انوری

مکتب سلیمانی «قسمت دوم»

اگر هدف ما این است که در مسیر امثال شهید سردار سلیمانی قدم بگذاریم، اول باید ببینیم که نسل چگونه کار می کند. نمی شود به هر ترتیب و با هر خواسته ای نطفه تشکیل شود و بعد انتظار داشته باشیم که فرزند، سردار سلیمانی بشود.

 

استاد  ایمان انوری از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به ادامه بحث در موضوع «مکتب سلیمانی» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی در ابتدای گفتگو خاطرنشان کرد: ما در جلسه قبل نگاه اجمالی به مقام شهید سردار سلیمانی رحمت الله علیه داشتیم و از جنبه جهاد اکبر ایشان را مورد بررسی قرار دادیم. نکته ای که از نظر ما بارز بود، جهاد اکبر ایشان بوده است؛ همان جهادی که از نظر معصوم علیه السلام، از جهاد در میدان رزم بالاتر بوده است.

 

وی افزود: نکته دیگری که باید مورد بحث قرار بگیرد آن است که وظیفه ما نسبت به مقام این شهیدان چیست و چه راهکارهایی وجود دارد تا پیام شهدا را به نسل های آینده، که بی خبر از منش و عملکرد شهدا هستند، انتقال دهیم.

 

 

استاد ایمان انوری خاطرنشان کرد: خیلی از افراد، شخصیتِ سردار سلیمانی را از ابعاد مختلف بررسی می کنند ولی به نظر من علاوه بر اینکه این امر یک نحوه روشنگری نسبت به سردار سلیمانی است، نکته مهمتر آن است که چه کنیم تا سردار سلیمانی بشویم؛ شعاری هست که می گویند: «من سردار سلیمانی هستم»؛ چگونه می شود به این مقامات رسید.

 

وی اضافه نمود: من در طی این سلسله بحث ها بر روی این قضیه مانور می دهم که چگونه می توانیم سردار سلیمانی ها را به اجتماع تحویل بدهیم؛ نکته ای که من در نظر گرفتم این است که قدم به قدم در طی چند مرحله بررسی کنیم که شخصیتی مانند سردار سلیمانی چگونه تجلی پیدا می کند.

 

این استاد حوزه علمیه قم ضمن اشاره به گستردگی دامنه این بحث، بیان کرد: اولین قدم آن است که بدانیم این شخصیت ممتاز، در چه خانواده ای تجلّی یافته است. در روایات هم به این نکته بسیار سفارش شده است؛ در زیارت وارث کلام امام صادق علیه السلام را می خوانیم که درباره سیدالشهداء علیه السلام می فرماید:

«بأبي أنت و أمي يا ابن رسول الله أشهد أنك كنت‏ نورا في‏ الأصلاب‏ الشامخة و الأرحام الطاهرة لم تنجسك الجاهلية بأنجاسها و لم تلبسك المدلهمات من ثيابها» (طوسى، محمد بن الحسن، تهذيب الأحكام (تحقيق خرسان) - تهران، چاپ: چهارم، 1407 ق؛ ج ‏6؛ ص 114)

 

وی افزود: این نکته مهمی است که این فرد از چه نسل و آباء و اجدادی پدید آمده است. اگر ما بخواهیم برای نسل های آینده امثال شهید سلیمانی داشته باشیم، باید روی نسل های خودمان کار کنیم. توجه کنیم که نسل ما نسل پاکی قرار گیرد تا توانایی سلیمانی شدن را داشته باشد.

 

استاد انوری خاطرنشان کرد: در این زمینه در آیه قرآن تشبیهی وجود دارد که تشبیه خوبی است:

«أَ لَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ، أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِي السَّماءِ، تُؤْتِي أُكُلَها كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّها، وَ يَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ وَ مَثَلُ كَلِمَةٍ خَبِيثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبِيثَةٍ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الْأَرْضِ ما لَها مِنْ قَرار ....» (إبراهيم: 24-26)

آيا ندانستى كه خدا چگونه مثلى زده است؟ كلمه پاك [كه اعتقاد واقعى به توحيد است‏] مانند درخت پاك است، ريشه ‏اش استوار و پا بر جا و شاخه ‏اش در آسمان است. (24( ميوه ‏اش را به اجازه پروردگارش در هر زمانى مى ‏دهد. و خدا مَثَل ‏ها را براى مردم مى ‏زند تا متذكّر حقايق شوند. (25( و مَثَل كلمه ناپاك [كه عقايد باطل و بى ‏پايه است‏] مانند درخت ناپاك است كه از زمين ريشه ‏كن شده و هيچ قرار و ثباتى ندارد (26)...

