بررسی روش تفسیر قرآن به قرآن

چکیده

قرآن کتابی است آسمانی و برای درک حقیقت آن نیازمند به تفسیر هستیم. تفسیر به معنی روشن کردن و پرده برداری از روی حقائق قرآن است. مفسران برای تفسیر قرآن از دو روش استفاده نموده اند که عبارتند از:

1. تفسیر قرآن به نقل

این روش از تفسیر خود به دو شاخه تقسیم می‌ شود:

الف) تفسیر قرآن به قرآن: از این قسم تفسیر، به تفسیر قرآنی یاد می ‌شود.

ب) تفسیر قرآن به روایت: از این قسم تفسیر، به تفسیر روایی یاد می ‌شود.

2. تفسیر قرآن به عقل

پ, 03/13/1400 - 12:23

فاطمه عليها السلام معيار امامت‏

در همان ساعت‏هاى اوليه بعد از رحلت نبى اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلم مسابقه‏اى بى‏رحمانه بين جناح‏هاى قدرت‏طلب درگرفت و بعد از اندك مدتى نتيجه توزيع قدرت و مناصب حكومتی به انجام رسيد و سرانجام آن، دورى از شريعت الهى متمثل در امام على علیه السلام بود.

 

البته اين مرحله دشوار به آسانى بر امام نگذشت و صاحبان سقيفه كوشيدند با گرفتن بيعت- ولو به شكل ظاهرى- از آن حضرت و اصحاب نيكوكردارش تأييدى بر جريان سقيفه بگيرند تا ظاهرى شرعى برای عمل خود درست كنند و ساير مسلمانان را نيز اقناع نمايند.

 

ش, 10/13/1399 - 14:06

أسوة الصبر والشموخ وقمة الحجاب و العفاف

ان مناقب العظماء وكمالاتهم صفة ذاتية وليست طارئة؛ لأنها متجذرة في سلوكهم، ثابتة في وجدانهم، مترسخة في اعمالهم والسيدة زينب (عليها السلام)  سيدة الكمالات؛ إذ هي فريدة في الحجاب والعفاف، وحيدة في الصبر والثبات والتقوى وقوة الإيمان ، قمة في الفصاحة والبلاغة.

أثبتت سليلة النبوة والامامة السيدة زينب أنه بالإمكان تدبيل الحجاب والعفاف النسوي إلى عزة جهادية وكفاح عظيم، كما يشهد لها تاريخها الحافل بكل أنواع الطّهر والفضيلة والجرأة والصبر في الشدائد.

ج, 09/28/1399 - 11:50

اهل کتاب و جنایت عاشورا

مقدمه

س, 09/25/1399 - 11:47

لایه های نهفته در قرآن کریم

  موضوع: لایه های نهفته در قرآن کریم

پژوهشگر: مصطفی احدی نسب

چکیده:

س, 09/25/1399 - 11:43

تهجد و شب زنده داری در سیره پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله وسلّم

تهجد و شب زنده داري و دعا و مناجات در شب ها سكّويي است كه انبياء و اولياء و صُلحاء از آنجا تا بي نهايت پرواز كرده اند و مقرّبان درگاه ربوبي هر چه دارند، از شب زنده داري ها و مناجات هاي شبانه دارند.

 

اگر پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله به مدال ختم رسالت دست يافت، زمينه اصلي آن را شب نشيني هاي غارِ حرا و گريه هاي شبانه او فراهم مي كرد كه:

 

اربعين ها گريه و زاري كند

بهر آنكه روح را صافي كند

نيمه شب ها با خدايش راز كرد

پ, 08/22/1399 - 12:39

جهل مقدس یا وادادگی نامقدس

مقدمه

 

چند سال پیش آقای مصطفی محقق داماد در افتتاحیه نهمین دوره گفتگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای جهانی کلیساها سخنان خود را در قالب مقاله ای ارائه کرد. این مقاله نقدهایی  در پی داشت تا اینکه مدتی پیش یکی از اساتید حوزه علمیه قم جوابیه ای به سخنان ایشان داشت که نقدی از جانب شاگرد آقای داماد در پی داشت این قلم نیز به نوبه خود و با توجه به همه این رفت و برگشت ها در فضای گفتمان دینی و آزاد اندیشی دینی، نکاتی را لازم به ذکر می داند.

 

د, 08/12/1399 - 16:48

روش‌شناسی اجتهاد در مسائل مستحدثه

مقدمه

اجتهاد در مسائل نوپديد از امور مهم، ضروری و پيچيده ‌ای است که امکان، جواز، چگونگی، قلمرو، مبانی، اصول، قواعد، موضوعات و مسائل آن هميشه مورد توجه دانشمندان بوده است.

درباره اجتهاد، مسائل مستحدثه و اجتهاد در مسائل مستحدثه آثار زيادی ـ اعمّ از کتاب، پايان ‌نامه و مقاله ـ به ‌نگارش در آمده است. آثار مربوط به مسائل مستحدثه بر چند نوع هستند:

د, 06/31/1399 - 10:58

خطرناک تر از ویروس کرونا

پس از شیوع ویروس کرونا در دنیا، تا به اکنون بیست و چند میلیون نفر، به این ویروس منحوس، مبتلا شده اند. متاسفانه خطر ابتلا به این بیماری، در کشور عزیزمان هست و با نزدیک شدن  فصل بازگشائی حوزه های علمیه، دانشگاه ها، مدارس و ...  نگرانی ها  از این ناحیه بیشتر می شود.

 

د, 06/31/1399 - 10:54

تطبیقات فقهی آثار مخالفت با امتنان در اجرای برائت شرعی

چکیده

برخی از احکام الهی از امتنان ویژه ای نسبت به مکلّف برخوردارند به این معنا که برای آسایش و راحتی مکلّف وضع شده اند. این احکام موسوم به احکام امتنانی اند و از نظر فقیهان در مواردی که موجب سختی مکلف باشند بر خلاف امتنان بوده جاری نمی شوند و  نیز در مواردی که ایجاد راحتی و آسایش نکنند فاقد امتنان بوده جاری نمی شوند.

 

اشتراک در RSS - مقالات علمی