استاد شفیعی مطرح کرد؛

امامت و ولایت «قسمت ششم»

«امام» یعنی مقصود و هدف. بدین جهت باید همواره ارتباط ما با ولیّ خدا برقرار باشد تا پندار، گفتار و کردارمان در هر سه حوزه اُصول، فروع، اخلاق، جهتِ روشن پیدا کند و دارای روح، عمق، محتوا و مغز بشود.

 

استاد محمد حسن شفیعی از اساتید حوزه علمیه قم در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به ادامه بحث در موضوع «امامت و ولایت» پرداخت.

 

این استاد درس خارج حوزه در پنج قسمت گذشته از گفتگو به بیان «ادلّۀ لزوم معرفت و شناخت امام» پرداخت و در قسمت ششم از این گفتگو در قالب دو مطلب، به بیان «اهمیت معرفت و شناخت» و همین طور «زمینه ساز بودن برای وحدت» اشاره نمود و در انتها به بیان کتاب هایی در بیان فضایل اهل بیت علیهم السلام پرداخت.

 

مطلب دوم: اهمّیّت معرفت و شناخت

استاد شفیعی در بخش نخست به بیان «اهمیت معرفت و شناخت» پرداخت: چه در محیط‌ های نظامی چه در محیط‌ های علمی و چه در دیگر محیط‌ ها، شور، حرکت، نشاط و فعّالیت خوب است؛ ولی در صورتی که همراه با شعور و معرفت و تعقّل و تدبّر باشد.

 

وی افزود: اگر معرفت و تعقّل نباشد آدمی، در واقع حیوانی خواهد بود که فعّالیت ‌های نظامی او مانند گرگی درنده خواهد بود که أعمال تروریستی کور انجام می‌دهد و صدها زن، کودک، پیر و جوان را به قتل می‌رساند تا به بهشت برود! و بیان و بنان و فعّالیت‌های علمی او نظیر وهّابی ‌ها و رهبران فکری آنها خواهد بود که برای بازداشتن مردم از مکتب اهل بیت علیهم السلام صد‌ها جلد کتاب می ‌نویسند!

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: «امام» یعنی مقصود و هدف. بدین جهت باید همواره ارتباط ما با ولیّ خدا برقرار باشد تا پندار، گفتار و کردارمان در هر سه حوزه اُصول، فروع، اخلاق، جهتِ روشن پیدا کند و دارای روح، عمق، محتوا و مغز بشود.

 

وی اضافه نمود: وقتی گیلاس با بند باریکش به درخت متّصل است، همه عوامل در راستای رشد آن در تلاش هستند؛ باد باعث طراوتش می‌شود، آب باعث رشدش می ‌شود و آفتاب به آن پختگی و کمال می‌ بخشد امّا به محض گسیختن از آن بند و جدا شدن از درخت، آب باعث گندیدگی، باد باعث پلاسیدگی و آفتاب باعث پوسیدگی و از بین رفتن طراوتش می ‌شود.

 

استاد محمد حسن شفیعی خاطرنشان کرد: ما نیز همیشه باید بند به ولیّ خدا و زیر بیرق او قرار داشته باشیم و در تمام کارها، او هدف و اُلگوی ما باشد و در آن راستا حرکت کنیم؛ زیرا تنها در این صورت است که از قرآن با هر سه بخش آن (اُصول، فروع و اخلاق) بهره خواهیم برد و آن سه برای ما شفا و رحمت خواهند بود.

 

 وی افزود: اگر آن بند پاره شود، حتّی قرآن هم دیگر شفا و رحمت نخواهد بود بلکه خسارت بار و زیان بخش خواهد بود؛ چرا که آدمی تحت ولایت و تربیت امام معصوم علیه السلام دارای عقل کامل و قلب سالم می‌ شود و بدین ترتیب، ظرفیت و استعداد برای دریافت حقایق قرآن را پیدا می ‌کند چونان باران و آفتاب که تنها در زمین حاصل خیز و مستعدّ ثمر بخش خواهند بود نه در زمین شوره زار.

 

این استاد درس خارج حوزه در ادامه بیان کرد: امّا اگر انسان تحت ولایت طاغوت قرار بگیرد، انسانی بی‌ عقل و خشک مغز (وما یشعرون)، با قلبی بیمار و سیاه خواهد بود (فی قلوبهم مرض) که مانند گرگ‌ های درنده‌ ای به نام داعش و آل سعود قرآن می‌ خواند و با خنجر انسان ‌های مظلوم را ذبح می ‌کند!

 

وی خاطرنشان کرد: در یک کلام، «طاغوت» یعنی کسی که وجودش سراسر طغیان و سرکشی است و آنان که تحت ولایت و تربیت او باشند نیز چنین خواهند بود.

 

 

مطلب سوم

معرفت زمینه ساز وحدت

استاد محمد حسن شفیعی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به زمینه ساز بودن معرفت پرداخت و در این زمینه خاطرنشان کرد: یکی از مزایا و خواصّ معرفت افزایی، تحکیم وحدت اسلامی است؛ زیرا:

یكم- روشن است که وحدت در سایۀ عقل و منطق، آیات محکمات و روایات قطعی و اجماعی حاصل می ‌شود.

