استقامت و پایداری امام صادق، اصل اسلام را حفظ کرد/ توصیه های امام صادق در اداره امور اخلاقی و اجتماعی مسلمین

به ما گفتند آبرو، امانت الهی است؛ مثل جان، بعد فرمود راه آبروریزی و یکی از مصادیق آبروریزی و یکی از مصادیق ذلّت نفس که حرام است این است که انسان سِمتی را قبول کند که نتواند آن را اداره کند. اگر شما می‌بینید در کشوری کسی سِمتی دارد و نمی‌تواند آن را اداره کند این کار می‌شود معصیت.

 

ي, 04/17/1397 - 12:45

آقايان و خانم‌ها اگر می‌خواهيد امام صادق از شما راضی باشند بايد کتاب‌های دينی در احکام و اخلاق و اعتقادات، مطالعه داشته باشيد

کسی را داريم به نام ابن ابی‌عمير که تاجر بود و به جرم شيعه‌گری او را گرفتند و هفت سال در زندان بود. بيست و يک هزار تازيانه به تناوب به او می‌زدند. يعنی عصر به عصر برای تماشا او را در ميان مردم می‌آوردند و تازيانه می‌زدند تا غش می‌کرد، به جرم اينکه فرهنگ تشيع را به شما داده است. اگر روز قيامت ابن ابی‌عمير از شما بپرسد من اين صدمات را خوردم و هرچه توانستم فرهنگ تشيع را به شما دادم، حال شما چه کرديد؟!

 

ي, 04/17/1397 - 12:30

مراسم شهادت حضرت امام جعفر صادق و واقعه جانسوز مدرسه فیضیه برگزار می شود

مراسم سالروز شهادت امام صادق سلام الله علیه و خاطره جانسوز واقعه مدرسه فیضیه، ۱۸ تیرماه در این مدرسه مبارکه برگزار می شود.

 

ي, 04/17/1397 - 11:23

محورهای اصلی فعالیت های علمی امام صادق

اگر سه محور اساسی تخصصی سازی حوزه ها در تمام شاخه های علوم انسانی، پژوهش محوری و فرامذهبی بودن حوزه ها را از مکتب امام صادق علیه السلام دریافت کنیم و آن را در جامعه خودمان جاری و ساری کنیم و مسئولین حوزه هم در این زمینه تلاش کنند یک مقدار به مکتب ایشان نزدیک خواهیم شد.

 

چ, 04/28/1396 - 14:19

دانشمندان مختلف اسلامی نسبت به علم و تقوای بی نظیر امام صادق اقرار دارند

استاد سید مهدی موسوی

دانش معصومین علیهم السلام تصویری آشکار از اتصال و ارتباط این بزرگواران با خداوند متعال است و همین امر باعث می شود که این باور در ضمیر ما جای بگیرد که خداوند به آنها الهام می کند چرا که علم خداوند لا یتناهی است و اینها متصل به آن منبع الهی هستند لذا در توان ما نیست که برای دانش آنها حد و مرزی قائل شویم همچنان ما نمی توانیم صفت کلی برای دانش آنها پیدا کنیم چرا که ما می دانیم مفاهیم معمولی که انسان در حیات روزمره خود با آنها سروکار دارد نمی تواند تمام دانش و بینش و شناخت آنها را در خودش جای دهد زیرا امامان معصوم علیهم السلام و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و برخ

چ, 04/28/1396 - 12:01

بیان روایاتی در مورد سیره عملی امام صادق

استاد مهدی مسجد جامعی

راوی نقل کرده است که امام صادق علیه السلام در زمانی که نرخ و قیمت ها در مدینه بالا رفته بود به من فرمودند: «چقدر غذا و آذوقه داریم.» عرض کردم: «آن مقدار آذوقه داریم که چندین ماه برای ما کفایت می کند.» حضرت فرمود: «آن را ببر و بفروش.» عرض کردم: «در مدینه مواد غذایی نیست اگر آنها را بفروشیم بعد چه باید کرد؟» حضرت فرمودند: «همان کاری که همه مردم می کنند ما هم انجام می دهیم و غذای هر روز را همان روز می خریم» و سپس فرمودند: «غذای عیال من را نیمی از گندم و نیمی از جو قرار دهید زیرا خدا می داند که من می توانم آنها را از گندم تنها غذا دهم ولی دوست دارم که مرا خداوند در

چ, 04/28/1396 - 11:30

امام صادق منادی پیوند ناگسستی قرآن و عترت هستند

استاد سید طه موسوی

امام صادق علیه السلام قصد داشتند جامعه را اصلاح کنند اما ابزار و ادوات این اصلاح وجود نداشت اما امروز که در جامعه ما این امکان وجود دارد وظیفه علما و دانشمندان و روحانیون و مراجع معظم ما این است که این جهاد علمی را در سنگر فرهنگی ادامه دهند و نگویند که امروزه این کارها سخت است چون هیچ سختی به اندازه سختی دوران امام صادق علیه السلام نبود و توهین هایی که به ایشان کردند به هیچ احدی نکردند.

 

چ, 04/28/1396 - 09:31

دعاهای امام صادق در هنگام سختی ها و بلاها را در بین مومنین ترویج دهیم

استاد محمد معروفی

دعاهای امام صادق علیه السلام در زمان سختی ها و بلاها قابل تامل است و باید در بین مومنین آنها را رواج دهیم چون ائمه علیهم السلام در سختی ها و بلاها یک سری دعاها و اعمال را سفارش کردند تا مومنین از سختی خارج شوند.

 

چ, 04/28/1396 - 08:37

اوصاف امام صادق و شیعیان آن حضرت

استاد سید محمد میرهاشمی

حضرت صادق علیه السلام می فرمایند: «شیعیان سه دسته هستند یک گروه به وسیله ما زینت پیدا می کنند و ما را وسیله عزت و آبروی خودشان قرار می دهند یک گروه هم ما را وسیله درآمد زندگی دنیایی خودشان قرار می دهند و از این طریق زندگی می کنند و گروهی هم به سوی ما هستند با امنیت ما آرامش پیدا می کنند و با ترس ما ترسان هستند در برابر جفاکاران خودنمایی ندارند اگر پنهان باشند کسی سراغ آنها را نمی گیرد و اگر آشکار باشند به آنها اعتنا نمی شود این گروه به حقیقت شیعیان واقعی و راهنمایان مردم هستند.»

 

چ, 04/28/1396 - 07:58

مکتب جامع شیعه به واسطه تلاش های خستگی ناپذیر امام صادق پدید آمد

امام صادق علیه السلام با توجه به شرایط به دست آمده توانستند دانشگاه جعفری را تاسیس کنند و به واسطه آن این هدف ها را محقق کردند مکتب شیعه را سازماندهی کردند شاگردان بسیاری را در ابعاد مختلف پرورش دادند توجه مردم را به اهل بیت علیهم السلام جلب کردند و معارف اهل بیت علیهم السلام را بدین وسیله منتشر کردند و این دانشگاه تا به حال متلالأ است و ریشه حوزه های علمیه شیعه است.

 

اشتراک در RSS - امام صادق علیه السلام