 

استاد ایمان انوری در ادامه بیان کرد: ادامه آیات هم مرتبط با این بحث است، اما نسبت به همین آیات شریفه باید گفت: می بینیم که شرع مقدس یک انسان پاک و با تقوا را به شجرة طیبه تشبیه می کند.

 

وی افزود: اولین نکته برای اینکه بتوانیم شجره خوبی داشته باشیم، به گونه ای که بار بدهد و بار خوبی هم بدهد، آن است که به بذرش توجه کنیم که آیا بذر خوب و مناسبی است یا خیر.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم اضافه نمود: اولین قدم برای تشکیل یک شخصیت مانند سردار سلیمانی آن است که ببینیم تحقق چنین شخصیتی در کدام خانواده بوده است. آیات و روایات فراوانی به اهمیت نقش پدر و مادر در تحقق شخصیت یک انسان اشاره می نماید.

 

وی در ادامه بیان کرد: از جمله یکی از روایاتی که خیلی مفصل روی این قضیه تمرکز دارد، روایتی است که شیخ صدوق اعلی الله مقامه الشریف در مجلس هشتاد و چهارم کتاب امالی به آن پرداخته است.

 

استاد ایمان انوری خاطرنشان کرد: بر طبق این روایت نسبتا مفصل، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم به امیرالمؤمنین علیه السلام آموزه هایی را برای تحقق یک نطفه پاک، یادآور می شود.

«حدثنا الشيخ الجليل أبو جعفر محمد بن علي بن الحسين بن موسى بن بابويه القمي رحمه الله قال حدثنا محمد بن إبراهيم بن إسحاق رضوان الله عليه قال حدثنا أبو سعيد الحسن بن علي العدوي‏ قال حدثنا يوسف بن يحيى الأصبهاني أبو يعقوب قال حدثني أبو علي إسماعيل بن حاتم قال حدثنا أبو جعفر أحمد بن صالح بن سعيد المكي قال حدثنا عمرو بن حفص عن إسحاق بن نجيح عن حصيب عن مجاهد عن أبي سعيد الخدري قال:

أوصى رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم علي بن أبي طالب علیه السلام فقال يا علي إذا دخلت العروس بيتك فاخلع خفها حين تجلس و اغسل رجليها و صب الماء من باب دارك إلى أقصى دارك فإنك إذا فعلت ذلك أخرج الله من دارك سبعين ألف لون من الفقر و أدخل فيها سبعين ألف لون [سبعين لونا] من البركة و أنزل عليك سبعين رحمة ترفرف على رأس العروس حتى تنال بركتها كل زاوية من بيتك و تأمن العروس من الجنون و الجذام و البرص أن يصيبها ما دامت في تلك الدار و امنع العروس في أسبوعها من الألبان و الخل و الكزبرة و التفاح الحامض من هذه الأربعة الأشياء

فقال علي علیه السلام: يا رسول الله و لأي شي‏ء أمنعها من هذه الأشياء الأربعة

قال لأن الرحم تعقم و تبرد من هذه الأربعة الأشياء عن الولد و لحصير في ناحية البيت خير من امرأة لا تلد

فقال علي علیه السلام: يا رسول الله فما بال الخل تمنع منه

قال إذا حاضت على الخل لم تطهر أبدا طهرا بتمام و الكزبرة تثير الحيض في بطنها و تشدد عليها الولادة و التفاح الحامض يقطع حيضها فيصير داء عليها

ثم قال: يا علي لا تجامع امرأتك في أول الشهر و وسطه و آخره فإن الجنون و الجذام و الخبل يسرع إليها و إلى ولدها

يا علي لا تجامع امرأتك بعد الظهر فإنه إن قضي بينكما ولد في ذلك الوقت يكون أحول العين و الشيطان يفرح بالحول في الإنسان

يا علي لا تتكلم عند الجماع فإنه إن قضي‏ بينكما ولد لا يؤمن أن يكون أخرس و لا ينظرن أحدكم إلى فرج امرأته و ليغض بصره عند الجماع فإن النظر إلى الفرج يورث العمى في الولد

يا علي لا تجامع امرأتك بشهوة امرأة غيرك فإني أخشى إن قضي بينكما ولد أن يكون مخنثا مؤنثا مخبلا

