامیین» خاطرنشان کرد: خداوند متعال پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را در بین کسانی به بعثت رساند که درس ناخوانده اند. اگر چه خود پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم هم درس ناخوانده و امّی از او یاد می شود، اما خداوند متعال علم لدنّی را در اختیار آن بزرگوار می گذارد. شاعر شعر زیبایی را در این باب سروده است: «ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد   دل رمیده ما را انیس و مونس شد     نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت به غمزه مسأله آموز صد مدرّس شد»

 

وی خاطرنشان کرد: پیامبری که امّی بود و علم لدنّی به ایشان اعطا شده بود، از آسمان نیامده بود، بلکه از خود مردم بوده است؛ چنانکه آیه ای از قرآن کریم می فرماید: «قل انما انا بشرٌ مثلکم یوحی الیّ».

 

وی در مقام توضیح بیشتر افزود: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله تنها در دریافت وحی است که متمایز از سایر بشر می باشد؛ رابطه بین خدا و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به واسطه وحی است که نازل می شود و احکام را برای مردم می فرستد.

 

وی در راستای بیان بخشی از هدف بعثت، به ادامه آیه پرداخت؛ آنجا که می فرماید: «یتلو علیهم آیاته» و این تلاوت آیات مقدمه ای است برای دو کاری که در ادامه همین آیه به آن اشاره شده است: «و یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمة»؛ یکی بحث تزکیه نفس است که آنها را هدایت و ارشاد کند و حکمت و کتاب را به آنها تعلیم می دهد. در زمانی که آنها در گمراهی به سر می برند وجود نازنین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم برای این دو امر مهم مبعوث می شوند که طیّ بیست و سه سال این امر مهم را به سرانجام می رسانند.

 

استاد روح الله نمازی در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، گفت: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در جایی می فرماید: «إنی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق»؛ نکته ای که می شود از این حدیث برداشت کرد، آن است که در وهله اول، خود پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم این خصوصیات را دارد و الا: «ذات نایافته از هستی بخش         کی تواند که بود هستی بخش»

 

وی به این آیه شریفه از سوره آل عمران تمسک کرد که فرمود: «فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَ شاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ فَإِذا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ» ([اى پيامبر!] پس به مهر و رحمتى از سوى خدا با آنان نرم خوى شدى، و اگر درشت خوى و سخت دل بودى از پيرامونت پراكنده مى‏شدند بنابراين از آنان گذشت كن، و براى آنان آمرزش بخواه، و در كارها با آنان مشورت كن، و چون تصميم گرفتى بر خدا توكل كن زيرا خدا توكل كنندگان را دوست دارد). (159)

 

وی خاطر نشان کرد:اخلاق حسنه پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم بوده است که مردم به گرد ایشان جمع شدند. خداوند پیامبر عزیز اسلام را رحمت برای عالمیان معرفی می کند: «وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعالَمِينَ» (و تو را جز رحمتى براى جهانيان نفرستاديم.) (سوره مبارکه انبیا 107).

 

استاد نمازی افزود: خداوند متعال این شخصیت باعظمت را فرستاد تا به ارشاد مردم بپردازد و آنها را دعوت به توحید کند. لذا اولین هدف پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم همین است که مردم در گمراهی نمانند و از پرستش بتهای گوناگون نجات یابند. وی ابراز امیدواری کرد که ان شاء الله بتوانیم از این شخصیت بزرگوار که طبق فرمایش خداوند «اسوه حسنه» اند، پیروی کنیم.

 

وی افزود: خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَ الَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَماءُ بَيْنَهُمْ تَراهُمْ رُكَّعاً سُجَّداً يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَ رِضْواناً سِيماهُمْ فِي وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْراةِ وَ مَثَلُهُمْ فِي الْإِنْجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوى‏ عَلى‏ سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ مِنْهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظِيماً» (محمّد، فرستاده خداست و كسانى كه با او هستند بر كافران سرسخت و در ميان خودشان با يكديگر مهربانند، همواره آنان را در ركوع و سجود مى‏بينى كه پيوسته فضل و خشنودى خدا را مى‏طلبند نشانه آنان در چهره‏شان از اثر سجود پيداست، اين است توصيف آنان در تورات، و اما توصيفشان در انجيل اين است كه وجودشان چون زراعتى است كه جوانه‏هاى خود را رويانده پس تقويتش كرده تا ستبر و ضخيم شده، و در نتيجه بر ساقه‏هايش [محكم و استوار] ايستاده است، به طورى كه دهقانان را [از رشد و انبوهى خود] به تعجب مى‏آورد تا خدا به وسيله [انبوهى و نيرومندى‏] مؤمنان، كافران را به خشم آورد. [و] خدا به كسانى از آنان كه ايمان آورده و كارهاى شايسته انجام داده‏اند، آمرزش و پاداشى بزرگ وعده داده است).

 

وی افزود: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به تبع از پروردگار دارای دو حیث «رحمانیت» و «غضب» هستند که البته رحمانیت پروردگار بر غضبش سبقت دارد و هکذا درباره پیامبر اسلام، که آیه مزبور حکایت از این مطلب دارد.

 

وی در همین راستا ادامه داد: رحمت پیامبر اسلام بر مؤمنان است و کفاری که علنا با ایشان دشمنی می کنند، غضب پیامبر را می بینند. قرار نیست که از جانب پیامبری الهی با کفار، منافقین و مسلمانان به یک نحو برخورد بشود؛

 

استاد روح الله نمازی در بخش پایانی گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در مقابل کسانی که دین های مختلف را موجب تفرقه دانسته، از دین دوری می جویند و ملاک اصلی را انسانیت بر می شمرند؛ گفت: این افراد آیا دین دارند؟ اگر جواب مثبت است، هر دینی بایدها و نبایدهایی دارد. آیا می خواهند به کمال الهی برسند؟ اگر می گویند تنها به حیوانیت اکتفا کنند که هیچ؛ اما اگر به دین تن دادند، الگو می خواهند. و نکته در این است که برای رسیدن به کمال انسانیت باید به دینی بگراییم که کاملترین دین باشد. /270/260/21/

پ, 12/29/1398 - 14:54