 

دوم- روشن است که اگر همه مردم گِردِ «امام معصومِ منصوب» جمع شوند و در همه بخش‌ های زندگی از او اطاعتِ بی ‌چون و چرا داشته باشند، وحدت حاصل می‌ شود نه تفرقه؛ چرا که اطاعت از چنین امامی، اطاعت از خدا و رسول است: (  یا صَاحِبَی السِّجْنِ أَ أَرْبَابٌ مُتَفَرِّقُونَ خَیرٌ أَمْ اللهُ الْوَاحِدُ الْقَهَّارُ)  [ای دوستان زندانی من! آیا خدایان پراکنده بهترند، یا خداوند یکتای پیروز؟]. نیز: ( واعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللهِ جَمِیعاً وَلَا تَفَرَّقُوا) [همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید].

 

وی افزود: امّا چون امثال وهّابی‌ ها دستشان از هر سه (عقل، آیات، و روایات) خالی است، راهی جز تکفیر و مباح دانستن خون مسلمانان و روشی جز قتل و غارت ندارند! آیا هرگز دیده یا شنیده ‌اید که یک وهّابی یا داعشی سخنان وحدت آمیز بزند و مسلمانان را به مباحث علمی و منطقی فرا بخواند؟!

 

 

مطلب چهارم

كتاب ‌های فراوان شیعه و سنّی درباره فضایل اهل بیت علیهم السلام:

استاد محمد حسن شفیعی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به برخی از کتاب های شیعه و سنی اشاره نمود که درباره فضایل اهل بیت علیهم السلام است. وی خاطرنشان کرد:  همگی این کتاب ها در راستای معرفت افزایی و تحکیم وحدت اسلامی ‌هستند.

 

وی افزود: حدود صد آیه قرآن به موضوع امامت و ولایت اختصاص دارد؛ با واژه ‌های «خلیفه»، «هادی»،‌ «إمام»، «ولیّ»، «اُولی الأمر»، یا واژه ‌های دیگر، به تصریح یا به اشاره. افزون بر آیات فراوانی که درباره فضایل و مناقب اهل بیت علیهم السلام نازل شده است؛ تا جایی که در این باره کتاب ‌های مستقلّی توسّط علمای شیعه و سنّی نگاشته شده است؛ مانند: کتاب «ما نُزل من القرآن في عليّ» اثر حافظ ابو نُعیم اصفهانی و کتاب «شواهد التنزیل» اثر حاکم حَسَکانی حنفی دو عالم اهل سنّت در قرن پنجم؛ و کتاب «اللوامع النورانیّة في أسماء عليّ وأهل بیته القرآنیّة» اثر مرحوم سیّد هاشم بحرانی از علمای شیعه در قرن یازدهم و نگارنده کتاب معروف «مدينة المعاجز» پیرامون معجزات ائمّه علیهم السلام و رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نیز از روز نخست در ماجرای انذار عشیره اقربین تا روز غدیر و تا حین احتضار به این موضوع حیاتی جامعه اسلامی بی ‌پرده و بدون در نظر گرفتن هیچ ملاحظه ‌ای می ‌پرداختند تا جایی که گفته شده فقط در احادیث موجود اهل سنّت بیش از هزار حدیث درباره امامت و ولایت و ديگر فضایل و مناقب امیر مؤمنان علی علیه السلام و سایر اهل بیت پاک و معصوم رسول خدا سلام الله علیهم وجود دارد.

 

این استاد درس خارج حوزه اضافه نمود: در این باره نیز کتاب ‌های مستقلّی توسّط علمای شیعه و سنّی نگاشته شده است که به اهّم آن‌ها اشاره می ‌کنیم؛ به اهمّ كتاب‌ های علمای اهل سنّت در قرون گوناگون در این زمینه پرداخته می شود:

 

1- مناقب أمیر المؤمنین، احمد بن حنبل (ت/241)

2 - خصائص أمیر المؤمنین، نسائی (ت/303)

3 - زین الفتی فی شرح سورۀ هل أتی، احمد عاصمی (قرن 4)

4 - مناقب علي بن أبي طالب، ابن مغازلی شافعی (ت/483)

5 - المناقب، خوارزمی (ت/568)

6 - مطالب السَؤول في مناقب آل الرسول، محمّد بن طلحه شافعی (ت/625)

7 - تذکرة الخواصّ، یوسف قِزْاُوغْلی معروف به سبط ابن جوزی (ت/654)

8 - کفایة الطالب في مناقب عليّ بن أبي طالب، گنجی شافعی (ت/658)

9 - فرائد السِمْطَین في فضائل المرتضی والبتول والسِبْطَین والأئمّۀ من ذرّیّتهم، ابراهیم حمّوئی جوینی (ت/722)

10 - أسنی المطالب في مناقب سیّدنا عليّ بن أبي طالب، جَزَری شافعی (ت/833)

11 - الفصول المهمّة في معرفة أحوال الأئمّة، ابن صبّاغ مالکی (ت/855)

12 - مفتاح النجا في مناقب آل العبا، بدخشی حارثی (ت/ بعد از 1126)

13 - إسعاف الراغبین في سیرة المصطفی وفضائل أهل بیته الطاهرین، محمّد بن علی صبّان (ت/1206)

14 - ینابیع المودّة، شیخ سلیمان قندوزی حنفی (ت/1294)

15 - نور الأبصار، شِبْلِنْجی (ت/بعد از 1308)

16 - رشفة الصادي من بحر فضائل بني نبيّ الهادي، ابوبکر علوی حضرمی (ت/1341).