يا علي من كان جنبا في الفراش مع امرأته فلا يقرأ القرآن فإني أخشى أن ينزل عليهما نار من السماء فتحرقهما

يا علي لا تجامع امرأتك إلا و معك خرقة و مع أهلك خرقة و لا تمسحا بخرقة واحدة فتقع الشهوة على الشهوة فإن ذلك يعقب العداوة بينكما ثم يردكما إلى الفرقة و الطلاق

يا علي لا تجامع امرأتك من قيام فإن ذلك من فعل الحمير و إن قضي بينكما ولد كان بوالا في الفراش كالحمير البوالة في كل مكان

يا علي لا تجامع امرأتك في ليلة الفطر فإنه إن قضي بينكما ولد لم يكن ذلك الولد إلا كثير الشر

يا علي لا تجامع امرأتك في ليلة الأضحى فإنه إن قضي بينكما ولد يكون له ست أصابع أو أربع أصابع

يا علي لا تجامع امرأتك تحت شجرة مثمرة فإنه إن قضي بينكما ولد يكون جلادا قتالا عريفا [أو عريفا]

يا علي لا تجامع أهلك في وجه الشمس و تلألئها إلا أن يرخى ستر فيستركما فإنه إن قضي بينكما ولد لا يزال في بؤس و فقر حتى يموت

يا علي لا تجامع أهلك بين الأذان و الإقامة فإنه إن قضي بينكما ولد يكون حريصا على إهراق الدماء

يا علي إذا حملت امرأتك فلا تجامعها إلا و أنت على وضوء فإنه إن قضي بينكما ولد يكون أعمى القلب بخيل اليد

يا علي لا تجامع أهلك في النصف من شعبان فإنه إن قضي بينكما ولد يكون مشوما ذا شامة في وجهه

يا علي لا تجامع أهلك في آخر درجة منه [من الشهر] إذا بقي منه يومان فإنه إن قضي‏ بينكما ولد يكون عشارا أو عونا للظالم و يكون هلاك فئام من الناس على يديه

يا علي لا تجامع أهلك على سقوف البنيان فإنه إن قضي بينكما ولد يكون منافقا مرائيا مبتدعا

يا علي و إذا خرجت في سفر فلا تجامع أهلك تلك الليلة فإنه إن قضي بينكما ولد ينفق ماله في غير حق

و قرأ رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم‏ «إن المبذرين كانوا إخوان الشياطين»‏

يا علي لا تجامع امرأتك إذا خرجت إلى سفر مسيرة ثلاثة أيام و لياليهن فإنه إن قضي بينكما ولد يكون عونا لكل ظالم عليك

يا علي عليك بالجماع ليلة الإثنين فإنه إن قضي بينكما ولد يكون حافظا لكتاب الله راضيا بما قسم الله عز و جل

يا علي إن جامعت أهلك في ليلة الثلاثاء فقضي بينكما ولد فإنه يرزق الشهادة بعد شهادة أن لا إله إلا الله و أن محمدا رسول الله و لا يعذبه الله مع المشركين و يكون طيب النكهة من الفم رحيم القلب سخي اليد طاهر اللسان من الغيبة و الكذب و البهتان

يا علي و إن جامعت أهلك ليلة الخميس فقضي بينكما ولد فإنه يكون حاكما من الحكام أو عالما من العلماء و إن جامعتها يوم الخميس عند زوال الشمس عن كبد السماء فقضي بينكما ولد فإن الشيطان لا يقربه حتى يشيب و يكون فهما و يرزقه الله السلامة في الدين و الدنيا

يا علي فإن جامعتها ليلة الجمعة و كان بينكما ولد فإنه يكون خطيبا قوالا مفوها و إن جامعتها يوم الجمعة بعد العصر فقضي بينكما ولد فإنه يكون معروفا مشهورا عالما و إن جامعتها في ليلة الجمعة بعد صلاة العشاء الآخرة فإنه يرجى أن يكون لكما ولد من الأبدال إن شاء الله

يا علي لا تجامع أهلك في أول ساعة من الليل فإنه إن قضي بينكما ولد لا يؤمن أن يكون ساحرا مؤثرا للدنيا على الآخرة يا علي احفظ وصيتي‏ هذه كما حفظتها عن جبرئيل.»

