استاد حجازی:

پایان بخش بعثت پیامبر اکرم ظهور حجت ابن الحسن العسکری است

پایان بعثت ظهور حجت ابن الحسن العسکری عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌باشد که مبعث پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم را به پایان می رساند و این یعنی نتیجه بخشیدن به تمام زحمات پیامبران خدا و به خصوص پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم.

 

 

 استاد حجازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در رابطه با بعثت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم گفت: یکی از معجزات پیامبر را می توان بعثت پیامبر در شبه جزیره عربستان دانست، همانطور که قرآن کریم یکی از معجزات بزرگ پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است و یکی از معجزاتی که در چشم مردم از معجزات بزرگ ایشان است تکیه دادن بر درخت خشکیده ای بود و آن درخت سبز شد.

 

وی افزود : بنابراین می توان گفت بعد از قرآن کریم یکی از معجزات بزرگ پیامبر اسلام صل الله علیه و آله و سلم بعثت ایشان در زمان و مکانی است که پر از گناه، جهالت، فتنه و آشوب است. این یک معجزه است که در چنان وضعیتی آن حضرت بتوانند دین خدا را تبلیغ  کنند.

 

استاد حجازی در ادامه تشریح کرد:  بعثت یعنی برانگیخته شدن عقل در میان جهل و خرافه و یا به عبارت دیگر برانگیخته شدن احساسات و عواطف در مقابل کشتار و زنده بگور کردن نوزادان دختر و حتی می شود در یک کلام گفت مبعث یعنی مرگ جهالت و شرارت.

 

وی اینگونه ادامه داد: اما اگر بخواهیم هدف از بعثت را در یک جمله خلاصه کنیم؛ می توانیم بگوییم دعوت به توحید. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در 27 رجب مبعوث شدند که دعوت به توحید بکنند، توحید یک روش زندگی است و در واقع دعوت ایشان به توحید یعنی سوق دادن بشریت به سمت سعادت.

 

وی افزود: همانگونه که در روایت است: «قال رسوالله صل الله علیه و آله و سلم: إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ» من مبعوث شدم تا بهترین اخلاق ها را برای جامعه به ارمغان بیاورم و این موضوع را می توان نه به عنوان یک نظریه بلکه به عنوان یک عملکرد خارجی برای سعادت انسان‌ها دانست و اگر توحید واقعی جامعه در زندگی انسان ها به کار بسته شود؛ نتیجه آن سعادت دنیوی و اخروی انسان ها است.

 

وی خاطرنشان کرد : اما بعثت سه بخش دارد که اول مقدمه، دوم فروع و سوم پایان بعثت است. دوران مقدمه بعثت همان دوران کودکی، نوجوانی و جوانی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است که دوران زمینه‌ساز بعثت زندگی شخصی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و زندگی اجتماعی آن حضرت بود که لقبی همچون محمد امین توسط مردم به اشان داده شد و می‌توان این نکته را مقدمه بعثت یا همان دوران آماده‌سازی بعثت نامگذاری کرد.

 

 

استاد حجازی با اشاره به آیه شریفه قرآن گفت: در آیه شریفه 107 سوره مبارکه انبیاء این گونه آمده که:  «وَ ما اَرْسَلْناکَ اِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمینَ» و ما تو را جز به هدف مهر و دوستى براى جهانیان نفرستادیم. و این یعنی خداوند متعال به نوعی پیامبر را تربیت نموده که باعث می‌شود؛ مردم لقب محمد امین را به ایشان داده و آن حضرت رحمت را برای مردم به ارمغان آورده اند.

 

وی اینگونه ادامه داد : اما شروع بعثت در همان ۲۷ رجب و با آیه شریفه: «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ» بود و ادامه این بحث را می‌توان در آیه دیگری از قرآن کریم دنبال کرد: « قُلْ هذِهِ سَبيلي أَدْعُوا إِلَى اللهِ عَلى بَصيرَةٍ أَنَا وَ مَنِ اتَّبَعَني وَ سُبْحانَ اللهِ وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِكينَ» بگواين راه من است! من و پيروانم، با بصيرت كامل، به‌سوى خدا دعوت مى‌كنيم. منزّه است خدا! و من از مشركان نيستم .یعنی تو که مبعوث شدی حال باید از طریق حکمت و موعظه مردم را به توحید و خدا پرستی دعوت کنی.