 

استاد شفیعی خاطرنشان کرد: افزون بر کتاب ‌های مستقلّ یاد شده، فضایل اهل بیت علیهم السلام در میان صحاح ستّه و مُسْنَدِ احمد نیز به قدری فراوان است که دو تن از علمای معاصر شیعه کتابی مستقلّ بر این اساس تدوین کرده ‌اند:

1 - فضائل الخمسة في الصحاح الستّة، اثر مرحوم سیّد مرتضی فیروز آبادی

2 - فضائل أمیر المؤمنین عليّ بن أبي طالب وأهل البیت من کتاب المسند لاحمد بن حنبل، اثر قوام الدین قمی وِشْنَوی.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه به گوشه ‌ای از كتاب‌ های فراوان علمای شیعه در این باب اشاره  نمود:

1 - کمال الدین و تمام النعمة، شیخ صدوق (ت/381 ق)

2 - کفایة الأثر في النصّ علی الأئمّة الإثنی عشر، ابو القاسم علی قمی رازی (قرن 4)

3 - خصائص أمیر المؤمنین، سیّد رضی (ت/406)

4 - خصائص الأئمّة، سیّد رضی (ت/406)

5 - مناقب آل أبي طالب، ابن شهراشوب سَرَوی (ت/588)

6 - کشف الغُمّة في معرفة الأئمّة، ابن ابی الفتح إربلی (ت/693)

7 - ذخائر العُقبی في مناقب ذوي القربی، محبّ الدین طبری (ت/694)

8 - المودّة في القربی، علی بن شهاب الدین همدانی (ت/786)

9- إحقاق الحقّ وإزهاق الباطل، قاضی نور الله شوشتری معروف به شهيد ثالث (ت/1019)، ردّ كتاب إبطال نهج الباطل نوشتۀ فضل الدين روزبهان شافعی

10- عبقات الأنوار في إمامة الأئمّة الأطهار، میر حامد حسین هندی (ت/1308) این کتاب که به معنای «شکوفه ‌های خوشبو» است، مفصّل‌ ترین کتاب عقیدتی شیعه در موضوع امامت و ولایت و بالغ بر صد جلد است. این کتاب، در ردّ کتاب «التُحفة الإثنی عشریّة في الردّ علی الإمامیّة الإثنی عشریّة» اثر مولوی عبد العزیز دهلوی (ت/1239) نگاشته شده که هر دو اثر به زبان فارسی است. خلاصه این کتاب در بیست جلد به زبان عربی توسّط آیت اﷲ سیّد علی میلانی به نام «نفحات الأزهار في خلاصة عبقات الأنوار» منتشر شده است.

11- المراجعات، سیّد شرف الدین (ت/1377)

12- الغدیر، علّامه امینی (ت/ 1390 ق)، در یازده جلد. خلاصه این کتاب در یک جلد به نام «برگزیدۀ الغدیر»، و موضوعات پراکندۀ آن در (27) جلد به نام «سلسله موضوعات الغدیر» به زبان فارسی جهت استفاده عموم توسّط این جانب تدوین، و توسّط مؤسّسه میراث نبوّت منتشر شده‌ اند.

13- شب ‌های پیشاور، آیت اﷲ سیّد محمّد شیرازی معروف به سلطان الواعظین (ت/1391 ق).

 

استاد محمد حسن شفیعی خاطرنشان کرد: افزون بر کتاب ‌های مستقلّ یاد شده، فضایل اهل بیت علیهم السلام و مطاعن دشمنان آنها در میان کتب اربعه و بحار الأنوار علّامه مجلسی به صورت فراوان به چشم می ‌خورد. این تألیفات فراوان که در بردارنده احادیث بسیارند، از یک سو بر اهتمام خدا و رسول به موضوع مهمّ امامت و ولایت دلالت دارند و از سوی دیگر بر محبّت علمای اسلام به اهل بیت و تلاش علمی آنان برای نشر فضایل علوی دلالت می‌کنند که همه در راستای معرفت افزایی و شناخت امام است. بر خلاف امثال وهّابی‌ها و رهبران فکری آن‌ها که بر خلاف اجماع علمای اسلام، در طول تاریخ، به انکار فضایل اهل بیت و از بین بردن آثار آنها می‌پردازند!

لینک قسمت قبلی مصاحبه: https://www.neshasteasatid.com/node/5751

/270/260/20/

 

 

 

 

 

 

چ, 10/24/1399 - 11:19