خانواده در قرآن «قسمت پنجم» اسلوب های قرآنی آموزش به فرزند

استاد محمد باقر ساعی ور از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به ادامه بحث در موضوع «خانواده در قرآن» پرداخت.

 

اسلوب های قرآنی آموزش به فرزند

ي, 04/20/1400 - 22:50

خانواده در قرآن «قسمت چهارم» تربیت فرزند در دوران کودکی

استاد محمد باقر ساعی ور از اساتید بزرگوار حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به ادامه بحث در موضوع «خانواده در قرآن» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در ابتدای چهارمین قسمت از گفتگو خاطرنشان کرد: بحث تربیت فرزند در دوران کودکی یکی از مباحث مهم از امور تربیتی است و در قرآن هم نکات مهمی در این باره دیده می شود.

 

وی افزود: دورنمایی از تربیت فرزندان در قرآن را می توان بر اساس جریان سرگذشت انبیای الهی با فرزندانشان جستجو کرد. مانند:

ش, 04/05/1400 - 22:48

خانواده در قرآن «قسمت سوم» (فرزند آوری)

متأسفانه بعضی انسان ها با افراط در زندگی مادّی، با افراط در لذت گرایی فردی از لذت های معنوی که در تربیت فرزند، در وجود فرزند در خانواده است، محروم شدند.

 

استاد محمد باقر ساعی ور از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به ادامه بحث در موضوع «خانواده در قرآن» پرداخت.

 

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم بعد از اینکه در قسمت های گذشته، به بیان اهمیت فرزند و فرزندآوری از نگاه آیات و روایات پرداخت، در سومین قسمت از گفتگو به بیان نکاتی برای تکمیل مباحث اشاره نمود.

د, 11/13/1399 - 15:51

خانواده در قرآن قسمت دوم (فرزند آوری)

بر اساس این آیه شریفه اولاد نعمت هستند؛ «فبنعمت الله هم یکفرون» بعضی نعمت الهی را کفران می کنند؛ می دانید که «نعمت» با «خیر» فرق دارد. اگر نعمت را تبدیل کنیم به یک امر باقی، نعمت، خیر می شود؛ اگر نعمت سبب بشود که انسان خودش را گم کند و سبب «بَطر» و «ناشکری» و «کفران» بشود، آن نعمت به «نقمت» تبدیل می شود.

 

استاد محمد باقر ساعی ور از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به ادامه بحث در موضوع «خانواده در قرآن» پرداخت.

 

س, 11/07/1399 - 18:49

خانواده در قرآن «قسمت اول»

راحتی در جامعه ای است که روح سالم داشته باشد ولو بیماری های جسمانی هم در آن بود، اما در جامعه ای که روح ها مریض و مکدر شد، آن جامعه خوشبخت نمی شود، این جامعه، بحران زده و بی هویت است. ما با سقط جنین و بی دقتی به انسان بودن این مولود، بحرانِ جنگ علیه اخلاق و جنگ علیه انسانیت درست کرده ایم.

 

استاد محمد باقر ساعی ور از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به موضوع «سلسله بحث های خانواده در قرآن» پرداخت.

 

چ, 09/26/1399 - 17:42

در پاسخ به سید کمال الحیدری

اگر سیره ائمه اطهار صلوات الله علیهم اجمعین در رفتار با انسان ها را ببینیم، می بینیم که آن بزرگواران مباحث را به شکل تشنج زا مطرح نمی کردند. در روایات به ما توصیه شده که به نحوه رفتارمان با سایر فِرَق دقت کنیم و از گفتن خیلی از مسائلی که با کلماتمان اختلاف ایجاد می کنیم، پرهیز نماییم.

 

در پی سخنان اخیر سید کمال الحیدری، استاد محمد باقر ساعی ور از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

پ, 08/08/1399 - 12:03

معارف توحیدی در کلمات امام رضا (ع)

ائمه علیهم السلام قلوب انسان ها را از معرفت توحیدی سیراب می نمودند. ما در این سؤالات مختلف نمی بینیم که امام کنترل خود را از دست بدهند و نحوه بیانی توبیخی داشته باشد. امامان با حوصله و با کرامت نسبت به طرف مقابل مسائل را تبیین می کردند. این نیست مگر به خاطر اینکه ائمه معصومین علیهم السلام هدایتگر جامعه هستند. نقش های هدایتی آن بزرگواران هم در کلماتشان و هم در سیره آنها نمایان است.

 

ش, 07/26/1399 - 22:14

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیسم خیانت به اسلام و مسلمین است

قرآن در سوره اسراء وعده داده که آنها رفتنی هستند. حکومت با کفر باقی می ماند، اما با ظلم باقی نمی ماند. برخی حکام با نگاه به اینکه حکومت شخصی خودشان را تثبیت کنند، نسبت به وعده های مستکبرین دلگرم می شوند؛ برای همین هم آمدند و از قساوت این غده سرطانی نسبت به کودکان مسلمان چشم پوشی کردند؛ آمدند از اشغال این حاکمیت نامشروع بر اراضی مسلمین چشم پوشی کردند. این چشم پوشی کردن، کتمان حقّ و بزرگ کردن کفر است. دست دوستی دادن به کفر است؛ که همه اینها در قرآن منهی است.

 

د, 06/17/1399 - 13:13

بررسی ابعاد گوناگون شخصیت علامه مجلسی رضوان الله علیه

شخصیت علامه مجلسی یک شخصیت چند بُعدی است و از این رو در تبیین شخصیت ایشان نیز باید به چند بُعد نگریسته شود. ایشان علاوه بر اینکه در تحقیقات علمی کار می کرد و ملاباشی و شیخ الاسلام دوران صفویه بود و نوعا مستشرقین غربی به این بُعد به علامه مجلسی نگاه کرده اند و با نگاه خودشان که لیبرالی بوده است، نقدهای زیادی به ایشان داشته اند.

 

به مناسبت سی ام مرداد، روز بزرگداشت علامه مجلسی رضوان الله علیه، استاد محمدباقر ساعی ور از اساتید حوزه علمیه قم با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به گفتگو پرداخت.

 

پ, 05/30/1399 - 10:45

بیان برخی از ویژگی های علامه امینی و کتاب الغدیر

امامت دارای دو شاخه است که علامه امینی رحمت الله علیه با الغدیر خود، توانستند به شاخه اول، یعنی اثبات حجیت امام دست یابند؛ اما شاخه دومی هم در کار است و آن بهره مندی از علوم امام است که نیازمند نظام مند سازی احادیث در موضوعات مختلف است تا بتوان با کنار یکدیگر قرار دادن روایات، به تفسیر دقیق تری از آنها دست یافت.

 

به مناسبت سالروز بزرگداشت بزرگ عالم مدافع ولایت، علامه امینی رضوان الله علیه، استاد محمد باقر ساعی ور از اساتید حوزه علمیه قم به گفتگو پرداخت.

 

اشتراک در RSS - استاد محمد باقر ساعی ور