استاد خانجانی کویخی:

لازمه کامل بودن دین اسلام داشتن سبک زندگی اسلامی است

ممکن است در برخی نظام ­های فکری انسانی که بر مبنای فطرت پاک شکل گرفته باشند، نقاط قوتی در آداب اجتماعی مشاهده شود، اما این نقاط روشن، قادر به پیشبرد بشر به سوی تعالی ابدی نیستند. در آموزه ­های دین اسلام از جزئی ­ترین تا کلی­ ترین نکات برای رشد و اصلاح جامعه مطرح شده است.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد رضا خانجانی کویخی از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم در موضوع «سبک زندگی اسلامی» به گفتگو پرداخت.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ابتدای این گفتگو خاطرنشان کرد: در میان ادیان الهی، اسلام به عنوان خاتم و اکمل ادیان، ارائه کننده کامل­ ترین سبک زندگی است.

 

وی افزود: همه جانبه بودن و در برگرفتن تمامی ابعاد زندگی و از سوی دیگر عقلانی بودن و قابلیت تطبیق آن با جوامع و زمان­ های مختلف از دیگر ویژگی ­های سبک زندگی ارائه شده از سوی اسلام است.

 

استاد خانجانی اضافه نمود: دین اسلام در برگیرنده ابعاد فردی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، خانوادگی و ... است.

 

وی خاطرنشان کرد: ممکن است در برخی نظام ­های فکری انسانی که بر مبنای فطرت پاک شکل گرفته باشند، نقاط قوتی در آداب اجتماعی مشاهده شود، اما این نقاط روشن، قادر به پیشبرد بشر به سوی تعالی ابدی نیستند.

 

این استاد حوزه علمیه قم افزود: در آموزه ­های دین اسلام از جزئی ­ترین تا کلی­ ترین نکات برای رشد و اصلاح جامعه مطرح شده است.

 

وی اضافه نمود: منابعی که در دین اسلام به آنها می­توان برای دست­یابی به سبک زندگی مورد تایید اسلام استناد کرد عبارت است از: قرآن، سنت، عقل و اجماع.

 

استاد رضا خانجانی کویخی در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید افزود: ویژگی متمایز سبک زندگی اسلامی از دیگر سبک های زندگی رابطه­ عمیق آن با مبانی فکری و عقیدتی است.

 

وی افزود: محوریت اساسی توحید در تمام افعال فردی و اجتماعی به گونه ­ای است که قابلیت ایجاد سبک خاص زندگی را بر محور توحید فراهم می­ کند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ­ای می ­فرماید: «توحید صرفا یک نظریه فلسفی و فکری نیست؛ بلکه یک روش زندگی برای انسان ­ها است؛ خدا را در زندگی خود حاکم کردن و دست قدرت ­های گوناگون را کوتاه کردن. لا اله الا الله که پیام اصل پیغمبر ما و همه پیغمبران است، به معنای این است که در زندگی، در مسیر انسان و در انتخاب روش ­های زندگی، قدرت­ های طاغوتی و شیطان ­ها نباید دخالت کنند. اگر توحید در زندگی جامعه­ بشری تحقق پیدا کند، دنیای بشر هم آباد خواهد شد؛ دنیایی در خدمت تکامل و تعالی حقیقی انسان.» سخنرانی آیت الله خامنه ای 2/7/87

 

وی افزود: سبک زندگی اسلامی در حوزه انسان شناختی مبتنی بر سرشت پاک انسان است. بشر در عین حال که از فطرت پاک الهی برخوردار است، هم قابلیت صعود به مراتب اعلی را داراست و هم قابلیت هبوط و سقوط به درکات را در سرشت خویش جای داده است. « فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاها». (شمس8-9.)

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه خاطرنشان کرد: انسان با ضعف ­ها و قوت­هایی به دنیا می­آید، نقاط ضعفی چون عجول، هلوع و جاهل بودن و... و نقاط قوتی چون فطرتی پاک و خداجو و روحی الهی داشتن.

 

وی افزود: انسانی که در کنار بهره ­مندی از فطرتی پاک، عقل نیز روشنگر راه اوست اما انسان تنها با عقل و  فطرت نمی­ تواند در مقابل رهزن­ های فکری و روانی بایستد و نیاز به کمک وحی دارد.

 

استاد خانجانی اضافه نمود: یکی از شاخص ­ترین ویژگی­ های نظام زندگی اسلامی، دوری از افراط، تفریط و توجه به جسم و روح، دنیا و آخرت در کنار یکدیگر است.