 

 وی در این باره گفت: اما پایان بعثت ظهور حجت ابن الحسن العسکری عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌باشد که مبعث پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم را به پایان می رساند و این یعنی نتیجه بخشیدن به تمام زحمات پیامبران خدا و به خصوص پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم.

 

 وی در ادامه توضیحات این چنین بیان داشت: اما وظیفه ما این است که مبعث و در اصل رفتار پیامبر اسلام صل الله علیه و آله و سلم را سیره و الگوی اعمال و رفتار خود قرار بدهیم همانند شجاعت ایشان. حضرت علی علیه السلام که درب خیبر را از جا می کنند فرمودند: در زمانی که ما در جنگ نیاز به امید بخشیدن و تجدید قوا داشتیم؛ خدمت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم مشرف می شدیم. این موضوع نشان از شجاعت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است و این موضوع را می توان به عنوان اولین درس از سیره پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در نظر گرفت.

 

وی خاطرنشان کرد : اما درس دوم گذشت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است و این معروف است در زمانی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم مکه را فتح نمودند و با قدرتی که آن حضرت در مکه داشتند؛ می توانستند بسیاری را مجازات کنند در حالی که ما می بینیم آن حضرت ابوسفیان ها را به گونه‌ای بخشیدند و این مطلب برای ما باید یک الگو و سرمشق از گذشت باشد.

 

وی دررابطه با سومین درس از سیره پیامبر گرامی اسلام صل الله علیه و آله وسلم اضافه کرد:اما سومین درسی که می توان از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم دریافت؛ عبادت ایشان است همان گونه که در روایات این چنین آمده که آن حضرت بسیاری شب ها را تا سحرگاهان به عبادت مشغول بودند.

 

استاد سید محمد حجازی در ادامه بحث راجع به این موضوع اشاره داشت : چهارمین درسی که می‌توان از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم آموخت حسن خلق آن حضرت می باشد اینچنین که در روایت است: «الْمُؤْمِنُ بِشْرُهُ فِي وَجْهِهِ وَ حُزْنُهُ فِي قَلْبِهِ». مؤمن را شادمانى در چهره و اندوه در دل است. یا بالاتر از این در قرآن کریم سوره مباره قلم آیه 4 آمده است: « وَإِنَّكَ لَعَلَى خُلُقٍ عَظِيمٍ»و براستی که تو بر سجایای اخلاقی بزرگی(استوار) هستی لذا این موضوع دلالت بر خلق نیک پیامبر صل الله و علیه و آله دارد.

 

وی با اشاره به آیه شریفه 159 در سوره مباره آل عمران اعراض داشت: «فَبِمَا رَحْمةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ». به مرحمت خدا بود که با خلق مهربان گشتی و اگر تندخو و سخت‌دل بودی مردم از گِرد تو متفرق می‌شدند، پس از (بدیِ) آنان درگذر و برای آنها طلب آمرزش کن و (برای دلجویی آنها) در کارِ (جنگ) با آنها مشورت نما، لیکن آنچه تصمیم گرفتی با توکل به خدا انجام ده، که خدا آنان را که بر او اعتماد کنند دوست دارد.

این مطالب نشان دهنده از خلق خوش پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم دارد.

 

 این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: اما نکته دیگر در رابطه با درسی که می توان از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم آموخت دوری از تشریفات است و متأسفانه مردم به طرف تشریفات روی آورده اند در حالی که ما می‌بینیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در زندگی شخصی خودشان بی آلایش و مردمی بودند به گونه ای که اگر در جمعی کسی ایشان را نمی شناخت سوال می‌کرد که کدام یک از شما پیامبر خدا می باشید و این نشان می داد پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم تا چه حد مردمی و دور از تشریفات بودند.

 

 وی در انتهای سخنان خود به عنوان نکته آخر بیان داشت: آخرین نکته اینکه عید غدیر را شیعیان جشن می گیرند و این نکته قابل ذکر است که حتی عید مبعث را هم شیعیان جشن بگیرند و این درست است که مسلمانان دیگر هم به مبعوث شدن پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم ایمان دارند اما این موضوع چون به شکلی که باید بزرگ داشته نمی شود؛ عید مبعث به لحاظ زمانی و مختصات متعلق به شیعه است و انشاالله این عید بزرگ و سعید که بر تمام شیعیان مبارک باشد./280/260/21

 

ي, 01/03/1399 - 16:48