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به على بن ابى طالب علیه السلام چنين سفارش كرد:

اى على چون عروس را به خانه تو می آورند، وقتى نشست كفش او را بكن و پايش را بشو و آبش را بدر خانه ‏ات بريز كه وقتی چنين بكنى، خدا از خانه ‏ات هفتاد هزار رنگ فقر را ببرد و هفتاد هزار رنگ بركت در آن در می آورد و هفتاد هزار رحمت بر تو فرو می فرستد كه بر سر عروس می چرخد تا بركت آن به هر گوشه خانه‏ ات برسد و خدا عروس را از جنون و خوره و پيسى امان می دهد كه به او می رسند تا در آن خانه است؛

و عروس را تا يك هفته از دوغ و سركه و گشنيز و سيب ترش منع كن.

على علیه السلام گفت: يا رسول الله چرا او را از اين چهار چيز منع كنم؟

فرمود: چون رحم از اين چهار عقيم می شود و اولاد نمی آورد و حصير كف خانه از زن نازاد به است.

على علیه السلام گفت: چطور سركه از او منع بكند؟

 فرمود: چون بر سركه حائض بشود، هرگز به طور کامل پاك نمی شود، و گشنيز حيض را در درون او بر می انگيزد و زايش را سخت می كند و سيب ترش حيض را می بندد و مايه درد می شود.

سپس فرمود: اى على با زنت اول و ميانه و آخر ماه مجامعت نكن كه ديوانگى و خوره و گيجى به او می شتابند و به فرزندش،

 بعد از ظهر جماع نكن كه اگر فرزندى آوريد، قيچ می شود و شيطان به قيچى انسان شاد است.

 در زمان جماع سخن نگو كه اگر فرزندى شود، از گنگى در امان نيست.

 مبادا كسى به فرج زنش نگاه کند و بايد وقت جماع ديده بر هم بگذارد؛ زيرا نظر به فرج، مايه كورى فرزند است.

اى على با زنت به عشق زن ديگرى مجامعت نكن كه مي ترسم اگر فرزندى شود، مخنث و زن منش و گيج می شود،

هر كه با زن خود در بستر جنب است، قرآن نخواند كه مي ترسم آتشى از آسمان فرود آيد و هر دو را بسوزاند،

اى على جماع مكن جز آنكه خودت دستمالى داشته باشى و زنت دستمال ديگر با يك دستمال خود را پاك نكنيد كه شهوت بر شهوت افتد و مايه دشمنى است ميان شما و شما را به جدائى و طلاق كشد.

ايستاده جماع مكن كه كار خرها است و اگر فرزندى شود، در بستر می شاشد؛ مانند خر كه در هر جا می شاشد.

 در شب فطر جماع مكن كه اگر فرزندى شود بسيار بد باشد،

 در شب عيد قربان جماع مكن كه فرزند شش انگشت آيد يا چهار انگشت،

 زير درخت بار دار جماع مكن كه فرزند جلاد و آدمكش و كدخدا آيد،

 در برابر پرتو آفتاب جماع مكن، مگر با روپوش بر هر دوان كه اگر فرزند شود، در سختى و فقر باشد تا بميرد،

ميان اذان و اقامه جماع مكن كه فرزند خونخوار آيد

اى على چون زنت آبستن باشد بي وضوء با او جماع مكن كه فرزند كوردل و بخيل آيد،

در نيمه شعبان جماع مكن كه فرزند شوم و با خال چهره آيد،

 در آخر ماه دو روز از آن مانده جماع مكن كه فرزند گمركچى‏ و معاون ظالم آيد و جمعى از مردم به دستش هلاك شوند؛

 بر سر پشت بام ها جماع مكن كه فرزند منافق و رياكار و بدعت‏ گذار آيد؛

 چون قصد سفر دارى در شب جماع مكن كه فرزند ولخرج آيد؛

 رسول خدا اين آيه را خواند (سوره اسراء- 30) براستى مبذرين برادران شياطين باشند،

چون در سفرى رفتى تا سه شب و روز جماع مكن كه فرزند معاون هر ظالم بر تو آيد،

اى على شب دوشنبه ملازم جماع باش كه اگر فرزندى آيد، حافظ قرآن و راضى به قسمت خدا باشد.

