خطابه یک هنر است

اشاره:

ج, 11/11/1392 - 11:36

اگر بین نظام های آموزشی در حوزه هم افزایی ایجاد شود مسیرهای بهتری را در آینده پیش رو خواهیم داشت

بحث تحول در حوزه های علمیه با توجه به میراث شیعی که برای حوزه ها به یادگار مانده است دارای نکات عدیده ای است پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در گفتگویی که با استاد مجید محمدی انجام داد نظر این استاد حوزه علمیه قم را نسبت به ابعاد و کیفیت این تحول جویا شد.

 

جایگاه تراث شیعی را نسبت به تحول در حوزه چگونه ارزیابی می کنید؟

د, 10/30/1398 - 13:19

رمز موفقیت علما در ابعاد مختلف فعالیت هایشان کلید حل مشکلات فعلی حوزه است

برای استفاده از تراث شیعی در بهبود وضعیت فعلی حوزه های علمیه اسوه های فراوانی وجود دارد پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در گفتگویی با استاد حسین احمدی شاهرودی نظر این استاد حوزه علمیه قم را در این مورد جویا شد.

 

نقش علمای اعلام و تراث ارزشمند شیعی در رسیدن به حوزه فعلی را چگونه ارزیابی می کنید؟

د, 10/30/1398 - 12:35

نوآوری یا نواندیشی فقهی

نواندیشی و نوآوری فقهی بحث های چالش برانگیزی هستند که در حوزه های علمیه شیعه بحث های دامنه داری پیرامون آن به وجود آمده است. در این رابطه پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفتگویی با استاد محمد حسین ملک زاده انجام داد و نظر این استاد حوزه علمیه قم را در این مورد جویا شد.

 

مقدّمتاً سه نکته را یادآور می شوم:

د, 10/30/1398 - 11:43

خاستگاه تاریخی، مبانی فکری و اهداف جریان های سلفی معاصر

جریان های تکفیری در زمان حاضر یکی از اساسی ترین مشکلات جهان اسلام است در این رابطه پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفتگویی با استاد سید محمد میرهاشمی انجام داد و نظر این استاد حوزه علمیه قم را در این مورد جویا شد.

 

به نظر جناب عالی چرا آشنایی با گروه های سلفی و جریان های تکفیری ضرورت دارد؟

ي, 12/15/1395 - 02:17

تنها راه نجات حوزه توجه به اساتید است

نشست دوره ای اساتید به عنوان یک مجمع صنفی که با تلاش خود اساتید سطوح عالی تشکیل شده در صدد این است تا مشکلات اساتید را مرتفع سازد و در این راه از تمامی بضاعت خود استفاده می کند، البته کمک اساتید بزرگوار نیز در این زمینه می تواند بسیار مثمر ثمر واقع شود، نشست دوره ای اساتید همواره سعی کرده است بی طرفی خود را از مسائل سیاسی و جناحی حفظ کند و با تمامی ارگان ها و موسسات حوزه در ارتباط دوستانه باشد و همکاری حداکثری داشته باشد، در این جا سعی شده است با یکی از اساتید پرسابقه سطوح عالی حوزه علمیه قم که حرف های شنیدنی زیادی در رابطه با مسائل حوزه و اساتید دارد گفتگویی ان

ي, 03/16/1395 - 09:37

بایدها و نبایدهای دروس آزاد حوزه

سالیان طولانی است که دروس حوزه به صورت آزاد برگزار می شود اما در سالهای اخیر با گسترش مراکز و مدارس تحت برنامه و مؤسسات تخصصی و مواجه شده با یک سری مشکلات در برگزاری دروس آزاد حوزه، نقدهایی به شکل و اساس دروس آزاد در حوزه شده است، پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید سعی کرده است در گفتگو با اساتید سطوح عالی حوزه که در این زمینه صاحب نظر و ایده هستند مصاحبه هایی انجام دهد تا برای بهبود و پیشرفت شرایط آموزشی حوزه های علمیه گامی برداشته باشد، اساتید بزرگواری که در این رابطه نظر و ایده ای دارند می توانند با دفتر نشست دوره ای اساتید تماس حاصل فرمایند یا از طریق سا

چ, 10/30/1394 - 19:24

طلبه ها باید در حیطه ارتباطات نگاه کلان جهانی داشته باشند

روابط اجتماعی طلاب در ابعاد مختلف قابلیت بحث و گفتگو و تحقیق دارد در این مورد پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفتگویی با استاد سید محمد جواد مظفری انجام داد و نظر این استاد حوزه علمیه قم را در این مورد جویا شد.

 

نظر حضرتعالی در مورد بحث روابط اجتماعی طلاب چیست؟

د, 10/28/1394 - 23:49

ویژگی خروجی های مطلوب سطوح مختلف حوزه

حوزه سطوح گوناگونی مانند مقدمات، سطح یک و سطح عالی و خارج و تخصصی دارد. حوزه بر اساس سطوح گوناگون خروجی هایی دارد پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در گفتگویی با استاد ابوالقاسم مقیمی حاجی نظرشان را در مورد خروجی های حوزه بر اساس سطوح گوناگون جویا شد.

 

به نظر شما حوزه باید برای سطح یک خروجی های متعدد با ویژگیهای گوناگون تعریف کند یا یک خروجی با ویژگی های مشخص؟ به نظر شما ویژگی خروجی مطلوب پایه ۶ حوزه چیست؟

د, 10/28/1394 - 23:03

دروس آزاد

دروس آزاد و دروس تحت برنامه محور بسیاری از بحث های مطرح شده توسط صاحب نظران حوزوی در سال های اخیر بوده است پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید در گفتگویی با استاد رضوانعلی مسیبی نظرشان را در مورد آسیب ها و فواید دروس آزاد در مقایسه با دروس تحت برنامه جویا شد.

 

لطفا بفرمایید دروس آزاد چه سابقه و تاریخچه ای دارند؟

اشتراک در RSS - گفتگو علمی