 

وی افزود: در آموزه ­های مسیحیت، رهبانیت و دوری از دنیا تجویز می ­شود و در نظام امانیستی و مادی­ گرایی، صرفا زندگی دنیوی مورد توجه قرار می ­گیرد.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در اسلام دنیا مزرعه آخرت است و آخرت تجسم عینی دنیا است. پس مؤمن به فرموده امیرالمؤمنین صلوات الله علیه برای دنیا به گونه ای تلاش می ­کند، گویی هزار سال زنده است و برای آخرت به گونه ­ای آماده می­ شود که همان لحظه آماده مرگ باشد. 

 

وی در ادامه بیان نمود: از جمله توصیه ­های دین اسلام تقسیم اوقات به سه قسمت است؛ در این تقسیم بندی به نیازهای مختلف معنوی، روانی و مادی توجه شده است و رعایت این تقسیم بندی تعادل را به دنبال خواهد داشت.

 

استاد رضا خانجانی کویخی اضافه نمود: چنین برنامه پیشنهادی، تولید کننده سبک زندگی متعادل و انسان ساز است. رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می ­فرمایند: سزاوار است، خردمند ساعات شبانه روز خویش را به چهار بخش تقسیم کند:

  1. بخشی را با خدای خود راز و نیاز کند؛
  2. بخشی را به محاسبه نفس اختصاص دهد؛
  3. بخشی را به آموختن علم و نشستن در محضر عالمان دینی برای استفاده از نصیحت­های دلسوزانه آنان اختصاص دهد؛
  4.  بخشی را به استفاده از لذت ها و کامرانی های مشروع و ممدوح بگذراند. (بحار الانوار، ج1، ص390.)

 

وی خاطرنشان کرد: در سخنی گهربار از امیرالمومنین صلوات الله علیه که در شماره 390 از کلمات قصار نهج البلاغه بیان شده، توصیه شده است، ساعات شبانه روز به سه قسمت تقسیم شود؛

  1.  قسمتی برای ارتباط با خدا،
  2.  قسمتی برای تأمین معاش
  3.  قسمتی برای لذت در غیر حرام.

 

این استاد حوزه علمیه قم اضافه نمود: از جمله تجلیات اندیشه توحیدی، خلوص نیت در اعمال است. توجه به رضایت الهی موجب می­شود تا در فضای جامعه، رضایت یک مولا مدّ نظر تمامی افراد باشد و چنین نگاهی موجب هم بستگی و اتحاد می­شود؛ چرا که نقطه اشتراک اساسی در میان آنها وجود دارد.

 

وی افزود: یکی از آیاتی که به زیبایی می­ تواند بیانگر دیدگاه اسلام در مورد قالب و سبک زندگی باشد این آیه شریفه است: «صِبْغَةَ اللَّهِ‏ وَ مَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ صِبْغَةً وَ نَحْنُ لَهُ عابِدُونَ». (بقره: 138.)

 

استاد خانجانی خاطرنشان کرد: در آیه قبل، سخن از ایمان و اهتدا به واسطه­ آن است و در این آیه شریفه توضیحی است بر زندگی ایمانی؛ که از آن تعبیر به «صبغة الله» یعنی «رنگ ایمان» شده است. در صورت ایمان به خدا و عبودیت الهی و تسلیم در برابر فرامین و آموزه ­های اسلامی، سیستم زندگی افراد بر محوریت ایمان قرار می­گیرد و حضور همه جایی خدا یا به تعبیر قرآن رنگ خدا، نظامی واحد از رفتارهای روزانه را شکل می ­دهد.

 

وی افزود: سبک زندگی نتیجه­ همه انتخاب ­ها و گزینش ­هایی است که شخص نسبت به زندگی خود انجام می­دهد. (گیبنز، سیاست پست مدرنیته، ص103.)

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در بخش پایانی گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: در اسلام نیز انتخاب گری انسان، نقطه­ محوری در حقوق و تکالیف است؛ اما بر اساس تعالیم پیشوایان شیعه، حدّ وسطی از انتخابگری برای انسان محقق است؛ «لا جبر و لا تفویض بل امر بین الامرین» (قاضی نورالله مرعشی، احقاق الحق و ازهاق الباطل، ج 1، ص 415.)

 

وی افزود: در این حوزه انتخابی، انتخاب سبک زندگی نیز جای گرفته است. توجه به عقلانیت در این حوزه انتخابی یکی از ویژگی های ویژه سبک زندگی اسلامی است./270/260/21/

 

پ, 04/19/1399 - 11:06