 اى على اگر شب سه شنبه جماع كنى و فرزندى آيد، پس از شهادت به شهادتين شهادت روزيش باشد و خدا با مشركانش كيفر نكند و بوى دهانش خوش باشد و رحم دل و با سخاوت و پاك زبان از غيبت و دروغ و بهتان است،

اگر شب پنجشنبه جماع كنى و فرزندى آيد، حاكمى از حكام گردد يا عالمى از علماء؛

 در روز پنجشنبه ظهر هنگام كه آفتاب در وسط آسمان است، فرزند كه آيد تا پير شود شيطان به او نزديك نگردد و با فهم باشد و در دين و دنيا سلامت روزيش گردد،

در شب جمعه باشد و فرزند آيد، سخنور و گويا و زبان آور شود

 و در روز جمعه پس از عصر باشد و فرزند آيد معروف و مشهور و دانشمند گردد در شب جمعه بعد از نماز عشاء باشد، اميد فرزندى مي رود كه از ابدال باشد ان شاء الله،

اى على در ساعت اول شب با زنت جماع مكن كه اگر فرزندى شود، بسا باشد جادوگر و دنيا طلب در آيد،

اى على اين سفارش من را بياد نگهدار، چنانچه من از جبرئيل نگهداشتم.

 

 

استاد ایمان انوری در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید خاطرنشان کرد: متأسفانه مشکلی که ما با آن مواجه هستیم و زیاد بر روی این رفتار سرمایه گذاری نشده است، این است که در این موارد از مطرح کردن این مسائل خودداری می شود.

 

وی افزود: باید روی این روایات تمرکز بشود. همان طور که در این روایت مفصل دیدیم، به بخش های مختلفی پرداخته شده است، از جمله اینکه اگر نطفه در روز سه شنبه تشکیل شود، آن نطفه شهیدی از شهدا می شود.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: اگر هدف ما این است که در مسیر امثال شهید سردار سلیمانی قدم بگذاریم، اول باید ببینیم که نسل چگونه کار می کند. نمی شود به هر ترتیب و با هر خواسته ای نطفه تشکیل شود و بعد انتظار داشته باشیم که فرزند، سردار سلیمانی بشود.

 

وی اضافه نمود: اولین قدم در اینجا است؛ این مرحله، خشت اول است و مهمترین نکته همین است و باید دانست:

خشت اول چون نهد معمار کج ٍ

تا ثریا می رود دیوار کج

 

استاد انوری خاطرنشان کرد: شخصی که از نظر نطفه مشکلی نداشته باشد، مقتضی لازم برای گرایش به امور مثبت را دارد؛ حال که این مقتضی موجود است، می ماند که چه شرایطی برایش فراهم بشود و موانع از جلوی پایش برداشته شود، ولی شخصی که در انعقاد نطفه نطفه رعایت های لازم را نداشته باشد این چنین نمی شود، مثلا بیان شد که اگر فلان کار را کنید، بچه ظالم و خون ریز می شود، شخصی که نطفه اش به این شکل تحقق پیدا کند، برای خوب شدن بسیار سختی باید بکشد، از راه های مختلف فرهنگ سازی و کلاس و استاد اخلاق و ... است که باید بتواند بر آن عیوب غلبه پیدا کند تا مقتضی لازم را کسب نماید.

 

وی تأکید کرد: اگر بتوانیم که نطفه را در ابتدا با آن دستوراتی که اهل بیت علیهم السلام به ما بیان کرده اند که باید آنها را به صورت مناسب تحقق بخشیم، گام اول می شود تا امثال سردار سلیمانی را تحویل دهیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: پیشنهاد داشتم تا امثال این روایات به صورت کتابچه هایی جمع آوری شود و در مکان های مناسب مانند محل آزمایش خون و یا مکان های برای درمان باروری به افراد داده شود تا بتوانند به این امور آشنا شوند.

 

وی افزود: آشنایی جوان ها با این امور علاوه بر این که بسیاری از مشکلات اقتصادی را از روی دوش افراد و حتی جامعه بر می دارد، امر حکومت داری را برای حاکمان آسان تر خواهد کرد و مردم را راحت تر به سمت اهداف انقلاب هدایت می کند، چرا که با افرادی روبرو خواهیم بود که به واسطه رعایت اینگونه روایات اقتضا و گرایش به گناهان و ظلم در آنها کمتر است.

 

استاد ایمان انوری خاطرنشان کرد: بیان شد که نخستین گام برای تربیت افرادی در تراز شهید حاج قاسم سلیمانی رحمت الله علیه، رعایت نکات دینی در زمان تشکیل نطفه است؛ و گام های بعدی مربوط به بعد از ولادت فرزند است تا ان شاء الله این هدف مهم تحقق بیابد.

/270/260/20/

 

 

د, 11/27/1399 - 23:05